INTERVIJAS

Skyforger: Senprūsija tuvojas!

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 18.06.2014. 09:45
Īsi pirms Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja 90. jubilejas koncerta Alternative.lv aicināja grupas līderi Pēteri Kvetkovski uz nelielu sarunu par jauno albumu, izmaiņām sastāvā un vasaras plāniem.

15. maijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notika muzeja 90 gadu jubilejas koncerts, kurā uzstājās etno grupa Folkvakars, postfolka Zari, dūdu un bungu pavēlnieki Auļi un, iespējams, vislielākā metāla grupa no Latvijas Skyforger. Īsi pirms koncerta alternative.lv aicināja grupas līderi Pēteri Kvetkovski uz nelielu sarunu par jauno albumu, izmaiņām sastāvā un vasaras plāniem.

Vispirms sveicu ar pirmo koncertu šogad Rīgā un pirmo koncertu ar smago setu Brīvdabas Muzejā! Šī vieta un atmosfēra ir kā radīta, lai spēlētu pagānmetālu, kādas ir sajūtas?

Mēs jau esam spēlējuši Brīvdabas Muzejā, bet nu tikai folk setu. Sajūtas ir super, kur tad vēl labāk kā Brīvdabas Muzejā!

Ķersimies uzreiz vērsim pie ragiem, kad mēs varēsim sagaidīt jauno albumu?

Nu, rudenī, cerams. Tagad tur viss ir, paliek tikai vokālus ierakstīt un samiksēties! Cerams, ka pa vasaru to iztaisīsim.

Runājot par pašu konceptu, kāpēc radās tieši tāda ideja albumam par senprūšiem?

Tā ideja man radās jau senos laikos, ka tādu vienu vajadzētu. Bet nu tāpēc, ka par viņiem neviens neko nezina. Es domāju, ka vēstures grāmātas arī praktiski gandrīz neatrast. Tikai tas, kurš zina, var atrast. Es pat īsti nezinu, vai skolās māca vēstures stundās par kaut ko tādu.

Jā, man arī tagad ir grūti atminēties...

Nu, manā laikā vispār nē. Tāpēc man tas likās baigi svarīgi. Uztaisīt tādu kā piemiņas albumu, lai cilvēkiem paliek un lai cilvēkiem ir zināms, kas tie tādi ir bijuši. Tā kā viņu vairs nav un domāju, ka vairs arī nebūs.

Mūsdienās mantojums jau īpaši arī nav atsāts, lai gan, protams, kultūrā kaut kas ir palicis...

Ir kaut kādi cilvēki, kas uzskata sevi par tiem prūšu pēcnācējiem, bet nu cik tas ir ticams, tas nav zināms. Liela daļa ir Vācijā, bet nu vai tie ir īstie prūši, cik vācieši...

Nu jā, pirmā doma, kas man nāk prātā ir vārds Borussia, kas ir arī apzīmējums Prūsijai, kuru arī izmanto Dortmundes futbola klubam.

Tas ir skaidrs, ka mēs arī saskarsimies ar tādām problēmām, ka aiz robežām pirmo uztvers domu, ka tas ir par kaizera Prūsiju! Nu jā, bet mums tur būs pierakstīts, ka tas ir oldprussia!

Vakar es klausījos tavu interviju Radio Naba, un tu teici, ka vēlējies sarakstīt albumu par senprūšiem. Vai tev bija arī kādi citi vēsturiski koncepti prātā, par ko rakstīt?

Jau senos laikos, kad mēs sākām darboties, tad es jau uzmetu tādus konceptus. Jau, kad mēs pirmos albumus rakstījām, tad man bija jau tāds koncepts, ka vajadzētu uztaisīt par Kurbadu. Par prūšiem man arī bija idejas, tāpat vēl ir koncepts par senajiem latgaļiem, kas mums arī nav bijis. Tāpat ir koncepts arī par latviešu teikām.

Vai ir arī kas saistībā ar mūsdienām, vai strēlnieki ir tā robeža?

Jā, tā ir kā robeža, lai gan daudzi saka, ka vajag varbūt par leģionāriem taisīt, bet tā kā tas ir tik divdomīgs koncepts, to var arī nesaprast. Uzreiz pielipinās nazi bandu klāt.

Iepriekšējā albumā jūs bijāt kopā ar ierakstu kompāniju Metal Blade Records, kā būs ar jauno albumu?

