ZIŅAS

Klubā Nabaklab notiks diskusija par skaņotājiem

Nabaklab 22.09.2016. 12:02
Pirmdien, 26. septembrī, klubā "Nabaklab" notiks diskusija par skaņotāja pienākumiem un nozīmi koncertos.

SKAŅOTĀJS
Viņiem parasti koncertos skatītāji, klausītāji uzgriež muguru.
Viņus mēdz vainot slikta koncerta apskaņošanas dēļ.
Viņus piemirst paslavēt par lielisku skaņu, parasti lauri tiek mūziķiem.

SKAŅOTĀJS
Viņi neiet ielās protestēt, viņi dzīvojas savā skaņu, vadu, pogu, pults kastītē, bet reizē ir kopā ar Tevi koncertos, izrādēs, pie skatuves. 

Sarunas tematika un vadlīnijas - skaņotājs, kā profesija vai izaicinājums, skaņošanās un skaņa koncertos.

Bieži vien, pēc koncertiem ir replikas, ka viss bija labi, bet skaņa briesmīga. Lūk, mēģināsim rast atbildi - par slikto skaņu jāvaino aparatūra, koncerta rīkotājs, koncerta vietas specifika, mūziķi, sliktais laiks vai skaņotājs. Vai arī mēs paši esam kļuvuši pārāk prasīgi?

*Aptuvenais runas vīru saraksts, kas var mainīties vai papildināties.

Talis Timrots - skaņu inženieris ar krietnu stāžu
Olivers - radio Naba, Nabaklab, klubs Depo, TESA
Einārs Cintiņs - 3S, Skatuves Sistēmu Serviss
Ģirts Laumanis - Hodila Studija, Valmiera
Krišjānis Geidāns - The Sound Poets, Dons, Aminata
+

Sākums: 19.00 / ieeja bezmaksas

 

Lasi vēl

Komentāri

galvenais, ka ir olivers
speciālists 22.09.2016. 22:14
olivers jau nu īpaši labs skaņotājs, atnāk uzgriež skaļumu kaut kā tā vienkārši neko nesaskaņojot ar grupu un aiziet prom uz visu koncertu
Skaņotājs 23.09.2016. 13:01
Biežāk akmens jāmet klubu īpašniekiem, vadībai, kura tehnisko aprīkojumu uzskata par mazsvarīgu faktoru... Un tam nabaga skaņiniekam ir jālāpās un jācīnās ar to kas ir.... Un ja vajag atbilstoši raideriem kaut ko nomāt vai īrēt, tad grupu raideri tiek "modificēti un saīsināti" pēc kluba vadības maksātgribēšanas un saprašanas.... Un skaņiniekam ir jātaisnojas grupai.... Protams ne visur, bet kādos 80% točno...
Haralds Str. 23.09.2016. 16:08
Lūk.
Faktoru ir pietiekami. Kas attiecas uz alternatīvo, smago, skaidrs, ka nav diez ko rentabli īrēt klāt aparātus, lai skaņa ir laba, arī uz nosacīti mazajiem koncertiem, jo piepildināt klubu ar augstāku ieejas maksu būs grūti, bet reizi mēnesī taisīt foršus koncertus, ar labu skaņu būs dirsā dārgi, jo daļa apmeklētāju aiz stūra dzers līdzpaņemto, vaidēs, ka biļete ir fakin dārga.
Kluba īpašnieks ar nez vai būs baigi priecīgs, ka investējis kilotonas skaņu sistēmā, bet klubs jāver ciet, jo apmeklētāji, kam vajag labu skaņu ir krietnā mazākumā.
Gribi labu skaņu, gaismu, jāiet uz akadēmiskās mūzikas koncertu, džezu vai baznīcu.
Tur valsts ir nofinansējusi aparatūru, akustiku un tā.
Vai brauc prom uz kaimiņzemi, ne visās, arī ir laba skaņa, bet dažās ir gan.
Samaksāsi, protams, vairāk, bet kvalitāte arī būs.
Ne vienmēr vainojams būs skaņotājs, kas reizēm pats labi saprot, ka neko labāku nespēs uztaisīt. Pluss un cieņa, tiem, kas ar neko cenšas.
Vēl viens aspekts ir arī paši mūziķi, ne visi, protams, vienā maisā, bet ir arī tādi, kas paši nezin, kā viņiem jāskan un ko viņiem īsti vajag uz skatuves.

