ZIŅAS

Brutal Assault ieskaņas: Mayhem

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 31.05.2015. 17:15
Uz festivāla Brutal Assault skatuves - skandalozie black metālisti Mayhem.

"Mayhem" sāka sacerēt mizantropisku, sātanisma inspirētu, tīšuprāt atonālu un nebaudāmu metālu jau pirms trīsdesmit gadiem. No tiem laikiem un pirmā ieraksta "Deathcrush" ierindā palikuši bundzinieks Hellhammers un basists Nekrobutčers. Oriģinālais vokālists ar iesauku Mironis ("Dead") izdarīja pašnāvību jau 1991. gadā, nošaujoties ar bisi. Līķi atrada ģitārists Eironimuss, kurš salasīja šāviena izšķaidītos galvaskausa fragmentus un izdalīja draugiem par piemiņu.

Gan "Mayhem", gan citas tolaik tikko radušās Norvēģijas grupas uzskatīja, ka pirms nepilniem 1000 gadiem vikingu sabiedrības vidū ienestā kristietība iznīcinājusi senās kultūras mantojumu. Tāpēc blekmetālisti aizsāka jaunu tradīciju: gatavojoties jauna ieraksta izdošanai, viņi nodedzināja kādu baznīcu (pavisam tika iznīcināti 17 dievnami) un kūpošo drupu bildi pēc tam lika uz plates un diska vāka. Šādus albumus neviena ierakstu izdevniecība, protams, izlaist negribēja: Eironimusam nācās nodibināt savējo — "Deathlike Silence", kuras ieraksti tagad ir kolekcionējams retums.

Tā kā šādā grupā pat visekstrēmākie mūziķi vairs īsti negribēja spēlēt, Eironimusam nācās iesaistīt dziedātāju Attilu Csiharu no Ungārijas kolektīva "Tormentor", bet par sesijmūziķi pieaicināt visu instrumentu pratēju — norvēģi Vargu Vikernesu ("Burzum"). Lai sagādātu vāka bildi topošajam pirmajam pilnmetrāžas albumam "De Mysteriis Dom Sathanas", Eironimuss ar Vikernesu palēnām savāca pusotru centneru sprāgstvielu un plānoja uzspert gaisā Nīdārosas katedrāli. Tomēr līdz tam viņi netika — 1993. gada 10. augustā Vikerness ar 23 naža dūrieniem mugurā, kaklā un galvā noslepkavoja Eironimusu. Vikernesam par slepkavību un iepriekšējām baznīcu dedzināšanu epizodēm piesprieda maksimālo iespējamo sodu — 21 gadu cietumā, no kurienes viņš turpināja izdot mūziku zem "Burzum" vārda, līdz tika atbrīvots pirms termiņa 2009. gadā.

"Mayhem" atsāka darbu pēc pāris gadiem, kad Hellhammeram un Nekrobutčeram pievienojās ģitārists Blasfemers un viens no senākajiem epizodiskajiem dalībniekiem — dziedātājs Maniaks. Viņš bija ieguvis slavu ar to, ka uz skatuves dziedot ietina savu ķermeni dzeloņdrātīs, līdz sāka pilēt asinis. Šis jaunais "Mayhem" sastāvs ķērās pie eksperimentāla avangarda metāla radīšanas, atmetot senās sātaniskās un antiklerikālās tēmas. Pēc kritiķu un klausītāju augsti vērtētiem albumiem "Grand Declaration of War" un "Chimera" bija skaidrs, ka senās, agresīvās dienas palikušas pagātnē — "Mayhem" tagad tiešām nodarbojas ar mākslu, nevis bezjēdzīgiem destruktīviem aktiem.

Uz albumu "Ordo ad Chao" atgriezās vokālists Attila, bet šogad, mainoties ģitāristiem, izdots "Mayhem" jaunākais studijas albums "Esoteric Warfare", kuru žurnāls "Metal Hammer" novērtējis ar 9 zvaigznēm no 10.

Grupa Mayhem festivālā Brutal Assault uzstāsies trešdienas naktī plkst 00:10.

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.