ALBUMU APSKATI

Savādā Attieksme

Ralfs Dravnieks
RALFS DRAVNIEKS 10.06.2013. 18:14
„Visu ko tu dari, tu dari stila pēc. Lai būtu kruts, lai citi tā domātu. TO NENOZĪMĒ HARDCORE! Vai tiešām tā ir tikai mode? Vai tiešām tā ir tikai mūzika?” Uz šādas skumjas un retoriskas nots izskan viena no visu laiku zināmākajām Latvijas hc grupas, nebaidīšos šī vārda – kompozīcijām.

Jau tālajā 1999. gadā, kad pašmāju hc knapi prata staigāt, puiši no Smiltenes pamana, ka scēnu ļaunprātīgi izmanto visādi stilot gribētāji ar pielīmētām bārdām, kuri uz dažu apģērbu gabalu un aksesuāru rēķina siro pa ielām un koncertiem, makšķerēdami lētticīgās padsmitgadnieces. Un tikai retais ir gatavs ievērot hc baušļus, lai dzīvotu pēc tā likumiem.

Kas tik gadu gaitā hc nav piekarināts – kamuflāžas bikses vai šorti un ķēdes pie tiem, šūzi, melnās armijas cepures, tuneļi, veģetārisms un vegānisms, jaunās skolas tetovējumi ar krāsainām zivīm un dažādu kalibru zvaigznēm, brillēs ar raga rāmja imitāciju, šalles un vēl vesela pentere nejēdzību, kas paskaidroja Citas attieksmes – To nenozīmē hc dziesmas radīšanas vajadzību un fatālo nemirstību.

Atceros, kad manā play listē parādījās dziesma Katram no mums. Sliktā kvalitātē to atnesām no interneta salona, ierakstītu disketē. Toreiz ilgi netiku gudrs, kāpēc piedziedājums skan šādi – katram no mums vajag pievienoties pank-ro-kam! Lai gan jēgu tajā nesaskatīju, man ar šo uzsaukumu bija paceļam. Tikai vēlāk, kad pankroks atšifrējās kā boikots, viss tapa skaidrs. Viņi grib, lai es iestājos pret kaut ko! Bet ko? Ne velna nevar saprast, ko tas Andris Liepiņš tur kliedz! Es jau tā cenšos neapmeklēt skolu. Kam vēl piecpadsmit gadu vecumā lai pretojas?

Cita Attieksme ir citāda. Viņi tic morālajām normām, kuras regulē divkājaino ēdienkarti. Tāpat daļa grupas dalībnieku ir straight edge piekritēji. Šoreiz es to respektēšu, kaut gan straight edge ir arī mūķene vai apzinīgs sportists.

2001. gadā grupa izdod otro albumu, kurš ieskaņots Viļņas ierakstu studijā Porno Sound. Manuprāt, tas ir veiksmīgākais Citas Attieksmes kopdarbs. Pirmā plate We Are Responsible skaidri iezīmē ceļu, kuru grupa veiks turpmāk, taču līdz tam vēl jāaug. Nav jūtams tehniskais briedums, kurš nekādā gadījumā netraucē, jo tas visu priekšnesumu padara vēl uzsvērtāku. Tieksme izteikties pastiprinās katrā bočkas un drobenes belzienā, kuri dažkārt izbirst par daudz, gluži kā uz svara pirkti zemesrieksti Vidzemes tirgū, jo pārdevēja iebērusi nolūku vadīta 300. gramu ar jumtiņu, cerībā, ka nopirks tāpat. Tā arī notiek. Pirmais kopdarbs zem jaunā karoga Cita Attieksme aiziet kā smērēts. Trešais self titled albums ir tehnisks progress ar grupai neraksturīgiem soliņiem. Viss ir taisns, pareizs un izkopts, gluži kā centrālais galvaspilsētas parks pirms augstu ārvalstu viesu apmeklējuma. Nav slikti, tomēr tā ir novirzīšanās no kursa. Te nu prātā nāk ironiskais NEKACiešu sauklis More music less hardcore, ar piebildi – secībai jābūt ačgārnai.

Otrais albums aptver visu, kas man simbolizē Latvijas old school hardcore tradīcijas. Tas ir ātrs, taisns, dusmīgs vidzemniecisks bāriens, kurš nosoda neapdomīgos patērētājus un dažkārt, pārlieku moralizējot, aicina pievērst uzmanību savai rīcībai un sekām, kas apdomības gadījumā nebūtu jāpiedzīvo. Šāda forma klausītāju var sagruzīt. Gluži vienkārši rodas sajūta – ka dzīvoju nepareizi, jo kāda prāt ir tikai viens, pareizais ceļš. Cita Attieksme nav tikai grupa. Tā ir filosofija vai reliģija, kura ir jāpieņem un jādzīvo pēc tās noteikumiem. Te nu es nonāktu pie slēdziena -man Cita Attieksme ir koncertgrupa, kuras uzstāšanās laikā daudz svarīgāk ir lēkājot aizlikt kāju aiz galvas un zibenīgi pasniegt roku kādam, kurš nožāvies gar zemi moša laikā. Man nav svarīgs šāds vēstījums, es to nemeklēju. Man simpatizē stāstījuma (piemēram – To nenozīmē hc), ne pavēles forma. Es meklēju lādiņu, kurš paātrina pulsu no katra spalgā drobenes spaiņa kauciena, taisnajiem rifiem un savdabīgā vokāla, kurš ir absolūti neatkārtojams. Ko viņš dara ar vārdiem? Apēd tos? Tā nav ne kliegšana, ne dziedāšana. Tā ir nedzirdēta īpatnība. Vokālā izpausme ar paceltu balsi.

