ALBUMU APSKATI

Dažādi izpildītāji - STARTERIS III: Latvijas grupu izlase

ksprs 01.08.2012. 01:41
Tā nu es šodien sajutu sevī tieksmi recenzēt un vērtēt, tāpēc pavēros augšup un ieraudzīju savā priekšā Starteri Nr.3, ko pavisam nesen izdevis Tornis. Kā noprotu, šoreiz šo kompilāciju var nopirkt arī parastais cilvēks. Kā ierasts arī iepriekšējās izlasēs,...

Tā nu es šodien sajutu sevī tieksmi recenzēt un vērtēt, tāpēc pavēros augšup un ieraudzīju savā priekšā Starteri Nr.3, ko pavisam nesen izdevis Tornis. Kā noprotu, šoreiz šo kompilāciju var nopirkt arī parastais cilvēks. Kā ierasts arī iepriekšējās izlasēs, šeit savāktas dažādas, vairāk jau tieši ar Torni saistītas grupas. Iesākumā Starteris gan tika izdots tīri kā promo kompilācija.

Tātad ķeršos klāt visiem māxliniekiem:

Disku iesāk Astrofonijas Institūts (lai ko tas nozīmētu) ar visai dūmakaina basa piesātinātu dziesmu. Tāda pusčukstoša un diezgan augsta balss, elektroniskās bungas (septiņas minūtes klausīties vienu un to pašu cilpu man šķiet pārāk nogurdinoši), visādas ambientas skaņas kopumā rada diezgan patīkamu mūsdienu indie mūzikas atmosfēru. Vispār diezgan jauks skaņdarbs.

Nākamie ir Baložu Pilni Pagalmi. Man gan liekas, ka šīs nav tās viņu labākās dziesmas no jaunā albuma, bet vienalga ir diezgan ok. BPP kā parasti. Patiesībā saglabā kompilācijas pirmās dziesmas noskaņu.

Tad seko Bērnības Milicija, kuru es īsti nespēju sagremot (vismaz pirmo dziesmu, lai gan tas spiedzošais efekts ir labs!). Otrā dziesma no šīs grupas man patīk nedaudz labāk, tāds šizofrēnisks spēks ar tekstu par radioaktīviem onkuķiem Černobiļā laikam jau. Labi tas, ka nav bungu, bet tikai plaukstas. Nu šie jaunekļi, man šķiet, spēlē īsto torņa-formātu..

Latvijas Gāze piedāvā divus ambientus, plūstošus un skaistus skaņdarbus. Neesmu īsti dzirdējis pēdējos LG albumus, bet šie skaņdarbi rada vēlmi tos noklausīties. Gribētos teikt, ka labākais, ko esmu no šādas mūzikas Latvijā dzirdējis.

Man liekas, Jāņa Žildes Stāvi ir spēcīgākais skaņdarbs šajā izlasē - 15 minūšu indie-jazz ceļojums (he he, starp citu, atmosfēra brīžiem atgādina Jairus ambientos skaņdarbus:). Vispār pats albums Stāvi ir ļoti spēcīgs - noteikti iesaku katram vismaz noklausīties, ja ne nopikrt! Ļoti kvalitatīva skaņa, kārtīgi piestrādāts pie visādiem sīkumiem (izmantots visai prāvs skaits instrumentu un samplu). Starp citu, ļoti interesants ir Stāvu noslēgums - 5 minūtes ambienta minimālisma bez ritma ar šai mūzikai visai savdabīgu sievietes vokālu (kaut kas "operīgs").

Nākamais šajā kompilācijā ir Kalvis. Nu šo te es pilnīgi nesaprotu. Sorry. Pilnīgi nav mana mūzika. Pirmkārt, skaņa ir pārāk dīvaina (skaļš un dobjš vokāls, klusas bungas, bass bez basa), es pat teiktu - sūdīga. Uz Robežas gan ir labāks gabals (arī skaņas ziņā), bet vienalga es nemīlu šāda veida mūziku (tas sintizātors otrās dziesmas beigās pārspēj manus šausmīgākos disko-murgus), bet tas esmu es. Noteikti daudziem patīk.