Globāli domājot, ir pietiekami daudz aspektu, par ko patrīt mēli, galvenais, lai progressē process uz pārmaiņām pozitīvām, kas neapstājas tikai pie sarunas, problēmas apjaušanas, bet turpinās arī risinājumos, kaut vai ilgtermiņā.
Pārmaiņas nenāks pašas, tās nāks tikai kopā ar tevi.
Nabaklab skaņotājs vienmēr visu pārgriež. Viss ir pārāk skaļš un nesaprotams. Neko daudz nezinu par aparatūru, bet ausis parasti nejūtās labi.
tad atnāk un pasak visu skaņotājiem in da face, pie reizes, pajautā, kāpēc pārgriež.
Tam pašam esmu jautājis un teicis, ka ir pārāk skaļi. Vai nu ignors vai ''Tā jābūt''.
Grupu raideri, aha. Cik Latvijas grupas ir raiderī spējīgas uzrakstīt ko vairāk par "mums vajag divus ģitāras kombjus un vienu basa, un bungas". Un pat ja ir, tad cik pamatots ir šāds raideris ? Ja Tev ir "kruta" galva un kabinets, kamdēļ Tu to neved uz koncertu ? Vai arī izlasīji žurnālā, ka Tava iemīļotā "progressive death" grupa izmanto tādu galvu, un gribi pamēģināt aparātu, ar ko mūžā neesi saskāries ? Tad arī nonākam pie situācijas - "nē es negribu spēlēt uz kluba Devilles (kas ir "raideru" aparāts), bet gan uz lielās ārzemju grupas "stacka"". Kā rezultātā beklains ir tā pārgriezts, ka PA to pat nedaudz nav jāgriež. Bet ir jācīnās, lai dabūtu tam troksnim cauri balsi, vai, reizēm, pat bungas. Un vainīgs, protams, ir Olivers, kas visu atkal ir sagriezis par skaļu. Kaut gan beklaina pārgriešana ir visai veikli sasniedzama arī ar Devillēm un Sunnu. Un atkal vainīgs Olivers, kurš principā tikai mēģina izdarīt tā, lai dzirdētu visus uz skatuves esošos mūziķus.
Plus, cienījamais Om ! Kā Tev ar tādu niku vispār kaut kas var būt par skaļu ?
Ā, zaibis, Oliver! Taisnību saki, bet tāpat visi būs gudrāki, bet skaņotājs lohs. Lai tad tie dirsēji nāk ar savu skaņotāju.
Vārnu Laiks 23.09.2016. 23:58
Jā.
Gan mūziķiem, gan klausītājiem, gan skaņotājiem, gan koncertu apmeklētājiem, ar stāžu vai bez, gan personībām, arī ar fobijām vai bez, ja ir kāds jautājums, kam jāizskan, jātiek uzdotam šajā sarunu vakarā vai viedoklim, kas jāizsaka, bet kautrējies vai baidies - sūti šu: varnulaiks /at/ radionaba /punkts/ lv līdz pirmdienas 17.00
Anonimitāte garantēta. Var sūtīt arī rupeklības.
Es tā tiešām negribēju. Ļoti atvainojos. ''Viss ir super!"
nabaklabā sūdīga tehnika, bet moška beidz spēlēt spēlītes, skatīties sludinājumus vai pazust no pults, kad grupa spēlē
Problēma ir abos galos. Daudzas grupas neko nerubī no tehnikas un skaņas, bet daļa skaņotāju uzvedās tā, it kā viņiem par darbu nemaksā un viņi ir piespiesti skaņot pasākumus. Nez, moš klubi ir trūcīgi vai arī baigie žīdi un ne sūda nemaksā...
Vai varētu palūgt eksperta "eu, oli" slēdzienu, kuras tieši no Nabaklabā esošās tehnikas pozīcijām viņu neapmierina ? Peavey un RCF skaļruņi, Dynacord monitori, Peavey un Crown pastiprinātāji, Midas pults vai SPL, DBX, TC Electronic un Lexicon outbords.
Tikko ienāca prātā. Jā, varbūt tas ir beklains. Divi Fender Hot Rod De Ville 4X10 un Sunn Coliseum + Ampeg 4X10 +1X15 kabineti. Kaut gan varbūt mūsu Drumworld akrila bungas, vai arī Sennheiser un Shure mikrofoni, vai BSS D.I...
