KONCERTU APSKATI

Vasaras tumšākā nakts - Antithesis III

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 28.06.2013. 15:59
Alternative.lv viesojās Melnajā Piektdienā izjust drūmākas noskaņas ar žanra veterāniem Evoken

27. jūnija vakarā klubā „Melnā Piektdiena” pulcējās tumšāko metālmūzikas žanru atbalstītāji, lai sagaidītu pasaules funeral doom veterānus Evoken no ASV, kā arī divas ārzemju un divas pašmāju grupas. 

Organizētāji bija īpaši parūpējušies par noskaņas radīšanu. Pie kluba ieejas un arī iekštelpās tika izvietotas sarkanas svecītes, bet par muzikālo noformējumu vakara gaitā rūpējās DJ Sinisters, atskaņojot industriālā, melnā, nāves un citu ekstrēmā metāla žanru grupu mūziku.  

Minifestivālu sāka salīdzinoši jaunā melnā metāla apvienība Eschatos. Jau pēc pirmajām uzstāšanās sekundēm top skaidrs, ka vokālistei Kristiānai Kārkliņai piemīt viens no spēcīgākajiem stage presence  Latvijas metāla (un ne tikai) skatuvē. Meitene uzstāšanās laikā iegrimst pilnīgā muzikālā transā un asos, hārpijveidīgos kliedzienus paspilgtina ar raudām, čukstiem un maniakāliem raganu smiekliņiem, liekot uzmesties zosādai. Dziesmu instrumentālajās daļās Kristiāna dzīvo līdzi mūzikai un visa ķermeņa kustību dēļ izskatās pēc tikko no trakomājas izbēgušas kordiriģentes. Arī  pārējie grupas dalībnieki spēj turēt līdzi dziedātājas apgriezieniem, varbūt ne izkopta skatuves tēla ziņā, bet muzikāli noteikti. Neskatoties uz to, ka Eschatos uzstājās pirmie, man viņi kļuva par vakara centrālo notikumu. Tā noteikti ir grupa, kuru ir vērts redzēt dzīvajā, pat, ja šis žanrs nav no sirdij tuvākajiem.  

Nākamie uz skatuves kāpa pašmāju doom/death metāla veterāni Frailty, un vakars turpinājās pavisam drūmās un tumšās noskaņās.  Grupa ir godam pelnījusi Metālmūzikas Gada balvā iegūto labākās grupas titulu. Uzstāšanās ir pārliecinoša un kvalitatīva, liekot pirmo rindu klausītājiem aktīvi headbangot. Ar pēdējo, pēc vokālista vārdiem, lēno un briesmīgo dziesmu Frailty nobruģēja ceļu atlikušajām ārzemju grupām.

Stilistiski un muzikāli spāņu Evadne un vācu Ophis bija diezgan līdzīgas. Drūms, tumšs doom metāls ar nelielu piedevu nāves, tieši tik daudz, lai starp lēnajām, smagajām dziesmu daļām klausītājiem sniegtu šoka terapiju kāda asāka riffa vai blastbīta veidā. Abas grupas koncertu sāka pagriezušās ar muguru pret skatītājiem, un abu grupu bundzinieki pildīja arī bekvokāla pienākumus pildīja bundzinieks. Dziesmu tēmas, spriežot pēc nosaukumiem, ir lielākoties depresīvas un drūmas, un, kā piebilda Ophis vokālists, grupu dalībniekus vieno viena lieta – We are all dead inside.

Pirms vakara galveno viesu uzstāšanās Zvaigžņu Karu Imperiālā Marša pavadībā uz skatuves kāpa pasākuma organizētājs, Pelikānu Partizāns Jānis, lai teiktu paldies iesaistītajiem cilvēkiem, mūziķiem un pieteiktu pēdējo grupu – funeral doom veterānus Evoken no ASV. Grūti noticēt, bet pēc pusnakts koncerts kļuva vēl nejaukāks un tumšāks. Melno Piektdienu piepildīja nemitīga ģitāru fona dūkoņa, lēni, smagnēji ritmi un atmosfērīgas sintezatora partijas. Otrajā seta pusē Evoken pavisam negaidīti pārslēdza ātrumus, pamodinot miroņus ar ātra tempa blastbītiem un kaucošām ģitārām. Tuvojoties uzstāšanās beigām, dinamiskā pārslēgšanās starp ātro un lēno parādījās arvien biežāk. Pēc pamatkoncerta amerikāņi uz skatuves tika aicināti atkārtoti un pēc vēl viena skaņdarba nospēlēšanas solīja atgriezties atkal.

Foto: Evoken publicitātes foto

Lasi vēl

Komentāri

vecais krabis 28.06.2013. 16:32
tumši drūms metāls
ralfs dravnieks 28.06.2013. 16:43
Man patīk šis: "no trakomājas izbēgušas kordiriģentes"!
viss bija pa smuko. Vienīgais mīnuselis, ka Melnā Piektdiena lielākos pasākumos pārvēršas par pirti.
Evokens nokaplēja gandrīz 70min.

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.