ZIŅAS

Metāls neizmirst, tas mainās. Intervija ar grupu Dominanz

Vents Feldmanis 20.02.2019. 10:05
Nedēlas nogalē ar diviem koncertiem Latvijā viesosies norvēģi “Dominanz”. Piedāvājam interviju ar grupu.

Dominanz eksistē jau ievērojamu laiku. Kādi bija grupas pirmsākumi? Kādas idejas, ambīcijas deva dzīvību un mērķus projektam?

Frode: Grupa sākās kā solo projekts, kurā Rojs jau bija pašrocīgi radījis materiālu jau gandrīz veselam albumam. Viņš piesaistīja mani un Jornu (bijušo grupas ģitāristu) tālākai darbībai. Manuprāt, kopīga mūzikas gaume un fakts, ka mūsu iepriekšējā pieredze mūzikā ir bijusi ļoti līdzīga, ļāva viegli strādāt kopā. Mēs vienmēr esam mēģinājuši radīt mūziku, ko paši mīlam, veidojot to ar tumšām, taču pievilcīgām noskaņām.

Kā sākās jūsu muzikālā karjera? No kurienes parādījās padziļināta interese mūzikā un tieši metālā? Kā arī, kas motivēja radīt pašiem savu mūziku, un kas bija lielākie iedvesmas avoti?

Frode: Man šī kustība sākās jau pusaudžu vecumā. Kopā ar bērnības draugiem izveidojām death metal grupu. Tajā laikā mēs smēlāmies motivāciju no tādām grupām kā Sepultura, Morbid Angel, Slayer u.c. Protams, mēs katrs attīstījāmies dažādos virzienos un pēc pāris gadiem grupa pajuka. Šķiet, ka visiem Dominanz dalībniekiem pirmsākumu stāsts ir līdzīgs. Mēs visi esam iedvesmojušies no dažādām grupām un mūzikas žanriem. Protams, ir arī citas lietas, kas sniedz mūzikai iedvesmu - grāmatas, filmas, kā arī sarežģīta un tumša māksla.

Bieži Dominanz mūziku apraksta ar tādiem vārdiem kā atmosfēriska un smaga. Kā jūs aprakstītu savu mūziku un tās stilu? Kā tas sākumā radās un ir attīstījies gadu laikā?

Luis: Dominanz ir grūti ielikt vienā konkrētā mūzikas žanrā. Es teiktu, ka mēs veidojam tumšu, atmosfērisku mūziku ar smagiem un agresīviem ritmiem, kam pamatā ir black metal influences. Mēs noteikti varam teikt, ka gadu laikā grupa ir attīstījusi daudz agresīvāku un tumšāku skanējumu, kas kļūs vēl acīmredzamāks ar "Let the Death Enter" izlaišanu.

Kādi ir galvenie mūzikas, dziesmu motīvi un kāds ir domu gājiens aiz tiem? Kā mūzika reflektē pašu personības? Kādas ir galvenās radošās vadlīnijas un kas veido ideālo dziesmu?

Galvenās dziesmu tēmas ir par apspiešanu un varas ļaundarīgu izmantošanu. Esmu iedvesmojies no apmeklējumiem tādās vēsturiski traģiskās, bet nozīmīgās vietās kā Aušvica, Birkenava un KGB štābi, kā arī daudzās citās. Dziesmu vārdi nav tieši par notikumiem šajās vietās, bet gan ir fikcija, kas stāsta par apspiešanu, spīdzināšanu un cilvēku ļaunprātīgu izmantošanu. Kā arī es lasīju Veco Derību pirms sāku rakstīt vārdus jaunajam albumam. Tādēļ dažas no dziesmām ir iedvesmotas arī no tām pasakām. Vēl viens radošais avots ir šausminoši katoļu priesteru noziegumi un ļaunprātīgā izmantošana, kas veikti jau dekādēm. Vispārīgi es par mūsu mūziku domāju kā par pastardienas vai apokalipses metālu!

Desmit pastāvēšanas gadi ir ilgs laiks - kādas ir bijušas labākās karjeras pieredzes? Varbūt ir kāds interesantākais, visvairāk atmiņā palicis stāsts no kāda koncerta, tūres?

Mēs esam bijuši pietiekami veiksmīgi  un spēlējuši kopā ar ļoti labāk grupām un foršiem cilvēkiem. Bet ir viens īpašs šovs, kuru atceros. Mēs spēlējām mazā malkas apkurinātā pagrabā Serbijā. Nebija ne skaņu inženiera, skatuve bija īsti nekāda un ekipējums bija bezcerīgs. Taču kopēja atmosfēra un publika padarīja šovu ļoti īpašu un pat maģisku.

