INTERVIJAS

CLUTCH: Mūziku vislabāk pārbaudīt uz skatuves

Ģirts Tauriņš
ĢIRTS TAURIŅŠ 05.01.2015. 11:52
Neskatoties uz saspringto tūres grafiku un svētku laiku, Clutch solists Neils Fallons (Neil Fallon) atvēlēja laiku īsai sarunai par gaidāmo albumu, iepriekšējo albumu un muguras traumām.

Ģirts: Ir pagājis jau vairāk kā gads kopš iznāca albums Earth Rocker, kurš nopelnīja plašu kritiķu atzinību, daudzi teica, ka tas bija 2013. gada labākais rock/metal albums, kā jūs jūtaties tagad par to albumu? Kāda ir fanu atsaucība?

Neil: Es zināju, ka mēs uztaisījām labu albumu, bet es neparedzēju tik ļoti entuziastisku atsaucību. Saņemt pozitīvus vērtējumus, protams, ir labi, bet mēs esam arī šajos gados saņēmuši sliktus, tāpēc esmu iemācījies neņemt tos galvā, kaut vai tas ir pozitīvs. Pats svarīgākais tomēr ir dot Clutch faniem visu to labāko, ko spējam. Ja viņiem tas patīk, tad mēs esam paveikuši savu darbu.

Ģ: Tātad ir vairāk kā gads riņķī, nesen lasīju arī labu izteicienu par iepriekšējo albumu, ka zeme ir pietiekami satricināta (the Earth has been sufficiently rocked), kad būs nākamais albums?

N: Neesmu pilnībā drošs, kad tieši to izlaidīsim. Mēs to ierakstīsim februārī un miksēsim martā. Vismaz tik daudz es zinu!

Ģ: Skaidri zināms, ka jauno albumu izlaidīsiet caur savu ierakstu kompāniju Weathermaker Music. Tā kā esat paši savā leiblā, tad spiediens no tā netiek izdarīts uz ierakstīšanas procesu?

N: Jā un nē. Nav spiediena no cilvēkiem ārpus mūsu grupas, bet mēs paši uzliekam sev spiedienu. Pašu radītie termiņi, protams, prasa lielāku disciplīnu nekā kādas citas organizācijas noliktais datums. Mēs cenšamies būt tik profesionāli, cik paši spējam.

Ģ: Tu reiz teici, ka mūzika ir bijusi jau tūkstošiem gadu, bet ierakstu industrija tikai pāris dekādes. Tāpat arī ar pēdējā albuma nosaukumu Earth Rocker līdzīgi, par kuru tu žurnālam Metal Hammer minēji, ka atgriezāties pie senākiem skaņdarbiem, izsekojot laikā un telpā mūsu mūzikas saknes, vai jaunais albums arī dosies tajā pašā virzienā?

N: Ir ļoti daudz līdzību starp jauno albumu un Earth Rocker. Nekad iepriekš neesam tik ātri pēc albuma izdošanas ķērušies pie jauna albuma ierakstīšanas. Tātad esam līdzīgā domāšanas virzienā. Ir ļoti daudz ātru dziesmu, bet es vēl joprojām strādāju pie tekstiem, tā kā ir ļoti daudz kas vēl jāsaliek kopā.

Ģ: Kad mēs varētu kaut ko dzirdēt no jaunā albuma? Vai jūs jau kaut ko esat spēlējuši dzīvajā?

N: Mēs spēlējām pāris jaunās dziesmas šogad. Bet vairums jaunā albuma tika ierakstīts pēdējos trīs mēnešos. Mēs centīsimies spēlēt jauno dziesmu pēc iespējas vairāk pirms dosimies studijā. Dziesmu vislabāk ir novērtēt uz skatuves. Un mūsdienās youtube video ir tikai bezmaksas reklāma. Mēs neesam ieinteresēti turēt mūsu materiālu pilnīgā noslēpumā.