Pagaidām izskatās, ka paši izdosim. Jo, saproti, laiki ir pagriezušies, un tiem saucamajiem leibliem vairs nav tāda ietekme, tas powers kā bija agrāk, kad tas bija svarīgi būt, bet nu tagad tā kā ir internets un pirāti, tā visa galvenā tirgošanās notiek koncertos un festivālos, svarīgi diskus notirgot utt.  Bet nu, vai tagad parakstīt līgumu un atdot tiesības uz vēl vienu albumu...  Tas Kurbads mums ir jau pazaudēts. Viņš pieder amerikāņiem, mēs tur ar viņu neko darboties nevaram, visas tiesības pieder viņiem. Es domāju, ka vēl vienu tādu pašu pazaudēt, vēl kādam dot tiesības, jo pieņemsim tas Metal Blade viņš tur mums neko sevišķu nedarīja, mēs bijām zem viņa, it kā liels vārds, bet viņiem ir tūkstošiem grupas, un tas saraksts ir milzīgs. Ja tu esi saraksta apakšā un ja tu viņus personīgi nepazīsti un nedzīvo pāri ielai, vai arī  varbūt otrā gadījumā superliela banda, kas ienes naudu. Es nezinu, kāpēc viņi mūs parakstīja, varbūt tas tāds eksperiments bija, jo mēs nebijām kaut kāds tur komercprojekts, par kuru būtu skaidrs, ka parakstīs un dabūs naudu atpakaļ. Man liekas, ka tas bija tāds kā eksperiments, viņi paprovēja un to, ko viņi cerēja, ka būs, naudu tādu nedabūja.

Ja tu būtu tagad nostādīts tādā pašā situācijā, vai tu būtu tam visam piekritis?

Tajā pašā laikā un vietā, gan jau es būtu piekritis, jo mums bija citi piedāvājumi, Metal Blade bija pats lielākais. Tur tas ir skaidrs. Es jau domāju, ka vērts jau vien bija tādēļ provēt, jo daudzi cilvēki tādēļ vien, ka tu esi zem Metal Blade, uzskatīja, ka tas ir pamatīgais blast, milzīgākais gāziens. Bet tā šodien tas nav nekas. Tam mūsdienās nav nekāda spēka. Viņi neko nedara pa lielam. Ja agrāk tu parakstījies, viņi taisīja tūres, visu dara, tev vajadzēja baigi strādāt, tad šodien tas ir tā, ka tikai izdod disku. Vienīgais tas, ka to disku bija iespēja pārdot vairāk valstīs. Viņiem tas izplatīšanas loks ir lielāks. Brazīlijās un visur tu aizbrauc un redzi, ka stāv tas albums. Mazajiem underground leibļiem, viņiem nav tāds, tik cik viņš var, tik var, un arī pārsvarā koncertos tirgo. Beigu beigās ļoti daudz grupas pašas tirgojās, un es domāju, ka mēs tā arī paprovēsim.

Un ir kādas idejas jau arī paša albuma nosaukumam?

Jā, jā, Senprūsija!

Runājot par sastāva izmaiņām, kā Kaspara aiziešana no grupas ietekmēja Skyforger skanējumu?

Pa lielam – nē! Būtībā tās jaunās dziesmas šajā albumā ir tā kā agresīvākas. Es jau redzēju, ka man Kasparam būtu maz ko piedāvāt. Problēma jau ir tāda, ka Kaspars ir supermalacis, un es domāju, ka tādu cilvēku ir maz. Šajā grupā tās partijas ir maz ko spēlēt. Sanāk, ka tu uzkāp dziesmā divas, trīs sekundes nospēlē  un viss, tad tu stāvi. Protams, Kaspars tā kā arī ārdijās uz skatuves, tādus atrast būtu grūti. To var saprast, kad tev nav ko darīt, tā interese ir diezgan maza. Es pats iedomājos, ja man būtu tāds piespēlētājs, tad man arī būtu tā, nu labi es tur nospēlēju, tad man nav ko darīt. Un arī tās jaunās dziesmas, tur ir vairāk kā tāds smagāks, un tās partijas vēl mazāk ir.

Albums līdzinās kādam no iepriekšējiem albumiem skanējuma ziņā?

Nē, grūti pateikt, viņš ir tā kā agresīvāks. Tā vismaz es to tā redzu, bet nu tā, ka viņš būtu kādam baismīgi līdzīgs, tā es neteiktu. Mums ir tā: “Izdarīts, ej tālāk!”.

Tad tas arī nozīmē, ka dzīvajā tas tautiskais piesitiens būs mazāk?

Protams! Tā kā mēs tomēr esam metāla banda, tad mums ir vairāk tas spiediens uz metālu.

Turpinot par spēlēšanu dzīvajā, pagājušogad pirmo reizi spēlējāt Brazīlijā, kur ir arī diezgan liela metāla kultūra, kā tikāt uzņemti tur?

Zelts, zelts. Tur jau tas folkmetāls sit augstu vilni. Tur ir visādi karaklubi, kas atdarina vikingus. Tur visas šitās grupas no Eiropas ir tā kā medus maize. Mums jau arī tur bija riktīgi, izej uz ielas, gribējām aiziet pāri ielai pēc alus, bet nekur tālu nevar aiziet, jo visu laiku jāstāv un jāfotogrāfējas.

Jā, es arī redzēju jūsu sagatavoto sveicienu brazīļiem. Malači!

Tas tur bija baigais blasters. Brazīļi bija stāvā sajūsmā, ka tu esi iemācījies tekstu portugāliski. Daudzi teica, ka lielākā daļa lielās bandas kaut ko angliski novervelē, a te tāds video. Baigais respekts uzreiz!

