ZIŅAS

Ātri, skaļi un bez žēlastības - Kriegopfer

Ralfs Dravnieks
RALFS DRAVNIEKS 26.04.2013. 16:17
(raksts papildināts ar linku albuma lejupielādei) Pirms vairāk kā desmit gadiem Latvijas hardkoram piemita garša. Pavasaris, L&M cigaretes, kedas, skeitbords un, protams, mītiskie pašmāju ieraksti, kas klejoja no rokas rokā. Eksotiska aura nepiemita ārzemju mūzikas ierakstiem, jo kopš piektās klases, braucot uz Rīgu, pirku pirātiskās metālkasetes dzeltenos papīra vāciņos.

Pirmo reizi kara upurus man atskaņoja grupas bundzinieks Čikulis, kuru es bieži apciemoju. Kasetes vienā pusē bija ierakstīts 62 i.p demo, bet otrā Kriegopfer. Turpmāk, iegriežoties ciemā, vienmēr lūdzu atskaņot kādu fragmentu no lentas.

Gadu vēlāk, kādu vakaru Čikulis mani paņēma uz grupas mēģinājumu. Tolaik karavīri spēlēja piepilsētas garāžā pie kapiem. Nekad nebiju dzirdējis tik skaļu mūziku. Stāvēju atspiedies pret durvīm, blenzu visapkārt kā apdullis. Manu uzmanību piesaistīja visi sīkumi. Pie sienām piespraustie koncertu plakāti, masīvās, nobružātās tumbas, galds, kurš nokrauts ar alus un pārlocītām plastmasas pudelēm, un protams, paši mūziķi. Kārlis, kurš pārliecies pār basu, agresīvi plēsa stīgas. Kaplis, kura rīkles gārdzieni atgādināja aizkauta lopa māvienus un Čikulis, kurš blieza tik ātri, ka bungas uz paaugstinājuma locījās kā gumijas šļaukas.

Šis garais ievads atklāj daļu no ainas, kura kā neredzama nabas saite savienojusi mani ar pašmāju punk/hc skatuvi. Nenoliedzami es lepojos ar to, kas reiz pastāvējis, un neliegšos, neizjūtu kvēlas simpātijas (ar izņēmumiem) pret mūsdienu atgāzēm Latvijas skatuvē. Tāpēc turpmākajā sadarbībā ar alternative.lv stāstīšu par piemirstiem, bet leģendāriem pašmāju ierakstiem.

KRIEGOPFER – BEST HITS 1940 – 1991 

KriegOpfer pankrokā, gluži kā Luters kristietībā 2002. gadā pienagloja savas desmit tēzes(BEST HITS 1940 – 1991), pie tolaik stabilās Latvijas undergraund skatuves dēļiem.

Plati atklāj sievišķas balss apgalvojums, ar dziļi slēptu ironiju: „I was wrong. And Stalin was right. I was wrong...” Un ar pirmo akordu sākas galvaskausa remontdarbi. Viens zibenīgs sitiens seko nākamajam, veidojot žvadzošu drobenes un jacenes jūkli, kurš ietērpts ģitāras turbulencē. Manā acu priekšā ir paātrināti vilciena riteņi, kuri sparīgi dzen lopu vagonus. Šo ainu nomaina murgaini dokumentāli karalauka kadrējumi. Sociālās netaisnības, nauda, vara, kultūras un cilvēces degradācija, vardarbība, politika ir punk mūzikas tekstuālie kanoni, kurus bez liekvārdības un pilnīgi tieši klausītājiem ausīs iedzen KriegOpfer. Sevišķi vēlos izcelt dziesmu Drošības Nav. Uzdrīkstēšanās skaņdarba pirmajās trīs sekundēs bliezt kaut ko tik nesarežģītu mani sajūsmina vēl pēc desmit gadiem. Šodien par tādu uzdrīkstēšanos, jau tā intravertā publika uzgrieztu muguru pavisam.

Noklausoties ierakstu rodas sajūta, ka puiši centušies spēlēt ātrāk, nekā tā brīža tehniskais rūdījums ļāvis. Norautās galotnes instrumentu izskaņām un kļūdainie vai sasteigtie bungu sitieni to pierāda. Bet jodaidī, tā tam ir jābūt! Tieši šādas nianses ierakstu padara dzīvu un neliek klausītājam domāt, ka pie stroķiem ķērušies roboti. Vienīgais, kur varu piesieties (un daru to nelabprāt) ir neskaidri izdziedātie vārdi. Teksts ir vienlīdz svarīgs, tāpēc tam jābūt saprotamam. Arī ķērcot vārdus, jāvar izrunāt tā, lai klausītājs tos atšifrētu.