Šī nav pirmā reize, kad Dominanz viesosies Latvijā, kāda pieredze šeit bijusi līdz šim? Kā vērtējat šejienes koncertu vietas, fanus un metāla kultūru, vai vispārīgi tādas lietas kā laikapstākļus vai ēdienu?

Mēs esam spēlējuši pāris šovus Latvijā (Rīgā) un ir bijušas labas pieredzes. Esam spēlējuši patīkamai publikai un iepazinuši ļoti tuvus draugus šajās vizītēs. Izskatās, ka latvieši ir labi attīstījuši metāla kultūru un mēs vienmēr šeit esam jutušies silti sagaidīti. Mēs gaidām, ka ziema būt tikpat auksta un slapja, kā mūsu mājās, kā arī Marius cer pamēģināt kādu traku vietējo ēdienu, kas viņam atstās traumu uz mūžu.

Kāda ir Dominanz dalībnieku ikdiena? Cik grūti ir savienot darbību grupā ar pieaugušo dzīvi un atbildībām?

Mums visiem ir ir pamatdarbi – Frode un Luis nogalina lietas dzīvošanai, Marius un Rojs palīdz uzturēt citus pie dzīvības. Dažiem no mums ir dāmas, kas mūs pacieš, vai pat bērni. Teikt, ka grūti apvienot grupu ar pārējo ikdienu ir diezgan nepareizi. Drīzāk ir otrādi – Dominanz daudzos veidos ir nepieciešams, lai mēs spētu izvilkt dienu. Tu vari izciest tikai noteiktu daudzumu "Ķepu Patruļas’" pirms tev vajag izdarīt ko nešķīstu pasaulei.

Protams, ir grūtāk nomest visu pie malas un doties tūrē tagad, kā tas bija 10-15 gadus atpakaļ. Taču strādājot pamatdarbus mēs šoreiz īstenībā varam atļauties doties tūrē, neriskējot, ka būs jādzīvo uz ielas, kad tā būs beigusies. Turklāt mēs ļoti izbaudām šādu ceļošanu, kad paveras tāda iespēja. Tas nekad nešķiet kā darbs un visi starpgadījumi vai neveiksmes uzreiz pārtop par smieklīgiem stāstiem.

Kāds ir jūsu viedoklis par pretrunīgo pieņēmumu, ka metāla žanrs pamazām mirst? Kādu ieguldījumu veic Dominanz, lai to nepieļautu?

Metāls neizmirst, tas mainās. Attīstās. Tam tas ir jādara, citādāk tas jau sen būtu izzudis. "Painkiller" no Judas Priest vai "Fuck the Universe" no Craft ir fantastiski albumi katrs par sevi, jo tie atjauno, ievieš vai atdzīvina kaut ko. Bet ir vienkārši bezjēdzīgi šos albumus kopēt atkal un atkal, nemēģinot ko uzlabot vai adaptēt. Vienmēr būs pūristi, kas šīs izmaiņas jauks ar izmiršanu.

Dominanz neizgudro jaunu divriteni. Mēs radam un spēlējam mūziku, kas manifestē emocijas un garastāvokļus, kas ir iekš mums, un destilē skatījumus uz pasauli. Tas, vai mēs nogalinām vai palīdzam turēt žanru pie dzīvības ir jāizlemj pārējiem.

Kāds ir Jūsu viedoklis par sabiedrības aizspriedumiem vai negatīvo attieksmi pret metālu, kā jūs to atspēkotu?

Norvēģijā šādi uzskati ir tik reti pamanāmi, ka mums jautājums ir diezgan strīdīgs. Tik liela daļa no mūsu kultūras mantojuma ir cieši saistīta ar metāla kultūru un ir tik pierasts, ka metālisti krata galvas līdz ar mūziku dažādās sabiedrībās, ka šī kultūra vairs tik ļoti neizceļas. Pat velni uzvalciņos mīl metālu – tur ir nauda, kuru var pelnīt, kaut vai paskatieties uz Dimmu Borgir. Jā, mums arī laikam vajadzētu dabūt uzvalkus, lai varētu tikt tajā iekšā…

Vai tumšo tēmu apspriešana mūzikā palīdz izpausties un iespējams vieglāk un atvērti pieņemt šādas lietas vai tieši pretēji – tikai degradē un laupa dzīvesprieku?

Lietu noklusēšana, klusēšanas kodekss nekam nepalīdz. Dažas lietas ir arī jāsalauž. Dzīvesprieks neeksistētu, ja tam nebūtu pretstata, nekādas references tumšumam vai ciešanām. Ir cilvēki, kuri izvēlas redzēt tikai spīdošās pasaules daļas, ir citi, kuri grib redzēt pilno bildi, skatījumu un saprast sekas. Pēdējam minētajam ir arī nosaukums.

