ZIŅAS

Jaunās PVN likmes ieejas biļetēm nopietni apdraudēs vietējo koncertu rīkotājus

alternative.lv 04.11.2015. 16:14
5. novembrī notiks diskusija par kultūras pasākumu ieejas biļešu PVN likmes ieviešanu, kas spēcīgi skars mazo pašmāju koncertu rīkotājus.

Ieviešot PVN daļai no Latvijā notiekošajiem kultūras pasākumiem, fiskālais efekts netiks sasniegts, mazākie rīkotāji pārtrauks darbību, samazināsies pasākumu skaits, uzskata "LaPPa".

Biedrības "Latvijas Pasākumu producentu asociācija" (LaPPA) biedri, Latvijas mūziķi un citi pasākumu rīkotāji norāda, ka 2016. gadā nosakot PVN ieejas biļetēm daļai no pasākumiem un notikumiem Latvijā, plānotais fiskālais efekts netiks panākts. Tā vietā pasākumu skaits samazināsies, darbību pārtrauks daļa no rīkotājiem, daļa no pasākumiem tiks pārcelti ārpus Latvijas robežām un nozare kopumā piedzīvos stagnāciju. Sagaidāms, ka biļešu cenu palielinājums - PVN 21% apmērā gulsies uz patērētāju pleciem un samazinās kultūras norišu skaitu Latvijā.

Līdz šim kultūras pasākumu, koncertu, teātra un cirka izrāžu rīkotāji varēja, izpildot likuma nosacījumus, nepiemērot PVN ieejas biļetēm, tādejādi bija iespējams nodrošināt pasākumu pieejamību plašam sabiedrības lokam. Ar veicamajiem grozījumiem plānots noteikt, ka PVN atbrīvojums ir piemērojams tikai tādiem kultūras pakalpojumiem, kurus sniedz publiskas personas, kā arī privātpersonas, kuras veic tai deleģētu pārvaldes uzdevumus kultūras jomā, un sabiedriskā labuma organizācijas, kuru veic sabiedriskā labuma darbību kultūras jomā. Likuma grozījumu sagatavotāji uzskata, ka tādejādi tiks nošķirtas kultūras institūcijas, kuras pasākumus rīko komerciālu mērķu sasniegšanai, no kultūras institūcijām, kuras pasākumus rīko sabiedriskā labuma darbības ietvaros un tādu kultūrpolitikas mērķu sasniegšanai, kuri sniegti saskaņā ar valsts vai pašvaldības deleģētu kultūras funkciju.

Latvijas pasākumu organizatoriem šis dalījums likumprojektā šķiet negodīgs. Tā, piemēram, ja vienu un to pašu koncertu rīkos rīkotāji VSIA “Latvijas Koncerti” vai, piemēram VSIA “Latvijas Nacionālā Opera un balets”, tad PVN biļetēm nebūs jāpiemēro, turpretim, ja tieši tādus pašus koncertus rīkos privāts komersants - nolemts PVN iekasēt.

Grozījumi, kuru mērķis ir iekasēt nodokļus no komersantiem, kas organizē popkultūras pasākumus peļņas gūšanai, patiesībā visvairāk skars tādus "komerciālus pasākumus" kā latviešu mūzikas koncertus, bērnu izrādes un pasākumus, klasiskās mūzikas koncertus, baleta izrādes, pasākumus reģionos, kā arī nelielus mūzikas un mākslas festivālus. Šie minētie pasākumi jau šobrīd notiek tikai pateicoties organizatoru aizrautībai, spējai ar pēdējiem spēkiem savākt nepieciešamo budžetu, piepildīt zāles un ļoti rūpīgi plānot budžetus. Lielākie pasākumi Latvijas nodokļu sistēmas kopējā sloga dēļ varētu tikt pārcelti uz kaimiņvalstīm, tā mazinot arī tūrisma un pakalpojumu nozares ieņēmumus.

Labi izprotot valsts situāciju, biedrība uzskata, ka risinājums ir piemērot visām kultūras un izklaides pasākumu ieejas biļetēm, neatkarīgi no to rīkotāju juridiskā statusa, PVN samazināto likmi 12%, līdzīgi kā tas ir, piemēram, grāmatniecības un tūrisma nozarei.

LaPPA aicina mūziķus, visus privātos pasākumu rīkotājus un producentus piedalīties kopsapulcē starptautiskajā izstāžu centrā “Ķīpsala” ceturtdien, 5. novembrī plkst. 15:00, piesakot savu dalību līdz rītdienas plkst 14:00 uz e pastu: info@pasakumi.lv

Lasi vēl

Komentāri

Skaidrs ir viens, vai nu valdībā pie šprices sēž absolūti debīliķi, vai arī tiek veikta apzināta sabotāža.. Ļoti žēl...
nelieshi
Leviathan 08.11.2015. 14:27
Kad no valsts kases grābj kā no nevienam nepiederošas tad kaut kur tak tie līdzekļi jārauj. Apšaut visus šos valdības izšķērdētājus!
Mūziķiem un klubiem nevajag būt alkatīgiem un pašiem samaksāt tos 21%. Tad arī viss paliks iepriekšējā līmenī.
jā, ar šitādu domāšanu un piegājienu, valsts varētu ieviest pirdgāzes nodokli.
Visi būtu par un sajūsmā.
Viss ir vienā lielā tūpļa līmenī, tālāk par šo līmeni ar netiek. Kāpēc tā? Tāpēc, ka nevajag tālāku par tūpli līmeni, jo ar šo tūpļa līmeni jau tak viss ir ok.
dox
Mūziķiem un klubiem nevajag būt alkatīgiem un pašiem samaksāt tos 21%. Tad arī viss paliks iepriekšējā līmenī.
Kādēļ tieši 21%? Varēja uzreiz 42% pievienot...

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.