Ģ: Jums bija EP kopā ar Lionize, kurā bija dziesma Run, John Barleycorn, Run, tad vēl tās divas dziesmas (Night Hag, Scavengers) Earth Rocker deluxe izdevumam, kāpēc tās dziesmas neiekļāvāt iepriekšējā albumā?

N: Mums patīk mūsu albumiem būt zem 40 minūtēm, cenšamies to ieturēt klasiskajā vinila formātā. Tāpat, kā visiem jau zināms, mūsdienās ir grūti pārdot ierakstus. Tāpēc kā ierakstu kompānijai ir tikai pašsaprotami nedaudz izstiept mūsu albumu, pieliekot pāris dziesmas pēcāk klāt kā B sides.

Ģ: Runājot par videoklipiem, bieži nenotiek, kad fana veidots klips dziesmai The Wolfman Kindly Requests izpelnās tik lielu uzmanību, pastāsti nedaudz vairāk, kā tas viss notika!

N: Ja es pareizi atminos, tad Kurtis Heins atsūtīja linku mūsu menedžerim, kurš pēc tam to pārsūtīja mums. Tā kā mums nebija nekādu plānu veidot video, mēs domājām, ka viņa paveiktais bija ne tikai glaimojoši, bet īstenībā arī ļoti stilīgi. Viņš bija tik ļoti laipns, ka atļāva mums iekļaut to DVD kā Easter egg.

Ģ: Runājot par atrašanos tūrē, tev pagājušogad bija muguras trauma, vai viss ir kārtībā tagad?

N: Bija nepieciešamas pāris skrūves manā kaklā, bet tas netraucē man, kamēr es izturos pret savu ķermeni pareizi. Ja paskatās uz to visu, tad tas man lika novērtēt to, kas man ir, un neuztvert veselību pašsaprotamu.

Ģ: Kādas ir sajūtas būt ierindā jau vairāk kā 20 gadus? Ir bieži dzirdēts, ka jūs grūti  pielīdzināt kādai citai grupai, cik grūti ir noturēt šo Clutch stilu visu šo laiku?

N: Ja ir kāds izaicinājums, tad tas ir visdrīzāk balansēt ar impulsu izmēģināt kaut ko jaunu, nepazaudējot grupas skanējumu. Mēs esam, kas esam, un spēlējam to, ko spēlējam. Tas nav sarežģīti, ja esi atklāts par to. Es uzskatu, ka tik ilgi nebūtu iespējams, ja mēs būtu vairāk uz personām tendēta grupa, vai arī kaut kādā veidā teatrāli. Beigu beigās spēlēt rock & roll ir jautri.

Ģ: Un daudzām grupām nav tas pats sastāvs, kas pašā sākumā. Kāds ir jūsu noslēpums?

N: Man šķiet, jo vecāks tu kļūsti, jo vairāk tu novērtē to, ka tu esi bijis spējīgs to darīt tik ilgi. Es tagad esmu vairāk piesardzīgs un iestājos vairāk par šo grupu, būdams 43 nekā esot 23 gadu vecumā.  Es esmu ļoti pateicīgs un laimīgs par to, ka man ir iespēja darboties radošajā jomā un pelnīt ar to iztiku!

Ģ: Kāda mūzika tev ir tagad tavā pleijlistā?

N: Pēdējā laikā klausos Link Wray un Dick Dale. Tāpat arī Leonord Cohen.

Ģ: Runājot par citām grupām, kurš ir tavs mīļākais albums vai albumi 2014.gadā?

N: Lionize albums Jetpack Soundtrack. Žans Pols Gasters (Jean Paul Gaster) bija producents tam. Albums ir labs mūziķu sadarbības paraugs.

Ģ: Nākamā gada plāni, vai apciemosiet arī Latviju?

N: Book us!

Lasi vēl

Komentāri

forša intervija
BOOK THEM!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.