Cita Attieksme bija, un paliks augstākās raudzes grupa, līdzās tādiem kulta ansambļiem kā Kriegopfer, When my authorities fall un Instora. Tās ir apvienības, kuras paaudzes atcerēsies gluži kā gādīgas bērnudārza auklītes, kas iemācījušas pēc maltītes neslaucīt muti piedurknē kā krievu traktoristam.

Klausieties šo ierakstu diska formātā, izmantojot veco labo Walkman atskaņotāju ar trīsdesmit sekunžu antišoku. Tā ir laika mašīna.

LEJUPIELĀDĒ ALBUMU ŠEIT

Lasi vēl

Komentāri

urlkaavis 10.06.2013. 19:56
Tas, ka hc daudzas lietas piekabinātas, nenozīmē neko sliktu. Gluži otrādi - pozitīvisms! Protams, drēbes šeit ir izņēmums, bet uzskati kā bonuss!
Citas attieksmes pēdējais ieraksts, manuprāt, ir labākais, kas bijis (un drošvien būs) Latvijas hārdkorā.
xnemiersx 10.06.2013. 21:00
vecīt, ko tu sarijies? kādi vēl hc baušļi, ibio? :D
tu kaut ko galīgi galīgi neesi sapratis, manuprāt...
Nez, kas ar tiem džekiem un viņu uzskatiem notiek tagad?
vecais krabis > presiite 10.06.2013. 23:36
kur lapa nozuda?
Tā kā esmu ar stāžu, tad šie raksti par vecajiem HC laikiem, liek man kaut kam sirdī iekņudēties... Principā šogad "nomira" pēdējā veco laiku palieka Zvērā :(
Zvērā nu gan nebija nekāda veco laiku palieka. Tikpat labi Fonofest par tieši tādu pašu var uzskatīt.
prasītos kādi komentāri no dalībniekiem klāt, citādāk, tāds baigais skats no malas, tas jau ar vairs nav grūti ar mūsdienu iespējam, aizmet sociālajos pāris jautājumus un iekļauj rakstā. būs cits smeķis
ralfs dravnieks --> Vārds 11.06.2013. 00:33
Es pie tā strādāju. Kā jau vairums, arī Citas Attieksme dalībnieki ir aizņemti ļaudis.
Paralēli albumu apskatiem veidoju arī intervijas, kuras cerams tuvākā gada laikā būs lasāmas nedigitālā formātā. Viss atkarīgs no grupu dalībnieku ieinteresētības iesaistīties un laika deficīta.
presiite > krabis 11.06.2013. 00:49
mēģinu atjaunot, būs tuvākā laikā cerams
man kā reiz paredzēts raksts par Smiltenes scēnu šīs nedēļas Underground sērijā
Šis raksts ietver ļoti daudz to, par ko ir ievadā piesauktā dziesma.
Pieminēšanas vērts ir arī zīns, ko Jānis Reinsons & co uzcepa augšā, kas bija vērsta arī uz vegānām idejām, dzīvnieku aizsardzību un tā, kā arī tā vēsma, ko viņi ienesa skatuvē, jau sākot ar Alerģiju, Kuru Ksetru.
.
varbūt 'to nenozīme hc' ir tieši par to ka nevajag ievērot 'hc' baušļus.
=> XedzaX
labs komentārs
Man nav tik daudz vārdu manā vārdu krājumā, lai pateiktos visām šīm grupām (Cita Attieksme, Non Skid, Hope Dies Last, In.Stora, When my authorities fall, Vismaz Trīs Vārdi, Kriegopfer, Tesa Danga un daudzām citām) par to laiku, kas tik piedzīvots un kur esmu dzīvē tagad. Par lielāko pagriezienu dzīvē joprojām uzskatu festivālu "Tabūns" (pēdējo) Bija kādi varbūt 15 gadi... Noteikti biju arī viens no tiem kā dēļ šis festivāls nenotiek šodien, bet tas, kas tur notika man pavēra pavisam citu skatu uz dzīvi. tālāk jau visi konči Rīgā, Kuldīgā, Saldū, Valmierā, Durbē un citur. Lielisks laika posms dzīvē.
man šķiet, ka pankroku un hardkoru nav jēgas vērtēt tikai kā mūziku, to vispār nav jēgas vērtēt, jo tā patiešām arī nav tikai mūzika. vai nu viņš ir, vai nu nav. vai nu tevi tas paņem, vai nepaņem.
paldies par rakstu!!
White Trash 12.06.2013. 02:24
Par to "nedzirdēto vokālo īpatnību" - paklausies 25 Ta Life vai agrīnos Agnostic Front.