Kaut gan nē, domāju, ka pie vainas ir K&M mikrofonu statīvi.
Skaņotāji patiešām ir nepateicīgākais postenis rokenrola barības ķēdē. Diemžēl nav daudzi, kuri ir ar mieru to darīt. Lai dabūtu labu skaņu ir jāiespringst gan grupai, gan skaņotājam un tas bieži ir akmens mūziķu dārziņā, kas vienkārši negrib tem veltīt laiku, jo regulāri aizmirst, ka lai saņemtu adekvātu rezultātu tam ir jāvelta laiks un enerģija
Es, Oliver, tavā vietā te tā nesprēgātu. Saki Fender Hot Rod De Ville 4X10 ??? Tas ir 60 W superskaļš kombis. Jā, der āra pasākumiem un festivāliem (tāpēc ir standarta raideros), bet ne klubam ar tādu akustiku. Lielākā daļa mūziķi saprot - lai lampu kombis skanētu forši, tas bieži vien ir jāiegriež "čadā". Nu re, būs viena acīmredzama un ausīmdzirdama problēmas sakne (telpai neatbilstošs pārāk skaļš kombis). Neviens neliedza klubam iegādāties tikpat kvalitatīvu, bet mazāk jaudīgu kombi. Otra lieta. Kāpēc divi vienādi kombji? Sanāk, ka grupām, kas spēlē, piemēram, fanku, būs baigā elle sagriezt to Deville kombi tā, lai tas skanētu stilam atbilstoši. Kāpēc neiegādāties vienu vidaini skanošu kombi no sērijas De Ville vai drīzāk mazāk jaudīgo Hot Rod Deluxe un vienu skūpēti skanošu kombi ala Twin Reverb, jeb Nabaklab gadījumā, tā mazāko brāli Deluxe reverb. Nu un priekš tiem kas, spēlē hevī roku un metālu sarūpēt vienu Marshall DSL tipa pastiprinātāju (nu ne jau to kam jauda 100W). Ko es ar to gribu teikt? To, ka kluba tehnikas sagādniekam nedaudz jāapsver kas vispār ir atbilstošs telpai kurā notiks koncerti. Manuprāt, labs piemērs ir Teātra Bārs. Viņi, ar minimāliem līdzekļiem saveda kārtībā akustiku (salīmēja nokrāsotas olu pakas, lai augšas tā nesīc) + sarūpēja atbilstošu un nedārgu beklainu telpas lielumam.
Cien. A ,
Šaubos vai esat pazīstams ar Nabaklab specifiku. Visai biežs jautājums ir "Lūdzu iegriezt man ģitāru monitorā !" Kā arī apgalvojums "nespēlēšu uz tā kombja, jo tas nav galva+kabinets !". UN De Ville atveras pie "geina" uz 3 "cleanā". Tās daudzās fanka grupas gan varētu būt problēma...
Vārnu Laiks 26.09.2016. 13:13
A. god, komentātori, laipni lūgti šovakar, 19.oo, Nabaklab.
Ja kautrējaties sejas, uzmauciet masku vai atsūtiet savā vietā pārstāvi.
reku pirmdienas video:
youtube.com/TTtswoWkGQU
A.-> Olivers 26.09.2016. 13:40
Nu pieļauju, ja kombis stāv uz grīdas un visa skaņa iet gar kājām, tad tik tiešām grupas regulāri varētu prasīt vairāk monitoros. Var tak uzlikt to kombi uz kāda paaugstinājuma (ne velti bieži vien pastiprinātājus uzliek uz transporta kastēm) tā,lai tas būtu ģitāristam apmēram plecu rajonā. Ir arī pieejami speciāli kombju statīvi tieši šādām situācijām. Karoč risinājumu netrūkst. Un ja regulārs lūgums no grupām ir: "Lūdzu iegriezt man ģitāru monitorā", tad tas nozīmē, ka ir kautkāda problēma (neba jau visas grupas rindā ir kurlas) un tā ir jārisina nevis jānoveļ uz grupu. P.S. Ar filozofiju, ka Tesa, Sunn O ir manta, viss pārējais - sūds, mēs nekur tālu netiksim.
