INTERVIJAS

Skeneraator – dari pats, bet dari

Jānis Jansons 15.08.2019. 11:50
Šajā nedēļas nogalē, no 16. līdz 18. augustam, Igaunijā norisināsies neatkarīgais mūzikas festivāls „Skeneraator”. Piedāvājam interviju ar festivāla galveno rīkotāju Sanderu Lūku.

Skeneraator 2019 – ceturto gadu pēc kārtas. Izstāsti, lūdzu, kā tas viss sākās un kāpēc?

Oh, vecīt, to nav viegli izstāstīt, bet es mēģināšu. Viss sākās 2010. gadā, kad Tartu izveidojās grupa "Project Decandez". Mums vajadzēja mēģinājuma telpas, kuras ar draugiem kopā īrējām. Dažādu iemeslu dēļ 2011. gadā sākām rīkot mazus koncertus mūsu mēģu telpā, jo vietējā skatuve bija pamirusi uz to brīdi.

2013. gadā pārcēlāmies uz lielākām telpām un sākām rīkot koncertus biežāk un vairāk.

Klubu nosaucām "Kroks" jeb Krokodīlu klubs, jo par krokodīliem saukt cilvēkus mūsu skatuvē bija pierasti. Divus gadus vēlāk jau sākām domāt plašāk un gribējām sarīkot festivālu. Tajā tika iesaistītas draugu grupas, vietējais interneta radio "Generaadio" , "The Queer Space party" un citi. 2016. gadā pirmais "Skeneraator" festivāls notika vietā, kur tas notiek arī šogad - Ranna dabas parkā. Vārdam "Skeneraator" īsti nav nozīmes, drīzāk tā ir vārdu spēle "skatuves ģenerātors" - apvienojot dažādas starptautiskās alternative/heavy/punk skatuves kopā.

Kāpēc?

Ja neviens cits nedara lietas, ko darām mēs šajā pasaules pusē, ir vieglāk pārcelties uz lielāku pilsētu, kur cilvēki taisa koncertus un festivālus.

Bet mums visiem tik ļoti patīk vieta, kurā dzīvojam, mums tas jādara pašiem. Būtu pārāk garlaicīgi bez tā. Un, protams, kvalitatīva mūzika dos pozitīvu iespaidu mūsu skatuvei, liek tai zelt un būt vairāk produktīvai. Tā izceļ mūs pasaules kartē un palīdz sazināties ar citām līdzīgām ģimenēm, kam patīk tās pašas lietas, kas mums. Pamatā - tas ir izdevīgi visām pusēm, cilvēki var sazināties viens ar otru, palīdzēt viens otram, rīkot koncertus, satikt un atvest dažādāku skatuvju grupas. Tas saucas - mīlu mūziku.

Psihedēliskais un stoner roks mūsdienās atkal kļūst populārs. Un klausītāji?

Mūsu skatuve klausās dažādus stilus, pirmais festivāls bija izmēģinājums, lai saprastu kā tas darbojas. Toreiz mums bija daudz un dažādu mūzikas stilu - no stoner, punk līdz elektronikai un hip hopam, pat house mūzikas DJi.

Pēc pirmā mēģinājuma, protams, mums bija jāpaskatās pašiem sev acīs un jāpieņem nopietns lēmums. Mēs nespējām sarīkot festivālu ar divām skatuvēm, par maz apmeklētāju, par maz naudas, lai to realizētu labi. Tā mēs spērām soli atpakaļ, paliekot nišā, kurā jūtamies komfortabli - doom/sludge/stoner/psych/punk, ar visu alternatīvo un smagnējo.

Čupiņa nezināmu un dažas zināmākas grupas - kā festivāls izdzīvo?

