ZIŅAS

Grāmatas apskats: Black Metal: Evolution Of The Cult

Einārs Špics 16.06.2014. 10:45
666% tīra blackmetāla Deila Petersona grāmatā "Black Metal: Evolution Of The Cult".

Black metal – viens no vispretrunīgākajiem, noslēpumainākajiem un leģendām apvītākajiem mūzikas žanriem pasaulē. Daļai smagā metāla cienītāju tas kalpo par etalonu, par mērvienību citu metāla žanru izvērtēšanai, dažiem tā ir vienīgā īstā mūzika, savukārt vidusmēra mietpilsonis šausmās viebj seju, redzot kā dīvaini sakrāsotie, dzelkšņos un apgrieztos krustos rotātie vīri pielaiž uguni kādai senai baznīcai.

Labi, patiesībā jau ne katrs blekmetālists ziedo savu dzīvi dievnamu demontēšanai, taču pateicoties šādiem (un ne tikai) notikumiem, blekmetāls ir ieguvis neapšaubāmu slavu (vai neslavu) un atpazīstamību smagās mūzikas lauciņā. Laikam ejot, vēstures fakti dažreiz tiek sagrozīti, dažreiz apaug ar mītiem un tā vietā, lai pacilpotu pa mežu, pozējot starp kokiem un uz seniem akmeņiem (apsolu, ka šis bija pēdējais stereotipiskais joks), blekmetālisti nododas diskusijām par to, kurš tad bija pirmais...

Šeit nu talkā nāks britu autora un arīdzan smagās mūzikas cienītāja Deila Petersona grāmata Black Metal: Evolution Of The Cult, kura tad arī palīdzēs labāk orientēties blekmetāla vēstures līkločos un saprast, kur un kad meklējami blekmetāla pirmsākumi. Grāmatā ļoti labā un saistošā valodā aprakstīts teju viss, kas varētu interesēt smagās mūzikas vēstures izzinātājus – no Venom leģendārā albuma "Black Metal", līdz mūsdienu žanra atvasinājumiem, piemēram, post-black un tā pārstāvjiem Fen un Alcest. Pa vidu, protams, blekmetāla zināmākie vārdi – Mayhem, Bathory, Hellhammer, Darkthrone, Emperor – šīs ir tikai dažas no grupām, kuru vēsture un saistība ar žanra veidošanos apskatīta gandrīz 500 lappušu biezajā grāmatā. Norvēģijas devums izzināts īpaši smalki, jo tieši šīs Skandināvijas valsts pārstāvji ir noslīpējuši blekmetālu līdz tādai formai, kādā tas pazīstams šobrīd. Grāmatā aplūkoti arī dažādie pagrieziena punkti black metal attīstībā – ieiešana meinstrīmā ar Cradle Of Filth palīdzību (mēļo, ka tas nav bleķis, bet vēsture ir vēsture), politisko uzskatu paušana caur mūziku un NSBM (National Socialist Black Metal) veidošanās, kā arī jau pieminētā žanru sajaukšās, radot jaunus apakšžanrus.

Pats autors nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta - Deila raksti un fotogrāfijas atrodamas tādos zināmos izdevumos kā Metal Hammer, Record Collector un Terrorizer. Iepriekšējā pieredze un zināšanas ļāvušas viņam grāmatu papildināt ar interesantiem interviju izvilkumiem, iepriekš nedzirdētiem faktiem un kaudzi ar krāsainām fotogrāfijām.
Black Metal: Evolution Of The Cult nevajadzētu izmantot, lai noskaidrotu, kas ir un kas nav blekmetāls. Grāmatas uzdevums ir pēc iespējas plašāk atainot paša žanra attīstību, ļaujot lasītājam sasaistīt notikumus dažādās pasaules vietās un ieraudzīt kopainu, un jāsaka, ka Deilam Petersonam tas ir izdevies par visiem 666%.

 

Lasi vēl

Komentāri

Anonīmais Šakālis 17.06.2014. 00:44
Recenzentu vajadzētu piesist krustā BM vārdā! Tikai tāda varētu būt visīstākā trve cvlt recenzija par šo trve cvlt grāmatu!!! Lai dzīvo Sātans, Pērkons un Odins!
Haralds Strapāns 17.06.2014. 10:49
Labāk recenzentu piesiet pie krusta un apakšā sabērt tās grāmatas, tad iekurināt.
Vislabāk, uz Līgo svētkiem, slavinot pērkonu dejot apkārt ar pliku vafeli.
Grāmata ļoti laba, ieteiktu palasīties, tiem, kam black metal nav tikai Burzum, Mayhem, Poza vai Tēkrekls.

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.