savādāk 16.06.2013. 12:18
Ralfiņ, kaut ko diemžēl neesi līdz galam sapratis. Jāpiekrīt XedzaX komentāram. Bet forši tik un tā, ka tas hc ,kas sirdij tuvs,netiek aizmirsts.Vairāk CA vēstures starp citu šeit http://www.opijstautai.lv/?p=1125
XbijusīX 17.06.2013. 11:38
Man liekas, ka te ir jāsaprot divas lietas:
1. Tas ko kāda ideoloģija cenšas paust
2. Tas kā citi saprot no tā, ko konkrētā ideoloģija pauž
Šeit mēs ļoti konkrēti varam vilkt paralēles ar sektām - tās iekšēji ir praktiski ideāla sabiedrība ar ideāliem noteikumiem un visu pārējo. No malas gan tas viss izskatās pēc galīga vājprāta.
Tieši tas pats ir ar HC ideoloģiju - grupiņa cilvēku pauž/tēlo savas idejas par pasaules uzskatiem un mūziku, bet citi to redz galīgi citā gaismā. Atkarīgs no tā, kādā kontekstā visu skatās un tādā ziņā šajā rakstā paustās frāzes par HC ir diezgan saprotamas.
Nu un protams klasiskais kapitālisma uzbrauciens - kur tad visas tās ideālās HC zvaigznes ir tagad? Veci alkoholiķi un narkomāni? :)
White Trash 17.06.2013. 16:29
Ideālās HC zvaigznes ir tur, kur tām jābūt. Rollins Band, Hatebreed, Pro-Pain utt. - parasti starp visu lielāko festivālu hedlaineriem :)
Tāpat arī pašmāju amatieri-pašdarbnieki - īstajā vietā - kādā birojā pie monitora, šlipsītē pelnot ģimenei dienišķo maizi... :)
Katamarans 17.06.2013. 19:48
Pilnīgi nekorekti ir salīdzināt minētos Hatebreed, Pro-Pain utt. ar pašmāju skatuvi. Apjomi ir pavisam savādāki.
Tāpat ASV ir ''miljoniem'' mazu grupu, kas ar laiku ir vienkārši ''pieauguši'' un līdz ar to spiesti strādāt dienas darbu, lai varētu uzturēt sevi un sev tuvos, par Latvijas vidi nemaz nerunājot, kur cilvēkiem žēl pat 2Ls par koncertu samaksāt, nerunājot par kaut kādiem ierakstiem vai atbalstu kā tādu..
Vari skatīties uz to arī šādi - veģetārietis, bez darba, Latvijas ziemā nomirtu badā..
White Trash 17.06.2013. 23:26
Tev ir pilnīga taisnība visā, ko Tu raksti.
Tomēr čābīgi ir tas, ka "tur" tās mazās grupas gana bieži turpina pastāvēt, cilvēkiem sasniedzot gan 40, gan 50 gadu vecumu, neatkarīgi ne no kā. Priecējot mani personiski un daudzus citus ar savu mūziku, kura nereti tieši brieduma gados iegūst īsto smeķi.
Turpretī Latvijā ir izteikta tendence pabeidzot augstskolu tūdaļ "kļūt pieaugušiem", uzlikt visiem cilvēciskajiem vaļaspriekiem vafeli un gaudulīgi nostaļģēt par laikiem, kad "bijām jauni".
Arī "tur" nebūtu nedz tā miljona grupu, nedz arī festivālu hedlaineru, ja mentalitāte ļautiņiem būtu tāda, kā šeit.
Kaut gan, no otras puses, ja cilvēks nemīl un un nespēj darīt to, kas nav populāri, necerot ne uz kādu atbalstu - labāk tiešām nedarīt to nemaz. Muzikālā pārprodukcija jau tāpat ir briesmīga, un pat to krējuma kārtiņu no tā visa nekad nepietiks laika noklausīties.
XbijusīX 17.06.2013. 23:56
White Trash +1
Izrauties latvieši grib jau no padsmit gadu vecuma, bet kad kļūst pieauguši, saprot, ka vajag piķi. To savukārt šeit nenopelnīsi - jābrauc prom. Tas tad arī ir tipiskā latvieša dzīvesstāsts.
Pie mums tomēr veci cilvēki nav cieņā, pat ja tie ir tavi vecāki. Skumji.
Tās hc zvaigznes taču ir sūds!
ja kādam pēc vēstures ir interese, tad te http://goo.gl/RtAuL var novilkt CA pirmo albūmu "We Are Responsible" (1999), kas izdots bija kasetē

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.