ALBUMU APSKATI

Eschatos - MÆRE

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 30.11.2017. 14:45
Latviešu eksperimentālā blekmetāla apvienība Eschatos savu ierakstu MÆRE laidīs klajā 1.decembrī. Iepriekšējo divu albumu pozitīvo atsauksmju dēļ Eschatos jaunais veikums ir viens no gaidītākajiem šogad Latvijas smagās mūzikas pasaulē. Alternative.lv piedāvā ielūkoties nelielā apskatā par nelielo ierakstu MÆRE.

Laikam ritot uz priekšu, Latvijas alternatīvās mūzikas augsne kopš deviņdesmitajiem ir tikusi bagātināta, piemēslota, attīrīta un vēlreiz kultivēta. Ne vienmēr iesētais nes paredzētos augļus, citreiz tie vienkārši ir jāizņem no kopīgā dārziņa, bet ir arī citi, kas kārtīgi iesakņojas. Lai gan Eschatos smagās mūzikas lauciņā ir salīdzinoši svaigs elements, iepriekš uzkrātā pieredze nāk par labu kopīgajam skanējumam, un varētu ļoti piesardzīgi apgalvot, ka Eschatos ir vieni no labākajiem žanra pārstāvjiem pie mums.

Uzdevums šoreiz ir pavisam sarežģīts, jo jaunais Eschatos albums MÆRE ir tikai divas dziesmas garš, kopā sasniedzot nedaudz vairāk par 23 minūtēm ar eksperimentālo blekmetālu. Ja iepriekšējos albumos tika izmantotas klasiskās blekmetāla formulas (blastbeats, nevaldāmas ģitāras, ķērcošs vokāls), tad saikne ierakstā MÆRE ar, manuprāt, iestagnējušo žanru ir samazināta līdz minimumam.

Albums aizsākas ar Tuvo Austrumu tematiku. Bungas, perkusijas, vokāla partija rada ilūziju, ka atrodies pamests tuksnesī. Spalgais kliedziens 2:27 novelk treknu strīpu pāri, un sākas jauns posms dziesmā, kur izcilais instrumentālais pavadījums iet roku rokā ar vokālu. Interesantas un sarežģītas ģitāras partijas, dažādi vokāla stili, kā arī neapstādināms bungu ritms.

Jāuzteic Kristiānas Kārkliņas vokālais veikums ierakstā. Salīdzinot ar iepriekšējiem albumiem, šajā beidzot ir sajūta, ka balss ir kārtīgi norūdīta un gatava pilna laika darbam. Protams, kurš gan lasa komentārus, bet manīju pie iepriekšējiem veikumiem klausītāja viedokli, ka soliste pārāk neemocionāli citreiz izķērc savas partijas, bet šeit vokāls izklausās ļoti nobriedis, un tajā mazajā ķērcienā dzirdams vienlaicīgi gan izmisums, gan arī liels spēks.

Šis viennozīmīgi ir eksperimentāls ieraksts. Īpaši otras dziesmas uzbūvi un notikumus nav iespējams paredzēt. Tas ir kā hipnotisks elements, jo rodas interese, kur būs nākamais pagrieziens. Dziesma, kā jau nosaukums vēsta, ir sadalīta trīs daļās, ar lēnu ievadu, virpuļojošu iztirzājumu un dramatisku noslēgumu.

Garā albumā kontekstuāli elementi ir pieņemami, vai tik īsā ierakstā ir nepieciešamas atmosfēru veidojošās skaņas, kas aizņem aptuveni trešo daļu no albuma? Mūsdienās jaunu klausītāju uzmanību ir ļoti sarežģīti noķert, no visām pusēm ikdienas mūzikas patērētājam ir jāsaskaras ar neizmērojami lielu apjomu, ko uztvert. Iespējams, Eschatos nemaz netēmē uz neatklātiem un nezināmiem laukiem, bet mērķauditorija ir tieši jau ilggadējie fani. Man, kā salīdzinoši nesenam Eschatos klausītājam, prasījās vairāk mūzikas un mazāk atmosfēras. Protams, mūsu platuma grādos izdot ierakstu ik pa diviem gadiem ir cienīgs rādītājs, bet varbūt tomēr varēja pielikt klāt vismaz vēl vienu dziesmu ierakstam? Kad tiks izdots pilna garuma albums? Kur palika iepriekšējais logo? Varbūt mūsu virzienā tuvojas kaut kas lielāks un apjomīgāks?Albuma “MÆRE” prezentācija notiks ceturtdien, 14. decembrī, Ģertrūdes ielas teātrī. Kā īpašie viesi uzstāsies grupa “das sonntags legions”, kurā apvienojušies dalībnieki no tādām grupām kā “Soundarcade”, “Tesa”, “Inokentijs Mārpls” un citām.

Durvis plkst. 19:00, koncerta sākums plkst. 19:45.
Biļetes nopērkamas ticketshop.lv: https://www.ticketshop.lv/site/events/view/2410

 

 

Lasi vēl

Komentāri

Iedod cilvēkam, kurš albumu ievietoja spotify pa kaklu - tur rādās divi eschatos profili, viens ar jūsu pirmajiem 2iem albumiem un viens ar šo.

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.