Haha, domāju, ka noteikti pajautāsi. Ok, ir tā, ka mūsu kopiena, mēs samaksāsim par to tā vai šā. Jā, mums vienmēr ir bijis naudas trūkums, visos trijos gados, bet ar katru gadu paliek nedaudz labāk. Mēs analizējam, mēs domājam, mēs strīdamies un mācamies no kļūdām.
K
as zin, varbūt šogad vai nākamgad (ja būs) mums vairs nebūs jāņem nauda no mūsu kabatām, lai apmaksātu festivālu.
Bet nauda nav primārais, mūsu kopiena is starptautiska ģimene un mums vajag kopēju ballīti vasarā. Mums svarīgāk ir savest cilvēkus kopā. Kopā būšana.

Tas joprojām ir DIY, bet to atbalsta Igaunijas Kultūras fonds, pareizi? Kā jūs to dabūjāt gatavu?

Jā. Varam piekrist, ka festivāls ir kultūras notikums, pareizi? Mēs uzrakstījām projektu un piedalījāmies konkursā, kurā indie grupas saņem finansējumu albumu izdošanai, klasiskās mūzikas mūziķi saņem finansiālu atbalstu tūrēm. Mūsu komanda dara brīvprātīgo darbu, grupas pārsvarā prasa tikai ceļa izdevumus, tehniskais nodrošinājums mums ir par draudzīgām cenām. Ar visu šo kopā nepietiek, lai slinkotu. Visas izmaksas ir nepieciešamas, bet nevaram visu nosegt tikai ar ieejas biļešu ieņēmumiem. Un mēs negribam lielas korporācijas atbalstu, meklējam vidusceļu. Igaunijas Kultūras Fonds iedod mums 10% no festivāla kopējā budžeta.

Festivāla ideja, kā jūs to redzat nākamo 5 gadu griezumā? Piemēram, "Devilstone" festivāls mainīja koncepu no 'tikai metāls' uz to, kāds tas ir šodien.

Labs jautājums. Neesmu par to daudz domājis ilgtermiņā, jo katru gadu nākamais ir ar lielu jautājuma zīmi. Es gribētu, ka tas aug līdz tūkstotim apmeklētāju un divas skatuves. Bet tā ir, daudz variāciju.

Igaunijas stoner, psychedelic skatuve – kas tur jauns, ko iesaki paturēt redzeslokā?

Nezinu, cik daudz Latvijas skatuve zin par mūsējo, bet dažas lieliskas vietējās grupas ir: "Crystal Cloisters" , "Jadira" , "Desert Queen" , "Ocean Districts" , "JUUR" , "Liblikas" , "Kannabinõid" , "Superliustik" , "Põhja Konn" , "Kaschalot" , "Woundgiver" , "Three leg dog" , "Progress" , "TAAK" , "Estoner" , Wrupk Urei" . Dažas ir vairāk psihdēliskākas un eksperimentālākas, kā citas. Dažas vairāk doom un heavy.



Ko Tu zini par Latvijas skatuvi? Kā izvēlaties mūsu grupas festivālam?

Es zinu tikai drusciņ. Pirmo reizi iepazinos ar Latvijas punk skatuvi 2004. gadā, "Tabūns" festivālā Kuldīgā. Pēc 2011. gada turpināju sekot jaunajām grupām, atklājot arī vecākas grupas. Esmu tikai nokasījis virskārtu, bet atkal uzzinu jaunas grupas. Gribētos teikt, ka zinu ap 20 grupām, varbūt vairāk. (sāku skaitīt patiesībā tagad). Kad izvēlamies grupas, pamatā domājam par festivāla kopējo konceptu.

Šoreiz pieteikšanās bija pagājušā gada ziemā, aptuveni 62 grupas pieteicās."Velns Viņu Zin" nebija vienīgā latviešu grupa, kas pieteicās. Mums nav priekšroka kādai konkrētai valstij, katram no festivāla komandas ir savi favorīti, beigās mums savā starpā jārod risinājums, kā arī budžets ir noteicošais. Daudzas labas grupas atstājām aiz strīpas šogad, diemžēl.

