INTERVIJAS

Kad viss ir nekas un nekas ir viss – intervija ar “0 X í S T”

Evita Hofmane 05.12.2014. 09:48
Sestdien, 6. decembrī, klubā ”Depo” uzstāsies somu dark metal grupa “0 X í S T” un pašmāju noise/experimental grupa ½ H ½ W. Koncerta gaidās piedāvājam interviju ar “0 X í S T” līderi Jani Koskelu.

Grupa “0 X í ST” (lasām kā zero exist) tika nodibināta 2008. gadā un tās dalībnieku nodoms no pirmsākumiem līdz šim brīdim palicis nemainīgs – radīt lēnu, smagu un tumšu mūziku, kas pilnībā atspoguļotu jēdziena dark metal jēgu. Grupas nosaukums tiek skaidrots šādi: zero exist apzīmē stāvokli, kurā nekas neeksistē un vienlaikus tas simbolizē arī bezgalību, tātad visu.

2009. gada septembrī tika pabeigts pirmais ieraksts “Unveiling the Shadow World”, ko nākamajā gadā CD EP formātā izdeva franču ekstrēmā doom metāla ierakstu kompānija ”Ostra Records”. 2010. gada rudenī iznāca divu dziesmu demo albums un “0 X í S T” bija gatavi debijas albuma radīšanai. “Nil” šo pasauli ieraudzīja 12.12.2012. Saturiski tās ir sešas doomīgas un tumšas dziesmas. 2014. gada vasarā tapa grupas otrais albums, kura izdošana vēl gaidāma.

“0 X í S T” ir spēlējuši daudzviet Eiropā, tostarp arī Igaunijā un Lietuvā, un pastāvīgi ir jaunu muzikālo iekarojumu meklējumos. Šī būs viņu pirmā viesošanās reize Latvijā. Dienu pirms tam grupa uzstāsies Lietuvā, Kauņā.

Intervijā Jani Koskela stāsta par mūzikas nozīmi savā dzīvē, ļauj ar pusaci ielūkoties jaunajā albumā, pauž savu redzējumu par ainu, kāda šobrīd valda smagās mūzikas pasaulē, un sagatavo “0 X í S T” pirmajam koncertam Rīgā.

Kāda tev šobrīd šķiet situācija smagās mūzikas pasaulē?

Es domāju, ka, tāpat kā agrāk, ir daudz lielisku jaunu grupu. Varbūt ir nepieciešams pielikt vairāk pūļu, lai tās atklātu, taču – ja zini ko meklē, tu to atradīsi. Domāju, ka laikā, kad profesionāla ierakstu un mūzikas industrija pamazām aiziet nebūtībā, nākotnē daudz kas tiks veikts do it yourself garā. Grupas daudzas lietas veiks pašas saviem spēkiem. Metāls atgriežas undergroundā – vietā, kur vienmēr bijusi tā patiesā būtība.

Somija pasaules smagās mūzikas kartē iezīmēta visnotaļ daudzpusīgi. Vai šis ir viennozīmīgi vērtējams fakts? Tu vari paraudzīties gan no klausītāja, gan mūziķa skata punkta.

Labi ir tas, ka gan agrāk, gan tagad pastāvīgi parādās kaut kas ārkārtīgi interesants – jauni albumi vai grupas, kuru koncertus vēlies redzēt. Medaļas otra puse ir tāda, ka patiešām notiek ļoti daudz visa kā. Cilvēki var itin mierīgi nepievērst ne mazāko uzmanību arī interesantām lietām.

Tas, ka trīs no pieciem somiem spēlē vismaz divās grupās katrs – vai tas ir liktenis, kam esat nolemti jau piedzimstot vai izaicinājums ko pārvarēt?

Vienīgais ar ko patiešām jāsacenšas pārvarēt, esi tu pats. Ja vajadzību radīt mūziku izjūti kā nepieciešamību, to darot, jācenšas izmantot visu sevī esošo potenciālu. Kad tas ir sasniegts, nekam citam vairs nav nozīmes.