Kā jau arī visām grupām, tāpat arī jums lielākā daļa grupas dzīves notiek tūrē. Jums pēc piecām dienām ir koncerts festivālā Kilkim Žaibu, kāds ir plāns atlikušajai vasarai?

Pagaidām, tā kā tas albums nav, plāni nav sevišķi lieli. Zini kā, ja nav albums jau četrus gadus, tad tu tā kā noej malā. Tādu lielu festivālu mums nav. Lielāko laikam spēlēsim tieši Latvijā.

Summersound, Positivus?

Nē, nē, iespējams, ka būs Saldus Saulē, tur mēs laikam spēlēsim. Varbūt, ka augustā būs vēl krastmalā Rīgā. To vēl īsti nezinām, bet varbūt būs kopā ar Metsatöll.

Līdzīgi kā pagājušogad?

Tur būs nedaudz savādāk, ne tik kruta. Tur viņš ir tāds, ka notiks viss kaut kas, un pa starpai būs. Nebūs tik garš. Paskatīsimies, kā tur noorganizēs. Varbūt arī Labā Dabā uzspēlēsim, tur būs folks. Varbūt vēl kaut kas, kas man ir izkritis no galvas.

Skaidrs, paldies tev par sarunu!

Nav par ko!

Sekojiet līdzi Skyforger jaunumiem www.skyforger.lv, Facebook: facebook.com/skyforgerofficial un Draugiem: draugiem.lv/skyforger

Lasi vēl

Komentāri

vecprūsis 18.06.2014. 10:44
Interesantas atziņas par Metal Blade. Tik tiešām, viss iet uz priekšu un mainās. Šito izlasot, daudzām pašmāju blicēm ilūzijas par lielajiem leibliem, kas izvilks pasaules gaismā un naudas kalnos, būs pazudušas. Tas labi, jāperās vien pašiem uz priekšu,
alternative.lv lasiju Rakovska atziņu, ka grupas nemāk izsūkt visus labumus no leibliem :)
Ja leiblam ir tūkstotis grupu, tad tur ļoti grūti kaut ko izsūkt, pat ja ļoti gribās. Mūziķi tomēr nav asinssūcēji biznesmeņi, kas spiedīs no sadarbības partneriem pēdējo sulu.
Metal Blade un līdzīga ranga izdevniecības nevajadzētu novērtēt par zemu. Lai gan te ir daudz taisnības par to kā ir 'šodien' salīdzinājumā ar 'vakar', tādām izdevniecībām tomēr ir daudz stabilu un labu kontaktu gan ar ierakstu izplatītājiem, gan žurnālistiem. Metal Blade joprojām ir kā kvalitātes zīme, kuru respektē visā pasaulē. Izdodot un tirgojot pašiem, tas viss iet vai nu secen, vai arī ir ļoti daudz jāiegulda gan naudas, gan laika ziņā, lai panāktu līdzīga līmeņa promociju. Protams, tādas grupas kā Skyforger ar salīdzinoši senu vēsturi, atšķirīgu un diezgan unikālu skanējumu, un diezgan stabilu fanubāzi var par iepriekš minēto nebēdāt - visi folk metāla piekritēji viņus tāpat zina un seko līdzi. Bet jaunākām grupām bez stabilas fanubāzes, kurām skanējums nav tik ilgā laika gaitā izkopts un oriģināls, tādas izdevniecības kā Metal Blade spēj dot labu atspērienu, ja arī grupa nav komerciāli ienesīgāko topā.
Gaidu, jauno plati ar zināmu piesardzību.
Biju koncertā Brīvdabas muzejā un teikšu atklāti - švaki viņiem skan trijatā.
Dziesmām pamainīts formāts, temps. Pazudusi ir tas folk skanējums, kas padara vai padarīja šo blici tik atšķirīgu no pārējām.
Līdz ko Kaspars bija uz skatuves - cita lieta :) Un pēdējā dziesma ar Auļiem bija spēks!
Ko nevar teikt par dziesmām, ko viņi kapāja trijatā.
Skumji, ka dūdas/stabuli/kokli/vargānu aizvieto ar "smagumu", "metālumu", "agresīvismu".
Nu nav agresija Skyforger lauciņš :)
*Uzlieku Kauju pie saules (kas ir vienkārši ģeniāls albums), notraušu nostaļģisku asariņu un ceru, ka čaļi sapratīs, ka viņi tomēr ir folkmetāls!*
Lai izdodas!
Noklausījos 'Senprūsiju" - gods un slava, spēcīgs, jaudīgs albums. vietām šo to dzird no "Latviešu Strēlniekiem", un tas tikai padara klausīšanos interesantāku. Nu, agresīvāki? - diezinvai - kopš "Latviešu strēlniekiem'" nekas agresīvs nav bijis , šis albums ieņem blakus vietu jaudīguma ziņā ar "Latv. Strēnieki'!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.