Pēc 5 gadiem Dominanz beidzot izdos jaunu materiālu 2019. gadā. Kāds bija rakstīšanas process? Ko var sagaidīt no jaunā albuma? Kādas tēmas, idejas tiks tajā apspriestas un kā tas atšķirsies no iepriekšējiem?

Šajā albumā mēs vairāk esam atgriezušies atpakaļ pie mūsu black metal saknēm, taču tajā pašā laikā mēģinot saglabāt mūsu atmosfērisko rokrakstu. Šis albums būs daudz vairāk balstīts uz ģitārām kā iepriekšējie. Gandrīz katrā dziesmā ir ģitāras solo, un manuprāt tas ir daudz agresīvāks kā "Noxious". "Let the Death Enter" tiks izdots 22. martā. Latvijas publikai būs iespēja redzēt izpildījumu arī daļai jauno dziesmu.

Dominanz ilgu laiku bija neatkarīga grupa, taču tagad tā ir slēgusi līgumu ar ierakstu kompāniju "Mighty Music". Kādas ir bijušas šīs pieredzes un kā līgums ir mainījis grupas dzīvi?

Mēs neesam bijuši "Mighty Music" paspārnē pietiekami ilgi, lai saprastu visas priekšrocības, ko tā sniedz pār būšanu neatkarīgiem, jeb būšanu tumsā. Līdz šim ir ļoti nomierinoši zināt, ka varam vairāk koncentrēties tieši uz mūzikas radīšanu un koncertiem, nevis pūlēties ar menedžmenta lietām, kuras citi cilvēki veic daudz labāk. Un vieglāk. Mēs esam augstās domās par "Mighty Music" un liekam uz to lielas cerības.

Latvijā Dominanz koncertēs kopā ar skandalozo Taake. Iespējams ir ieplānots kas interesants vai ir bijusi kāda intriģējoša pieredze strādājot kopā ar šo grupu?

Es neuzskatu Taake par skandalozu grupu. Grupas solists Høst varbūt izdarīja pāris ne tik gudras lietas daudzus gadus atpakaļ, taču tā ir vēsture. Es viņu pazīstu jau 25 gadus. 90-to gadu vidū mums pat bija projekts/grupa kopā ar nosaukumu Ofryskje. Īsu brīdi 90-to beigās es arī spēlēju basģitāru grupā Taake. Mēs daudz esam braukuši tūrēs kopā un viņi ir gan lieliski cilvēki, gan draugi.

Kādi ir jūs plāni kā grupai un kā personām?

Mums ir stabila fanu bāze Eiropas austrumu daļās un mēs ar nepacietību gaidām, kad varēsim tiem pasniegt vēl vienu nešķīstu antagonisma kumosu. Citādi, mēs ceram iekarot jaunas platības un turpināt būvēt savu popularitāti tādās valstīs kā Šveice, Spānija un Itālija, tostarp citām, gan ar dzīvajiem šoviem, gan ar ilgi gaidīto pirmo vinila izdošanu. 

Vispārīgi mūsu plāns ir mēģināt nenomirt dienu no dienas. Izdzīvošana ir laba, tā ļauj vieglāk būt sliktam.

Paldies par interviju!

Dominanz spēlē : Frode Gaustad – bungas, Roy Nordaas Mathisen – vokāls, ģitāra, bass, taustiņi,

Luis F Vilches – ģitāra,  Marius Løbø Fimland – ģitāra.

Dominanz uzstāsies Latvijā :

22. februārī, ‘’Melnā Cepurīšu Balerija’’, Jelgavā kopā ar grupu Taake. 

23. februārī , ‘’Tautas Harmonijas Centrs’’, Valmierā kopā ar pašmāju grupu Darrva. Ieeja- ziedojums 3eur.  (Pirms koncerta notiks arī Dominanz albuma noklausīšanās)

 

Lasi vēl

Komentāri

Intervija protams laba lieta, bet tulkojums nogalina. Tā saprotu ka tekstu korektūra ir miris jēdziens.
Vārnu Laiks 20.02.2019. 12:18
Paldies par labiem vārdiem.
Pie tekstu korektūras piestrādāsim - izmantojām veco IBM.
"mūs ir grūti ielikt vienā konkrētā mūzikas žanrā" - visas metāla grupas ever, kad runā par sevi
Žanri ir relatīvi, anyway. Parsvars ar grupām netaisa kaut ko konkrētu, vienos rāmjos liekamu. Ja esi muzikis un zini ar ko elsperimente, tad melots nav. Laba intervija, 5dien būs traki!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.