Kas tev ir mūzika? Vai tas vairāk ir sevis izpausmes veids jeb bijis un ir līdzeklis konkrētu mērķu sasniegšanai?

Tā ir viena no manas dzīves galvenajām sastāvdaļām. Tas ir kā alķīmiķa darbs, došanās pie mūžīgā avota, lai neeksistējošo pārvērstu esošajā un parādītu vislabākajā iespējamajā formā.

0 X í S T nāk no Rihimaki – pilsētas, kurai ir ļoti bagātīgs muzikālais mantojums. Kuras, tavuprāt, ir pašas nozīmīgākās grupas, kuras gan agrāk, gan tagad darbojas jūsmājās?

Ņemot vērā, cik maza ir mūsu dzimtā pilsēta Rihimaki, tajā tiešām radušies daudzi lieliski muzikāli projekti. Ja minētu tikai dažus, tas nozīmētu nepelnīti ignorēt pārējos, tāpēc teikšu tā: Yearning, Embassy of Silence, Absent Silence, Autumn Verses/Dead Beginners, Skepticism, Endstand, Deepsix, Death Hawks, Syven, Thromdarr un citas.

Tev ir laba iespēja pastāstīt arī par pārējām grupām kurās gan tu, gan tavi grupas biedri darbojas.

Es spēlēju grupā Saattue (doomy metāls ar dziesmu tekstiem somu valodā) un death metāla projektā Cynabare Urne. Mikaels bija Saattue bundzinieks un tagad spēlē 50. gadu rokenrola bandā Mr. Black & 5000 Cadillacs; Juhani spēlē dark avantgarde grupā Apocryphal Voice, kura drīz CD formātā izdos savu jauno albumu. Arī Saattue top jauns albums un Cynabare Urne ieraksta savu pirmo 7” vinila plati.

Kas ir sarežģītākais, ja vēlies būt mūziķis Somijā?

Ja vēlies būt mūziķis jebkurā valstī, radot kaut ko jaunu, pats svarīgākais ir spēt pārsteigt pašam sevi.

Pirms diviem gadiem iznāca jūsu pirmais albums „Nil”. Kādas bija klausītāju un kritikas atsauksmes?

Esam ļoti apmierināti ar albumu „Nil” un arī kritiķi to novērtēja atzinīgi. Albums izpelnījās arī klausītāju ievērību, taču domāju, ka ļoti daudzi to vēl nav dzirdējuši.

Nenoliedzami, tas ir ļoti patīkami, ja tevis radītā mūzika klausītājā izraisa dziļākus pārdzīvojumus, jo tieši emocijas ir mūzikas izcelsmes pirmavots.
Diemžēl, mūsdienās, tā vietā lai lasītu iespaidīgas kritiķu atsauksmes, drīzāk jāmeklē vai albums vispār ir saņēmis jebkādu recenziju.

Kuras dziesmas var uzskatīt par 0 X í S T muzikālo esenci?

Savā ziņā tai vajadzētu būt katrai dziesmai, kas tapusi radīta un ir pabeigta. Ja man vajadzētu izvēlēties pa vienai no katras izdotās relīzes, tad tās parasti ir pašas dinamiskākās dziesmas: no pirmā CD EP tā būs „Unveil the Shadow World”, “Shrivel’’ no debijas albuma un no topošā albuma - ‘’No Life To Bother’’.

Jums nākamā gada sākumā iznāks jauns albums. Vai nedaudz pavērsi studijas durvis un ļausi paklausīties?

“One Eon” ir savs raksturīgs skanējums – tieši tāds kā īstam 0 X í S T albumam jābūt. Tas ir smags un tumšs ieraksts, kurā dzirdami arī virkne elementu, kādu nebija pirmajā albumā. Dziesmu tekstos atspoguļotas dzīves tumšākās šķautnes.

Varbūt ir brīži no ierakstu sesijām, kas īpaši palikuši atmiņā?

Tagad, kad albuma radīšana ilgst jau teju trīs gadus, šķiet, ka visa šī procesa veiksmīgs noslēgums arī būs mans mīļākais brīdis. Šis ir bijis iedvesmojošs ceļojums, kas mūs virzījis uz priekšu. Tas ir labākais, ko gūstam radot katru jaunu albumu.

