ZIŅAS

Radio Naba un pieci.lv – beigu sākums?

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 17.02.2014. 13:52
Alternative.lv sniedz nelielu ieskatu Radio Naba un pieci.lv apvienošanā, ko drīzumā zināsim ar nosaukumu Latvijas Radio 5.

Ko tu darītu ar pusmiljonu? Atbildi tā uzreiz būtu grūti iedomāties, bet, attīstot domu, ātri vien var nonākt pie atziņas, ka jautājums ir pārāk sirreāls, jo pusmiljonu neviens tāpat nedos. Pat, ja gribētu, noteikti vajadzētu izpildīt konkrētus kritērijus, ko tāpat pārskatītu, analizētu un vēlreiz pārskatītu. Tomēr ir pienācis brīdis, kad cilvēki var viegli uzelpot - mūsdienās tā var notikt! Stāsts ir par Latvijas Radio piektā kanāla veidošanu, kam brīnumainā kārtā tika piešķirti 536 000 lati no valsts budžeta.

Sākotnēji šķiet, ka ideja ir ļoti laba, proti, veidot sabiedrisko mediju (ar interneta un radio kanālu), kura mērķauditorija būtu jaunieši. Bet no otras puses skatoties, visa projekta izstrāde ir bijusi ļoti necaurredzama. Novembrī medijus pēkšņi pāršalca ziņa, ka Latvijas Radio ar 2014. gada februāri pārtrauc sadarbību ar ,varētu pat teikt, fundamentālu raidstaciju "Radio Naba".

Mēģinot noskaidrot nedaudz vairāk, alternative.lv sazinājās ar pieci.lv pārstāvi Tomu Grēviņu, kurš ir pārliecināts, ka jaunais radio tiks palaists FMā jau 3. martā, bet oficiālais starts ir nolikts 31. martā. Turpretim Nabas radio vadītājs Madars Štramdiers gan nav tik drošs: „Noliktais datums tagad ir pirmais aprīlis. Savukārt no marta, vēl nav īsti skaidrs kura, iespējams, tiks palaists kaut kādā testa režīmā.”

Tāpat domas dalās arī par programmas veidošanu. No Nabas puses izskan atbilde, ka viss vēl ir procesā, bet ir jau gandrīz finiša taisnē. Neskatoties uz to, Toms min, ka visa vienošanās ir pabeigta. 

Runājot par radio nepieciešamību, Grēviņš vēsta: „Es domāju, ka projekts būs brīnišķīgs jebkurā gadījumā. Jebkurai foršai Eiropas valstij ir popmūzikas radiostacija, kurā ietilpst visdažādākie žanri, un Latvijā es vienmēr esmu jutis nepieciešamību pēc tādas, jo skaidrs ir tas, ka sabiedriskais medijs ir tas, kas drīkst un var atļauties vairāk nekā ar komercmediju, kuram ir no svara saglabāt vienmērīgu auditorijas klausīšanos un apmierinājumu, piemēram, runājot par jaunas mūzikas iepazīstināšanu. Ja es būtu mūziķis, tad es būtu ļoti priecīgs par to, ka kaut kas šitāds notiek.”

Kā tas ir izskanējis medijos, Radio Naba ētera laiks darba dienās būs četras stundas, un brīvdienās – apmēram 20. „Mēs jau kā Latvijas Radio 5 esam bijuši vienmēr, vienīgais tas, ka mēs paliekam kā neatkarīgie producenti. Tā mēs arī darbosimies, mums ir Nabas veidotie raidījumi, un tie arī būs,” atbild M. Štramdiers jautāts par Nabas programmu saderību ar jauno projektu. Viņš turpina: „Mums nebūs ikdienas mūzikas rotācija, un, protams, ka mēs paliekam interneta radio versijā 24h. Tad, kad ir mūsu raidlaiks, tad mēs vienkārši pieslēdzamies arī FMā. Mēs raidīsim gan internetā, gan FMā.”