Giča monitorā ir pirlnīgi normāla prasība... protams, ja ģitārists jēdz neiekruķīt kombi tā ka bez priekšas jau ir pa skaļu...
Detinieku normāli maukt uz De Ville, diezgan tru.
Nu nezinu 26.09.2016. 17:52
Te jau sāk šķist, ka jēga uz pasākumu iet maza. Visi kā mazas meitenes apvainojas.
Vārnu Laiks 26.09.2016. 22:23
Būs video un audio pēcāk.
Trešā saruna oktobrī.
Besis, ka netiku, ne uz pirmo ne otro pasākumu! Lūdzu video, kad būs!
Nabaklab specifika ir sūdīga akustika, kur diemžēl neko nevar izdarīt. Klubam iegrieza ar otras telpas atņemšanu un viss. Jāspēlē un jāpriecājas par to, kas ir.
Attiecībā uz skaņotājiem - paldies par darbu!
Klausītājs->A 28.09.2016. 17:28
A acīmredzami nav bijis nevienā koncertā Nabaklab, jo pretējā gadījumā viņš zinātu, ka kombji parasti tiek uzstutēti uz vismaz pāris vai četrām alus kastēm ja vien ģitāristiem nav īpašas prasības likt tos uz grīdas vai atstutēt slīpi pret sienu...
Man ar sajūta, ka cien. A. nav bijis Nabaklabā, bet modeļu zināšanas sagrābstījis pa forumiem. Ja nē, tad atklājies, draugs!
Oliver un citi skaņotāji - jūs drīkstat pateikt grupām, lai kaut ko pagriež klusāk vai skaļāk uz skatuves, nevis pēc tam teikt, ka grupa vainīga, jo tai "beklains ir tā pārgriezts", ka "ir jācīnās, lai dabūtu tam troksnim cauri balsi, vai, reizēm, pat bungas."
Grupās, lielākoties, nespēlē skaņotāji. Iegūs tikai abas puses, ja skaņotāji dos padomus grupām, kā griezt aparātus uz skatuves.
Vārnu Laiks 29.09.2016. 12:39
Ieraksts no pirmdien, 26.09.2016. NABAKLAB notikušā radio NABA radījuma Vārnu Laiks organizētā sarunu vakara "SKAŅOTĀJS".
Piedalās (no kreisās):
Tālis Timrots - skaņu režisors ar krietnu stāžu
Olivers Tarvids - radio Naba, Nabaklab, DEPO, TESA
Krišjānis Geidāns - The Sound Poets, Dons, Aminata
Reinis Kārkliņš - Triānas Parks skaņotājs / Franco Franco mūziķis
Einars Cintins - 3S (Skatuves sistēmu serviss)
Ģirts Laumanis - Hodila Records, Valmiera
Moderatore Aija Fedorova - radio NABA
Skaties arī radio NABA youtube kanālā youtube.com/gnrBGFbo2BI
Saruna interesanta un daudz labas informācijas.
Interesanti gan vai Mr. Lomiks aklā testā spētu atšķirt modelētu gičas toni no analoga toņa 100% gadījumos. Ok, skan savādāk un attiecīgos apstākļos (studijā) es arī dotu priekšroku analogam rig'am, bet proči tagad skan teju tikpat labi kā analoga tehnika.
Ja es varu uz konci atnestu savu proci, dabūt tādu skaņu kā es gribu visās telpās un apstākļos, kādēļ man pirkt/īrēt un stiept uz konci dārgu/smagu lampenieku un kabinetu? Dēļ kaut kādiem pāris procentiem skaņas/sajūtas, kas koncerta apstākļos ne vienmēr nāk par labu kopējai skaņai un iespējams tāpat nebūs jūtami?
man radies iespaids ka nabaklabā ir līdzīga kaite kas lu studentu klubā - telpas griesti nenormāli rezonē kautkādu zemo frekvenci, kas nomāc visu pārējo, neesmu gan akustiķis lai spriestu
Paldies par diskusiju un video. Bija interesanti paklausīties.
Perfekts video pie šīs tēmas
youtube.com/watch?time_continue=235&v=LdCLRIA7Ah8

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.