Vai arī šobrīd top jauna mūzika?

Šobrīd darbojamies, lai veiktu noslēdzošās lietas, kas saistītas ar jaunā albuma izdošanu – pabeigtu grafisko noformējumu un sagatavotu visu pirms iesniegšanas tipogrāfijā. Vēl mēs mēģinājumos strādājam, lai gan vecās, gan jaunās dziesmas varētu spēlēt koncertos. Pēc ilga ierakstu un miksēšanas procesa, tas vienmēr prasa zināmu laiku.

Ceļš – tas ir process un esamības forma, kas vienmēr ir vismaz divdabīgs. Kādas ir labākās un sliktākās atmiņas no būšanas ceļā kopā ar grupu?

Vieni no trakākajiem ir gadījumi, kad, kādā dramatiskā brīdī, koncerta organizētāji, sev vien zināmu iemeslu dēļ, pārstāj sniegt grupai nepieciešamo informāciju. Par laimi, tas nenotiek pārāk bieži un patlaban arī pasaule kā tāda ir pietiekoši informatīva, lai, vadoties no netiešas informācijas, varētu rast izeju šādās situācijās.
Labākais ir tas, ka ir iespēja satikt jaunus cilvēkus un uzstāties tādās vietās, kas performancēm piešķir īpašu efektu. Ir vairāki koncerti, kas man īpaši palikuši prātā. Manas labākās atmiņas saistās ar uzstāšanās reizēm Lietuvā, Beļģijā, Vācijā un Somijā. Ja koncerts publikā izraisa atbildes reakciju, tas ir sasniedzis mērķi. Grūti pateikt kurš bijis pats iespaidīgākais brīdis, katram koncertam ir sava noskaņa.

Kādi ir 2015. gada plāni?

Jaunā albuma iznākšana un, cerams, koncerti un koncerttūres tādās vietās, kur vēl neesam bijuši vai arī vēlamies atkal atgriezties.

0 X í S T jau ir spēlējuši gan Igaunijā, gan Lietuvā. Kāpēc jūs Latvijā redzēsim tikai tagad?
Mēs vajadzīgajos datumos nevarējām atrast iespēju uzstāties. Šajā īsajā decembra tūrītē spēlēt Latvijā bija viens no mūsu mērķiem un tagad tas arī tiks īstenots.

Kas mūs gaida „Depo”?

Mēs jums sniegsim kaut ko ļoti smagu un tumšu. Spēlēsim muzikālo materiālu no abām jau izdotajām relīzēm un pāris dziesmas no jaunā albuma pieredzēs savus pirmatskaņojumus.

Mans tradicionālais jautājums, kas nu jau, tuvojoties gada izskaņai, jāsteidz uzdot: vai zini, ka šogad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta?

Nē, es to nezināju. Kultūra ir tur, kur tā tiek radīta un kur cilvēki cenšas līdzdarboties, lai tā taptu.

Kāda ir galvenā atziņa ko esi guvis par savu dzīvi un mūziku kā divām nedalāmām lietām?

Bez mūzikas dzīve nav iedomājama. Taču mūzikai nevajadzētu būt dzīves vienīgajai komponentei. Dzīvei vajadzētu būt pastāvīgu atklājumu pilnai un mūzika šim nolūkam der vienkārši perfekti.

Kiitos!
Ole hyvä.

Somus iesildīs vietējā noise/experimental grupa ½ H ½ W

Ieeja:
- 4 euro, 
- 3 euro ar flaijeri no www.klubsdepo.lv 
- 2 euro, ja savlaicīgi esi atzīmējies facebook ka DOSIES

Pasākuma lapa Facebook:
https://www.facebook.com/events/699315373496538/?fref=ts

- Pēc koncerta (ap 24.00) ieeja brīva

Vietnes iepazīšanai:
https://www.facebook.com/pages/0-X-%C3%AD-S-T/168252696546081?
http://www.zeroexist.net
http://0xist.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/user/0xist

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.