Madars atzīst, ka lielās pārmaiņas Radio Naba darbinieki ir pieņēmuši, jo tā ir Latvijas Radio politika, un viņi tur neko nevar mainīt. Interesanti ir tas, ka Grēviņš vispār nav sastapies ar cilvēkiem, kuri būtu izteikuši šaubas par jauno kanālu. Svarīgi būtu pieminēt Radio Naba raidījuma Plūdums vadītāja Raita teikto, ka tas ir beigu sākums. „Ja no sākuma ļāva justies brīvi un tika pārstāvēts plašs muzikālais diapazons, tad tagad tiks uzspiesti tirgus rāmji,” uzskata Raitis, norādot, ka tas ir tikai viņa subjektīvais viedoklis. Tāpat raidījuma vadītājs atklāj, ka pakāpeniski sāk parādīties nosacījumi, kas sāk biedēt un kuri noteikti ietekmēs Radio Naba atmosfēru.

Grūti pat spriest par to, kā varētu izvērsties jaunais projekts, jo daudzos jautājumos nav vēl īsti skaidrības. Visticamākais mums, klausītājiem un skatītājiem, atliek vien gaidīt martu, kad varēsim šo projektu redzēt un dzirdēt dzīvajā.

Alternative.lv aicina dalīties ar savām pārdomām par topošo radio kanālu komentāros! 

Lasi vēl

Komentāri

Ceru, ka NABA vismaz tika mēģinājusi tikt pie savas licenzes uz kādu frekvenci pa šiem gadiem, jo dzīvojot uz cita labvēlību (93.1 licenzes īpašnieks ir LR) baigi netālredzīgi un šāds iznākums ir pilnīgi loģisks.
Tā summa! Priekškam tāda apjoma summa? To vēl neviens tā īsti nav publiskojis!
Un žēl Radio Nabas! Kāpēc Naba nevar turpināt ierasto, tikai interneta vidē?
536 000 latu ir ļoti adekvāta summa, lai vispār izveidotu radiostaciju faktiski no nekā, lielākie izdevumi aiziet tehniskām lietām. Par necaurredzamību sākumā, protams, varētu piekasīties, bet neatceros, ka, piemēram, uz LR3 vai LR2 veidošanu jebkad ir veidoti kādi konkursi. Idejas un realizācija nāk vienīgi no paša Latvijas Radio iekšienes.
Katamarans 17.02.2014. 16:42
Pa lielam radio pārraides nekad neklausos tiešajā ēterā. Ja Radio 5 novestu pie NABAS autorraidījumu sistemātiskas arhivēšanas, lai var noklausīties kad vien ir vēlme - Man vispār nebūtu nekādu pretenziju. Internetā tāpat varēs klausīties 14/7, ja pareizi sapratu..
youtube.com/gGgWHVsecGo - šeit normāli Kaimiņš piespiež pie sienas Siksni.
Bet vispār priekškam vajag būvēt jaunu studiju, ja tajās pašās LR telpās valda haoss?
tas ir totāls absurds kas tur notiek. neredzu neko labu šajā "jaunajā" apvienošanas projektā, kas tik nicinoši nerespektē visu līdz šim radio NABA pastāvēšanā iesaistīto cilvēku ieguldījumu, bet brutāli nostumj tos malā atļaujoties pIedāvāt vien dažas stundas dienā tā vietā lai tieši uz brīnišķīgās radio NABA komandas balstītu jauno "attīstības plānu" un turpinātu attīstītu jau par spēcīgu zīmolu kļuvušo radio NABA... trūkts vārdu tādam alkatīgumam un nekompetentai nekonsekvencei :(
Radio NABA 17.02.2014. 21:26
Miljardo reizi atkārtojam, ka tā nav apvienošana. Radio NABA paliek internetā un dažas stundas dienā būsim dzidami arī FM viļņos.

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.