KONCERTU APSKATI

Sanctimony pilngadības svinības - atskats

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 26.11.2012. 11:28
Ar gada grandiozāko metālmūzikas pasākumu klubā „Melnā Piektdiena” grupa Sanctimony nosvinēja savu astoņpadsmito jubileju. Īpaši viesi, pirotehnika un pats galvenais, nepārtraukts metāls visa vakara garumā.

Kā pirmie vakara muzikālie viesi uz skatuves kāpa Burned In Blizzard (tieši paredzētajā laikā, starp citu, citi pasākumu organizētāji varētu mācīties). Jau ar pirmajiem dziesmas SinPathetic akordiem grupa parādīja, ka viņu divritenim drošības ratiņi nav vajadzīgi un grupa ir pietiekami pieaugusi, lai spētu turēt līdzi lielajiem puikām. Aizvadītais gads apvienībai bijis notikumu pilns un gūtā pieredze festivālos, koncertos un konkursos acīmredzami viesusi pārliecību par pašu spēkiem, kas izpaužas klasiskajās metāla tradīcijās ieturētajos ģitāras rifos, daudzbalsībā un tehniskajos, bet melodiskajos ģitāras soliņos. Kā dāvanu Sanctimony dzimšanas dienā Burned In Blizzard bija sarūpējuši īpaši noformētu viskija pudeli un novēlot „Lai Sanctimony motors nekad nebeidz rūkt” savu uzstāšanos noslēdza ar klausītāju iemīļoto Imanta Ziedoņa dzejoli "Motors" metāla interpretācijā.

Nākamie skatuvi ieņēma Sacramental. Ja iepriekšējā apvienība ir kā pirmsskolas vecuma jaunietis, kuram savs raksturiņš un pasaules uztvere vēl tikai veidojas, tad Sacramental  jau sasniegusi pubertāti un hormonu vētru iespaidā radusies enerģija gāžas pāri malām. Sākot dārdēt mūzikai, pie pašas skatuves barjeras paceļas grupas kvēlāko atbalstītāju matu jūra, kas tā īsti nenorimst līdz pat uzstāšanās beigām, nākas vien apbrīnot šo headbangotāju kakla skriemeļu izturību. Koncerta vidū uz vienu dziesmu grupas dalībnieki nolēma samainīties instrumentiem. Ģitārists sēdās pie bungām, bundzinieks ķerās pie basģitāras un basģitārists ieņēma ģitārista pozīciju. Skanēja tik labi, ka nezinātājam būtu grūti saredzēt un sadzirdēt atšķirību izpildījuma ziņā un pateikt, ka mūziķi neatrodas pie saviem ierastajiem instrumentiem. Neiztrūka arī apsveikums Sanctimony – pazīstamais "Happy Birthday" meldiņš un aicinājums koncerta apmeklētājiem vienoties kopīgā dziesmā.

Kamēr aiz balta vakara galvenie varoņi sagatovoja skatuvi savam uznācienam, par muzikālo noformējumu rūpējas pieredzējušais metināšanas instruktors Gustavs Terzens, atskaņojot kompozīcijas no Machine Head, Metallica, Rage Against The Machine un citām leģendārām dažādu metālmūzikas žanru pārstāvošām grupām. Starp dziesmām pavīdēja arī agrāk SWH Rock ēterā dzirdamais "Metinātāju Kursu" džingls, kas atgādināja par laikiem, kad šāda mūzika bija dzirdama arī Latvijas radio frekvencēs, un noteikti kādam sarīkojuma laikā lika nobirdināt pāris nostalģijas asariņas.

Sanctimony uzstāšanos sāka, atrodoties aiz baltā priekškara un ar skatuves apgaismojuma palīdzību radot iespaidīgu ēnu figūru šovu, kas noslēdzas ar skaļu, spilgtu blīkšķi un, krītot priekškaram, atklāja ar dzelzs ķēdēm izdekorēto skatuvi. Teju divas stundas garais ceļojums metāla pasaulē varēja sākties.

Izpildot gan vecas, gan pavisam jaunas (viena radusies aizvadītajā vasarā) death’n’roll ēras dziesmas, Sanctimony ne brīdi nelika bažīties par to, ka cienījamais vecums kaut kāda veidā būtu nogurdinājis grupas dalībniekus. Gluži pretēji, tā pati degsme, kas Sanctimony piemita pirms padsmit gadiem, vēl joprojām ir turpat un pat kļuvusi spēcīgāka, bet uzkrātā koncertpieredze ļāvusi muzikālo skanējumu atstrādāt līdz perfekcijai.

Uzstāšanās otrajā pusē pa vienam uz skatuves kāpa pasākuma īpašie viesi - mūziķi, kas ar Sanctimony ne reizi vien ir dalījuši skatuvi 18 gadu pastāvēšanas laikā. Kopā ar grupas Rūsa vokālistu/basģitāristu Viesturu Polikarpu tika nospēlēta dziesma "Tava daiļā seja", kas varētu kalpot kā lieliska definīcija death’n’roll žanram. Dambis (Inokentijs Mārpls), pārstāvot underground pankroka skatuvi, ar jubilāriem vienojās kopīgā "Māte-terorists" izpildījumā, bet kā pēdējais viesis tika pieteikts leģendārās folkmetāla apvienības Skyforger vokālists Pēteris Kvetkovskis, izpildot metāla himnu "Kad Ūsiņš jāj". Visi pieacinātie mūziķi un paši Sanctimony pārpildītajās kluba telpās radīja īpašu atmosfēru un visiem klātesošajiem kaut uz brīdi ļāva justies kā vienai lielai, laimīgai ģimenei, kurus vieno metāls.

Atliek vien novēlēt Sanctimony izturību un spēju priecēt klausītājus ar kvalitātīvu metālu vēl tikpat ilgi un vēl ilgāk.

Foto: Vladislavs Punculs, easyget.lv

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.