Festivāla apmeklējums gadu no gada - aug vai paliek kāds bijis?

Pirmajā gadā bija vislielākais apmeklējums, reizē arī vairāk darāmā mums pašiem.

Nākamajā gadā - mazs kritums,palielinājās festa izmaksas, bija jāpalielina biļešu cenas. Tas bija sāpīgi. Pēdējie divi gadi pamazām manāms pieaugums. Ne daudz, teiktu, 30-40 jauni cilvēki un grupas, kas apciemo mūs. Šogad ļoti fokusējamies uz reklāmu, ceram uz lielāku apmeklējumu, protams.

Norises vieta pati par sevi ir skaista, ieskaitot igauņu vasaru - vienmēr auksts kā ellē.

Atkarīgs no gada, dažreiz mēdz nolīt, bet dažreiz ir bijis ļoti karsti. Šogad jūlija otrā puse un augusts ir bijis draņķīgs laiks, bet šobrīd sola 22 grādus, varbūt mazliet lietu! Mierināšu apmeklētājus, kas pirmo reizi būs - nesamirksiet, šeit ir daudz jumtu, zem kuriem paslēpties.

Cik liela ir festivāla komanda?

Pamatgrupa, kas strādā no pagājušā gada septembra, ieskaitot mani, ir 5 cilvēku. Kā arī aptuveni 15 cilvēki, bez kuriem mēs neizdzīvotu vispār. Un brīvprātīgo komanda ap 50 cilvēku. Šogad gribējām dot iespēju jauniem cilvēkiem būt brīvprātīgajiem, izsludinājām pieteikšanos. Tas ir tik patīkami, ka 3 brīvprātīgie ir no Latvijas.

Nobeigumam - vismaz trīs smieklīgas lietas, ko vari pastāstīt par festivālu vai tā tapšanas procesu?

Mūsu apsardze izskatās pēc īpašo uzdevumu vienības, viens no apmeklētājiem ļoti gribēja zināt, kā tas ir, kad piparu gāzi izpūš. Viņi savā starpā vienojās un draugs saņēma vienu devu piparu gāzes. Kaut kā,bet viņš bija ļoti laimīgs par šo pieredzi.

Vienu reizi džeks salauza kāju. Divas māsiņas gāja viņam palīgā, bet uz skatuves tobrīd bija ārsts (mūziķis), kas viņam uzlika šinu. Džeks par salauzto kāju baigi nebēdājās, turpināja ballēties festivālā.

Pagājušajā gadā, "Eschatos" spēlēja savas tumšās melodijas, uz skatuves uzskrēja kucēns (mazs sunītis), tas bija tik absurdi, ka pabīdīja noskaņojumu uz augšu uz kādu brīdi.



Tava muzikālā gaume un top trīs no šī festa grupām?

Man patīk dažādi mūzikas stili, taču, mana dvēsele un sirds pieder punk un heavy alternative mūzikai. Tomēr ir arī elektroniskās mūzikas pērles, kas man patīk.

Man ļoti patīk visas grupas, kas šogad spēlēs festivālā, nosaukšu pārīti no tām, ko šogad nevarējām paņemt: "Spaceslug" , "ROSK" un "Tortuga". Visas no Polijas.

Vietējie, latvieši, somi - ir kāds specifisks apmeklētājs arī?

Hmm, pagājušajā gadā bija sauja amerikāņu. Mūsu somu draugi vienmēr ir, cerams, satikšu arī mūsu latviešu draugus. Pagājušājā gadā, liekas, bija aptuveni 15-20 latviešu, kas ir lieliski.

Trīs iemesli doties uz festivālu šogad?

1. Lieliska un autentiska atmosfēra
2. Pilnmēness ceturtdien, bet pavisam pilns piektdien, ezers būs hipnotisks.
3. Unikāls festivāls visā Baltijā.

Pilna programma un informācija par biļešu iegādi atrodama festivāla mājaslapā.

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.