ALBUMU APSKATI

Skyforger Senprūsija: Tik daudz pūliņu pielikts, tik daudz izdarīts

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 11.05.2015. 14:30
Katra Skyforger albuma iznākšana ir ļoti nozīmīgs brīdis Latvijas mūzikā. Viņu albumi varētu kalpot pat kā atskaites punkti latviešu metālmūzikā, un katrs no tiem ir pievērsis plašu uzmanību gan Latvijā, gan arī ārpus tās robežām. Pēc piecu gadu aktīvas strādāšanas Skyforger ir pabeiguši darbu pie albuma Senprūsija.

Albums Senprūsija ir veltīts senajai baltu tautai, par kuras eksistenci daudzi, iespējams, bija piemirsuši vai pat vispār nezināja. Atceroties savu un daudzu citu cilvēku izbrīnu, kad tika paziņota iepriekšējā albuma Kurbads tematika, Senprūsijas tēma likās ļoti atbilstoša Skyforger, kā arī radīja man interesi pameklēt par senprūšu tautu ko vairāk. No Skyforger puses uzdevums izpildīts. 

Līdz šim esmu lasījis tikai un vienīgi labas atsauksmes par jauno albumu, tāpat arī cilvēki, kuri bija sanākuši noklausīties albumu Melnajā Piektdienā, izskatījās apmierināti, turklāt svarīgi pieminēt, ka klubs ar Senprūsijas patērētājiem bija pilns!

Visupirms gribētos atzīmēt, ka albuma fiziskās kopijas bukletiņā ierasto dziesmu vārdu vietā ir apraksti, kuros dziesmas tiek paskaidrotas vēstures kontekstā. Albumu varētu nosaukt par tādu kā 58 minūšu un deviņu sekunžu garu vēstures mācību stundu par Senprūsiju.

Senprūsija sākas ar nelielu ievadgabalu Ei skīja, skīja, pēc kuras seko tituldziesma Senprūsija ar kārtīgu blackmetal brēcienu pašā sākumā. Visu albumu caurstrāvo ļoti veiksmīgs jau minētā black un thrash metāla apvienojums. Jau iepriekš tika ziņots, ka albumā tiks izmantoti mazāk folkelementu, kur daudzi jau sāka apgalvot, ka tas vairs nebūs īstais Skyforger, tomēr abu minēto žanru apvienojums ir tas, kas raksturo Debesu Kalēja skanējumu, kas šajā albumā veido vienu no labākajiem sakausējumiem.

Gribētos izcelt Pētera vokālu albumā, kurš, manuprāt, ir ļoti pilnveidojies salīdzinot ar pēdējo veikumu Kurbads. Piemēram, Sudāvu Jātnieki un Lepnums un Spīts vokāls vietām ir negaidīti melodisks, nav vienkārši straightforward liriku izbļaušana. Ar katru albumu Skyforger pierāda to, ka metālu ir iespējams dziedāt latviešu valodā. Divi Brāļi iesākas ar enerģisku Aiziet!, kas uzreiz tev pamatīgi iesper kā vēl nekad agrāk.

Skyforger šajā albumā piedzīvo vienu no labākajiem vēstījuma pasniegšanas veidiem. Ļoti spilgts piemērs ir Melnās Buras, kur mēra epidēmija, kas nodarīja neatgriezenisku triecienu arī Senprūsijai, tiek atainota ļoti metaforiski.

Nedrīkst piemirst arī tādus gabalus kā Tagad vai Nekad, Rāmava  un Zem Lietuvas karogiem, kuri ir ieturēti klasiskās thrash tradīcijās. Viennozīmīgi Rāmava ir viens no labākajiem Skyforger veikumiem ne tikai šajā albumā, bet gan skatoties globāli. Maršējošs gabals, kurš liek tavai galvai automātiski kratīties līdzi.

Senprūsija ir ļoti izglītojošs materiāls, pie kura ir intensīvi strādāts, pētīts, meklēts, kas dod albumam neatkārtojamu pievienoto vērtību. Nekas nav aizmirsts, un aizmirsts tas nedrīkst būt!

Senprūsija:

1. Ei skīja, skīja

2. Senprūsija

3. Sudāvu jātnieki

4. Tagad vai nekad

5. Herkus Monte

6. Rāmava

7. Lepnums un spīts

8. Divi brāļi

9. Melnās buras

10. Nekas nav aizmirsts

11. Rituāls

12. Zem Lietuvas karogiem

Svarīgi pieminēt, ka albumu viņi ir izdevuši paša spēkiem, tāpēc ej, nopērc jauno albumu un atbalsti latviešu metālu! Skyforger varēs redzēt dzīvajā ar jauno albumu jau 15.maijā Sapņu Fabrikā , vairāk informācijas https://www.ticketshop.lv/site/events/view/1506

www.skyforger.lv

facebook.com/skyforgerofficial

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.