Mala gan ir kaut kas tīkamāks manām ausīm. Ievēroju šo grupu jau Sinepēs kaut kad pagājušo gad, kad viņi trijatā spēlēja visai interesantu indie mūziku. Ierakstā viņi skan daudz labāk. Vokāls ir ļoti līdzīgs Tomam Jorkam no Radiohead, arī muzikāla dažas fiškas ir līdzīgas, tomēr kopumā visai baudāma dziesma. Tiesa gan, es šaubos vai koncertos viņi panāk tik piesātinātu un daudzmaz precīzu skaņu, bet ilgi neesmu viņus dzirdējis, tādēļ nevaru spriest.

Tad seko Pasaules Gaisma ar savu spēcīgāko dziesmu Putnubiedēklis. :D Es zinu, ka daudziem šitais riebjās, bet man kaut kā patīk tā dziesma. Tāds neirotiķa vokāls, muzikāli visai vienkārši, tomēr skaņa ir diezgan laba priekš Torņa grupas (man patīk, kā skan bungas). Otra dziesma Nakts skan savādāk (vairāk kā 80tajos), bet arī visai ok. Teksti, protams, kā īstai Torņa grupai pienākas (kur ir mana pistole pie deniņiem?). Es tiešām nezinu, kāpēc man viņi patīk. Pārāk daudz gan nevarētu noklausīties.

Nākamā ir grupa Saare, kura gan dzīvajā man patīk labāk. Ieraksts veikts mājās, tādēļ bungas skan visai pašausmīgi. Abas dziesmas noskaņās līdzīgas. Esmu dzirdējis, ka šis tiek reklamēts kā Latvijā intīmākais albums, tomēr skaņas ziņā noteikti neatstāj šādu iespaidu (tā man vairāk liek domāt par mēģu telpu) - es domāju daudz intimāku noskaņu varētu panākt, ierakstot bungs labā studijā tā, lai, piemēram, spēlējot ar slotiņām, varētu dzirdēt katru mazāko skaņu. Ģitāra gan skan ok. Dziesmas muzikāli ir labas, tomēr man tā skaņa traucē uztvert pilnībā.

Visu nobeidz LV ska puikas Voiceks Voiska. Starp citu, pirmās dziesmas sākums man pat nedaudz atgādina Primus (nezinu kāpēc - slaps laikam vainīgs). Vokāls gan varbūt nav īsti ska vokāls (vairāk Torņa vokāls), tomēr kopumā viņi spēlē diezgan labi. Vispār šito es sauktu par Torņa-ska (un tas nav tas pats, kas ska-punk vai otrā viļņa ska, vai tamlīdzīgi). Teksti.. khm.. njā, teksti ir jautri, bet tas nav mans mīļākais humors. ;)

Ā, noformējums ir kā parasti. Nedaudz līdzīgs Depo Alepo (nu tas kartons), buklets uz kaut kāda skičpapīra. Reklāma uz līniju burtnīcas lapas - jauks noformējums (tas kaut kā Tornim parasti).

Kopumā disks ir ok, bet diezvai es ikdienā šito klausīšos. Tas vairāk tāds informatīvais izdevums. Vispār jau labi, ka atbalsta indie mūziku - katrā ziņā kvalitāte salīdzinot ar kaut kādiem agrākajiem tamlīdzīgiem izdevumiem ir augusi.

Izdošanas datums: 30.11.2003.

Izdevējs: Tornis

Tracklist

 1. Astrofonijas Institūts - Plastalīns
 2. Baložu pilni pagalmi - Labākā šaipus Piena ceļā
 3. Baložu pilni pagalmi - Tu redzi mani
 4. Bērnības milicija - Viņš vienmēr skrien
 5. Bērnības milicija - 1986
 6. Gas of Latvia - Nāc
 7. Gas of Latvia - Krāce
 8. Jānis ŽILDE - Stāvi
 9. Kalvis - Svina graudi
 10. Kalvis - Uz robežas
 11. Mala - Nāra
 12. Pasaules gaisma - Putnubiedēklis
 13. Pasaules gaisma - Nakts
 14. Saare - PussyTones
 15. Saare - U Want 2
 16. Voiceks Voiska - 15-tā galapunkts
 17. Voiceks Voiska - KPT3

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.