INTERVIJAS

Varenais un radikālais Al-Namrood

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 11.05.2016. 14:45
"Īsi pēc bērna piedzimšanas viņam tiek piešķirts vārds, izvēlēta reliģija, tautība un sabiedrība. Pēc tam viņš visu savu dzīvi bezjēdzīgi cīnās un aizstāvas par lietām, kuras pats nav izvēlējies. Esi brīvs!" vēsta Saūda Arābijas blekmetāla grupas Al-Namrood ieraksts sociālajos tīklos, kas netieši raksturo valsts pašreizējo situāciju. Spēlēšana šajā grupā ir viens sasodīti bīstams un nāvīgs hobijs.

Pagājušā gada intervija ar Irākas metāla apvienību atgādināja mums, ka vārda brīvības jēdziens pasaulē mēdz atšķirties un ka citviet grupām ir jāiziet cauri neiedomājamiem šķēršļiem, lai tik varētu turpināt spēlēt metālu. Apvienība Al-Namrood no Saūda Arābijas šo degsmi un sīkstumu paceļ nākamajā līmenī, jo grupa par savu vēlmi spēlēt blekmetālu var maksāt ar cietumsodu, vai pat vēl ļaunāk – nāvessodu. Ja tiktu veidots saraksts ar valstīm, kurās nebūtu ieteicams spēlēt blekmetālu, tad Saūda Arābija noteikti ierindotos pirmajā vietā.

Skaitļi runā paši par sevi, viņiem ir teju 8000 sekotāji Feisbukā, pieci pilna garuma albumi, pāris EP un spliti, kā arī dažas izdotas plates. Grupa spēlē no 2008. gada, bet viņus neviens personīgi nepazīst, viņi nekur nav spēlējuši dzīvajā, un viņu bīstamais hobijs un identitātes ir jāslēpj tāpat, kā to dara daudzi supervaroņi. Šajā gadījumā superspējas ir vēstījums par valstī esošo situāciju, kurš ir ietērpts pamatīgā blekmetāla kažokā, kas rada šos absurdos draudus gan grupai, gan arī visiem ar to saistītajiem cilvēkiem. Neviens nedrīkst zināt, kas patiesībā slēpjas aiz Al-Namrood, tādēļ arī alternative.lv sazinājās ar grupu tikai ar epasta starpniecību.

Grupas nosaukuma tiešais tulkojums būtu neticīgais, bet vēsturisko nozīmi skaidro grupas pārstāvis Mefisto: „Al-Namrood saistās ar Babilonijas karali un vareno mednieku Nimrodu, kurš izveidoja Bābeles torni un iecēla sevi par augstāko spēku, radītāju un visuma pavēlnieku, viņš bija kā pretošanās simbols.” Apskatot tieši šo laika posmu, var atrast ļoti daudz un dažādu viedokļu un interpretāciju par Nimroda darbībām, tāpat arī par Bābeles torņa vēsturi, jo versijas par tā celšanu un nojaukšanu ir atšķirīgas.

Al-Namrood aizsākās kā divu vīru projekts. Grupu radīja vokālists Mukadars, kuram piebiedrojās taustiņinstrumentālists Ostrons. Sākotnēji doma bija radīt Vidējo Austrumu metāla apvienību, dziedot arābu valodā, ar folka iezīmēm. Pēc tam grupai pievienojās Mefisto, kurš pievienoja grupai blekmetāla skanējumu,” skaidro Saūda Arābijas metālapvienība. Pašreiz grupā vokāla pienākumus pilda Humbaba. Al-Namrood kā galvenos žanrus, no kuriem iespaidojušies, min blekmetālu, pankroku un arī old school doom metālu. Savukārt par grupām runājot, favorīti ir Melechesh, Nile, The Exploited, Darkthrone, Doom.

Jebkuras tautas folklorā svarīga nozīme ir arī mūzikas instrumentiem. Tā kā Al-Namrood dziesmu tematika ir arī par arābu vēsturi, viņi savā repertuārā izmanto daudz tradicionālos instrumentus, piemēram, ģitārveidīgo udu (oud), flautveidīgo naju (nay), perkusiju instrumentu derbukas (darbuka), dažādu tipa stīgu instrumentus kanunas (kanun) un pat arī akordeonu. Protams, to visu papildina ar ģitārām un bungām, kuru iegāde arīdzan ir diezgan bīstama nodarbe. Mefisto atklāj, ka instrumentus iegādājas vietējos veikalos, bet, piemēram, Ramadāna laikā šiem mūzikas veikaliem ir jābūt slēgtiem. Katrai problēmai ir savs risinājums – veikalu īpašnieki slepus tomēr piegādā mūzikas instrumentus vai arī citas muzicēšanai nepieciešamās lietas, kad tas ir grupai vajadzīgs. Galvenais, lai nevienam nerastos aizdomas, pretējā gadījumā mūzikas veikalu var nodedzināt reliģiskā policija.