Lai gan Saldus puiši sevi pierakstīja hc/punk žanru pavalstniecībā, lieta ir daudz smalkāka. KriegOpfer pirmais albums aptuveni astoņdesmit procentu robežās atbilst powerviolence nišai, kura radusies Kalifornijā, deviņdesmito gadu sākumā. Šo žanru pārstāv tādas apvienības kā Spazz, Despise You, Crossed Out, No Comment, Infest. Skrienošās, aritmiskās daļas mijās ar meistarīgām sludge pīppauzēm. Tā ir Kapliskā skaņa, kuru grupa zaudēja vēlākajos, divos ripuļos.

Šis ir viens no nedaudzajiem albumiem Latvijas pagrīdē, kurš izraisīja veselu paaudžu vienotību. Rīgā, Kuldīgā, Saldū vai Valmierā cilvēki zināja, kas ir KriegOpfer. Pat panki ar šķībām grebenēm vienmēr ir metušies neprātīgās zābaku dejās, skanot hītiem Antinaids vai Terors + Politika. Tieciet pie šī ieraksta. Prasiet draugiem, mēģiniet nopirkt vai lejuplādējiet tīklā. Atskaņojiet to saviem bēriem un vecvecākiem. Klausieties automašīnās, braucot mājās no darba vai ejot ar kājām uz pastu.

Ar grupas svētību piedāvājam savā īpašumā iegūt KriegOpfer daiļradi! 

Lasi vēl

Komentāri

Tie kas varbūt vēl nezin, pirms Cēsu hardcore topā bija Saldus hardcore! :)
Tie ir trīs leģendārie Latvijas hārdkōri: Valmieras HC, Saldus HC un CHC. Virs ūdens vienu vēl tur Enhet un pāris jaunās blices no Cēsīm. Kāda situācija ir Valmierā, starp citu? Vēl nesen, šķiet, kaut kas spēlēja.
pārāk daudz patosa rakstā. tas grauj objektivitātes sajūtu. un par tekstu sadzirdamību nepiekritīšu - man neliekas ka hc ir obligāti jāvar saprast teksti. galu galā var darīt kā, piemēram, V3V - pirms konča dalīt lapiņas ar tekstiem.
vispār jau pirms Saldus un Cēsīm, apmēram vienā laikā ar Valmieru bija arī tikpat leģendārie Smiltenes un Kuldīgas HC
paldies Ralf, nu jāsmaida cik jauni bijām. Spazz bija tajā laikā nospēlētākā kasete pleijerī walkman :)
Nenoliedzami HC Saldū no Kuldīgas ienāca. Bijām sen sen Zabadakā un tur Hugo spēlēja un tas bija kā ar āmuru pa galvu - eu šitā ir baigi kruta! Muitnieks vainīgs :)
Smiltenes HC leģendas tajā laikā bija "Cita attieksme", kuras dalībnieki vēlāk darbojās tādās blicēs kā V3V, šķiet arī WMAF u.c.
Savukārt Valmieras hc skatuves flagmaņi bija Non Skid, vēlāk pārsaucoties par Hope Dies Last
pirms Citas Attieksmes vēl bija Kuru Ksetra
Vēl pirms tam bija Alerģija
Katamarans 27.04.2013. 11:16
Kriegopfer ar Kaņepi - vot tas bija hits!
vecais krabis 27.04.2013. 11:20
un man likās, ka es vienīgais joprojām klausos WMAF, V3V, Cita Attieksme, Left in Devestation..
Left in Devestation wtf?
Alternative.lv 27.04.2013. 12:22
Raksts ir papildināts ar linku bezmaksas KriegOpfer albuma lejupielādei!
CHC lol
Anonīmais Šakālis 27.04.2013. 16:23
Viss albums — kaut kur 15 MB. xoxo! Kopš Nasum vilkšanas tāds nebija redzēts… ;)
Bij labi!
Vienmēr prieks satikt Saldus puikas!
skrien ap koku 29.04.2013. 20:29
Kuldīga - Vonosonoloppus!
joeyramone 10.05.2013. 16:32
Valmieras hardcore vēl nesen braši vilka Ambrosia, kura nu jau kā divus gadus ir pa galam.
baigais sūds

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.