KONCERTU APSKATI

Amenra rituāls

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 17.11.2019. 16:45
16. novembrā vakarā klubā "Melnā Piektdiena" viesojās belģu postmetāla apvienība "Amenra".

Rakstīt par Amenra ir kā dejot par arhitektūru, jeb kāds nu tur bija tas teiciens? Ko lai īsti saka? Tur vienkārši bija jābūt un tas jāpiedzīvo, un katra koncerta apmeklētāja individuālā pieredze var atšķirties. Kāds visu koncertu pavada ar acīm ciet un teju transa stāvoklī, iegrimis pats savās domās, kāds izbauda masīvo trokšņu vilni, kas gāžas tam pāri, un uzmanīgi tver katru noti, bet kāds cits, intensitātes nogurdināts, gluži vienkārši kluba dīvānu zonā ir aizmidzis.

Amenra mūzika ir “smaga”, bet ne gluži tajā šī vārda nozīmē, kuru varētu attiecināt uz tādām grupām, teiksim, kā “Aborted” vai “Behemoth”. Klusiem un atmosfēriskiem atelpas brīžiem mijoties ar labākajās postmetāla tradīcījās ieturētu skaņas sienu, tā iedarbojas ne tikai uz bungādiņām, bet cenšas ielīst dziļāk smadzenēs un dvēselē.

Vokālists Colin h van Eeckhout seju pret apmeklētājiem visa koncerta laikā pagriež tikai retu reizi, pārējo laiku pavadot ar saliektu muguru pret pārējo pasauli un šķietami pats sevi spīdzina, berot rīklē asas žiletes, sāpēm laužoties uz āru necilvēcīgu kliedzienu formā. Auditorijā esošie klausītāji no grupas skatu punkta nemaz neeksistē, tie ir klusi vērotāji no malas, bez iespējas palīdzēt vai iesaistīties, neviļus radot jautājumu, vai tas viss kādam vispār ir jāredz?

Arī vizuāli grupa ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem ir panākusi maksimālo efektu. Fonā pa visu Melnās piektdienas skatuves aizmugurējo sienu un uz pašiem grupas dalībniekiem tiek projicētas mistiskas dabas ainavas, reliģiski motīvi vai abstrakti simboli, bet prožektori un stroboskopi izstaro tikai balto gaismu, radot vienkrāsainu pasauli, kas jau atkal ir tāda, kā to redz pati grupa, bet apmeklētāji ir tikai liecinieki, katrs ar savām emocijām un interpretāciju par notiekošo.

“Amenra” Facebook profilā sevi raksturo ar vārdiem “the last music on earth called up from out of the ashes of its ruin.”, un ziniet, ja šī tiešām būtu pēdējā grupa, kas uz zemes ir palikusi, nebūtu nemaz tik slikti. Jāpiemin arī abas koncerta iesildītājgrupas – E-L-R un YLVA, kas lieliski palīdzēja sagatovot ausis pirms pašiem vakara vaininiekiem. Cerams, ka kāda vai abas no šīm apvienībām Latvijā viesosies arī nākotnē, būtu lieliski viņu sakāmo uzklausīt vēlreiz nedaudz intīmākā gaisotnē.

Lasi vēl

Komentāri

Piekrītu rakstam. Burvīgs koncerts.
Man personīgi pieredze tāda, ka tā kā žanra baudītājs neesmu, tad izbraucu uz MP aizpildīt brīvo laiku. Tāpēc nesūdzos, ka neko pārsteidzošu tā arī nesagaidīju. Bet tas bija labāk kā nekā. Nedaudz no metāla jau kaut kas tomēr bija.
Aiziešu tagad uz Preternatural, domāju stipri vairāk labsajūtu pacels. Ja Republikas pagraba atskaņas ausis nesaplēsīs :D
Koncerts bija patiesi izcils, bet tas, kas man nedaudz prieku pabojāja, bija vietējā publika. Kā grupa pārgāja no kādas smagās dziesmas daļas uz pieklusināto, puse zāles savā starpā sāka runāt, ik pa laikam kāds vepris nobļaujas kādu bezsakaru utt. Man bija diezgan liels kauns, ka mēs šādi uzņemam māksliniekus. Acīmredzot, labi koncerti šeit notiek pārāk bieži un 20 eiro ir pārāk maza cena par biļeti.
sorry, putns. Labi vien ir, ka neko nesagaidīji. Šķiet, ka tev "metālistam" nav arī zināms, kas ir Hypnos, nemaz nerunājot par Flaying, ja jau tu iesi uz Preternatural. Galvenais jau ir pālī planēt pa zāli un atzīmēties bārmeņiem, ka esi bijis. Amenra bij izcils priekšnesums, bet ne katrai ausij.
"kāds izbauda masīvo trokšņu vilni, kas gāžas tam pāri, un uzmanīgi tver katru noti"
-----------------------------------------------------------------
Nu kāpēc uzreiz trošņi? Nebij trokšņa, bij mūzika, īsta, patiesa mūzika. Tam, kurš dzirdēja troksni, nebij tur jābūt. Labākais koncerts, kas šogad MP bijis.
Biju uz koncertu. Koncerts bija labs. Klubs nebija labs. Subjektīvi - jau 4 koncertu pēc kārtas, kopš tur esmu bijis (Abbath, Solstafir, Crowbar) skaņa ir netīra, dziesmas neskan kā gaidīts. Bet iespējams, ka tā vajag, jo koncerts taču, nevis vinils ar zelta adatām un 1000latu tumbām. Lai gan. Biju aizceļojis uz Rosetta, Taake un Morne koncertiem Jelgavā Melno cepurīšu balerijā. Skaņa šķiet , ka daudz labāka. Bet tas subjektīvi. Jo neesmu speciālists un citur ar neesmu bijis telpu koncertos. Jebkurā gadījumā paldies par lielisko notikumu.
Paldies, Reini!
Viens no labākajiem pēdējā laika koncertiem Latvijā! Amenra ir tiešām augsta līmeņa grupa, un tās emocijas, ko tā sniedza, neizsakāmas! Cerams, ka promoteri sapratīs, ka cilvēkiem interesē arī mazliet “citādākas” grupas, nevis tās, kuras tiek aicinātas atkal un atkal... Vienīngais negatīvais - skaņa otrajai grupai piekliboja diezgan, bet kā tad bez tā MP...
Koncerts lielisks. Amenra kārtējo reizi nelika vilties, bet daļa publikas gan. Uzvedības līmenis zem katras kritikas. Tiešām ir jānāk uz koncertu, lai tarkšķētu un maitātu noskaņu?
Jebkurā gadījumā - gaidu ierodamies grupas dalībniekus arī ar saviem solo un blakusprojektiem.
> zumm. Pirmai grupai par skaņu vispār aizmirsa

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.