Ja ir mūzikas instrumentu veikali, tad noteikti ir jābūt arī vēl kādam plašajā Saūda Arābijā, kurš varētu nodarboties ar metālu. Diemžēl Mefisto nav informācijas par to, kas notiek alternatīvajā skatuvē viņa mājās, bet viņš ir pārliecināts, ka pastāv tādas underground grupas un ka ir vēl cilvēki, kuri necieš valstī esošo reliģiju, bet, protams, viņi nedrīkst sevi atklāt. „Tā ir ļoti ekstrēmi slepena sabiedrība!” alternatīvo skatuvi raksturo Al-Namrood biedrs. Savukārt visu zinošais internets vēsta, ka valstī eksistē vēl 11 metalizējošas grupas.

Tautas vēsture nav vienīgā viņu dziesmu tematika. Tāpat Al-Namrood pievērš uzmanību pašreizējai situācijai valstī, kas ļoti ietekmē viņu dzīves, piemēram, reliģijas brīvība, tirāniskais valdīšanas režīms, vidusšķiras izmantošana, verdzība un reliģiskie kari. Skaidri kļūst redzams, kādēļ ir radusies tik radikāla grupa, kura vienkārši vēlas atklāti runāt par samilzušo problēmu valstī, izmantojot blekmetālu. Grupas pārstāvis atklāj: „Mums apriebās islāmiskais režīms un reliģiskā kalpība. Mēs pretojāmies visāda veida represijām, mēs tikām reliģiski pazemoti, bet nepadevāmies, un šo pretošanos izpaužam vareni spēcīgā formā. Ja tu šajā valstī nejūties aizvainots, tad tu nepienācīgi pievērs tam uzmanību.” Kas var būt vēl labāka motivācija kā naids?

Protams, rodas jautājums, kā grupa, kurai ir tik daudz šķēršļu, spēj radīt un izdot fiziskas albuma kopijas gan kompaktdisku, gan arī plašu formātā. „2008. gadā mēs iepazināmies, pateicoties Myspace, ar Shaytan Productions, kuri izrādīja interesi par mūsu darbu. Mēs tobrīd meklējām veidus kā reklamēt mūsu grupu, un mēs bijām salīdzinoši jauna grupa, kurai vajadzēja atpazīstamību. Var teikt, ka mūsu kopīgais piedzīvojums ar kanādiešu ierakstu kompāniju sākās no tā brīža. Visu materiālu ierakstām tepat, mājās. Visu ieturam pēc iespējas vienkāršāku,” skaidro grupas līderis. Shaytan Productions savā paspārnē paņēmušas vēl arī austrāliešu egyptian ambient/black metal bandu The Horn un kirgīziešu epic black metal apvienību Darkestrah.  Ierakstu kompānija palīdz ne tikai ar albumu izdošanu, bet arī ar videoklipu producēšanu. Al-Namrood ir izdevuši divus videoklipus, bet satraukumam nav pamata – grupas biedri nav redzami klipā, un pats rullītis ir nofilmēts Kanādā. „Kamēr mēs videoklipus netaisām Saūda Arābijas robežās, un tos nevar sasaistīt ar mums, nepastāv nekāda riska,” mierina Mefisto.

Liekas, ka risinājums varētu būt ļoti vienkāršs – doties prom no tirāniskās valsts, bet Mefisto atklāj, ka tas nemaz nav tik viegli. „Protams, esam domājuši doties uz ārzemēm, bet islāmisti visā pasaulē mēģinās atriebties mums par to, ka nākam no musulmaņu valsts un esam noraidījuši šo reliģiju. Tas nozīmē, ka mums tāpat būtu jāizvairās no spēlēšanas atklātās vietās. Izskatās pēc nāves sprieduma parakstīšanas šajā gadījumā,” skarbi izsakās Al-Namrood dalībnieks. Viņš turpina: „Ja jau spēlēšana ārzemēs ir tik bīstama, tad grūti iedomāties, kas notiktu, ja mēs spēlētu šeit, Saūda Arābijā. Uz mana kakla noteikti būtu zobena asmens.”

Grupas nākotne izskatās gaužām skaudra, tomēr Al-Namrood plānā nav apstāties. Tieši pretēji – Saūda Arābijas apvienība, sadarbojoties ar Darkestrah, nesen izlaida jaunu albumu. Metāls lēnām sāk pārņemt pasaules visus nostūrus, ik pa laikam medijos pavīd kādas valsts pirmais supervaronis, kurš ir gājis caur uguni un ūdeni, lai tik varētu metalizēt, un caur mūziku paust savu viedokli. Kā jau tas ir reiz teikts, mūzika ir universālā valoda, kurai nav nekādu robežu.

 

http://www.alnamrood.com/

https://shaytanproductions.bandcamp.com/

www.facebook.com/alnamroodofficial

Lasi vēl

Komentāri

Labais, nezināju!!!!!
Tommy Robinson 12.05.2016. 22:35
That is islam! Smash it!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.