INTERVIJAS

Mūziku nevar ielikt rāmjos - intervija ar grupu Morne

Gatis Gavars 24.09.2019. 08:45
9. oktobrī Jelgavā, “Melno Cepurīšu Balerijā”, pirmoreiz Baltijā uzstāsies smagās mūzikas grupa “Morne”. Gaidot šo notikumu, piedāvājam interviju ar grupas līderi Miłosz Gassan.

Sveiciens no Latvijas un paldies, ka piekriti intervijai!

Nekādu problēmu.

Morne pastāv jau kopš 2005. gada un ir piedzīvojusi vairākas dalībnieku maiņas. Vai vari iepazīstināt ar šībrīža sastāvu, ko 9. oktobrī redzēsim dzīvē?

Jā, mums ir bijušas pāris izmaiņas sastāvā, bet viss ir labi, tā gadās. Šobrīd mūsu sastāvā ir bundzinieks Billy Knockenhauer (kopš 2010. gada), ģitārists Paul Rajpal (kopš 2015. gada), basists Morgan Coe (kopš 2016. gada). Es pats spēlēju ģitāru un dziedu kopš Morne tika izveidota.

Citās intervijās esi minējis, ka jums nepatīk būt kategorizētiem mūzikas stilos. Vai tu teiktu, ka neuztraukšanās par mūzikas stilu palīdz jaunu materiālu sarakstīt daudz brīvāk?

Žanru nosaukumi neietekmē veidu, kā mēs rakstām mūziku vai funkcionējam kā grupa. Tur jau tā lieta. Man vienalga, kā cilvēki mūs dēvē, kādā stilā mēs spēlējam utt.. Man liekas smieklīgi, kā šīs lietas mainās ik pēc pāris gadiem. Klausītāji izdomā jaunus nosaukumus principā tiem pašiem mūzikas stiliem. Vienu dienu tu spēlē sludge, otru dienu post rock un trešo dienu vēl ko citu. Laikam jau cilvēkiem vajag šos nosaukumus, kas kategorizē visu šobrīd pieejamo mūziku. Mēs esam saukti par sludge, doom, post metal un daudzos citos vārdos. Man tas neko nenozīmē. Mēs darām to, ko mēs darām. 

Tu iepriekš esi nosaucis grupu "Amebix" kā vienu no Morne iedvesmas avotiem. Vai ir kas cits, izņemot mūziku, kas palīdz atrast jums pareizo atmosfēru, lai rakstītu jaunas dziesmas? 

Man ļoti patīk sajūtas, ko “Amebix” radīja pirmajos ierakstos. Vienkāršas un aukstas. Muzikālie ietekmes avoti, protams, ir svarīgi, kad raksti savu mūziku, bet tas nav viss, kas mūsu skanējumu veido tādu, kāds tas ir. Lielākoties es iedvesmojos no ikdienas notikumiem   sev apkārt. Mūzika ir tāds pats izpausmes veids kā jebkura augstā māksla. Tu dažreiz ļauj savam instrumentam aizvest sevi tumšos ceļos. 

Šī nav jūsu pirmā Eiropas. Kādas atšķirības esi novērojis starp Eiropas un ASV alternatīvās mūzikas skatuvēm, ņemot vērā, ka pats esi no Polijas?

Es domāju, ka galvenā atšķirība ir viesmīlībā. Eiropieši mūziku novērtē vairāk un neņem vērā to, cik grupa ir slavena. Varbūt arī kļūdos. Mēs spēlējam gan lielus, gan mazus koncertus. Tas sākas ar promoteriem un viņu saskarsmi ar grupu no sākuma līdz pat beigām. Mēs vienmēr mēģinam sadarboties ar cilvēkiem, kurus pazīstam. Tas ir ļoti svarīgi.

Kā grupa ar gadiem ilgu tūrēšanas pieredzi, vai jūs ticat pirmskoncerta rituāliem? Vai jums pašiem tāds ir? 

Lai nosistu stresu, es vienmēr mazliet iedzeru pirms mēs spēlējam. Es gan to nesauktu par rituālu, ha, ha! Bet, nē, pirms koncerta mēs nedaram neko īpašu. Man tas liekas pārāk salkani.

Kādas ir jūsu atmiņā paliekošākās uzstāšanās? Vai ir vietas, kur jūs sapņojat uzstāties?

Šī būs mūsu ceturtā Eiropas tūre. Mēs parasti spēlējam Kanādā un štatos, kur, protams, ir vēl kaudze ar vietām, kurās mēs gribētu uzstāties. Cerams, agrāk vai vēlāk, mums tas arī izdosies. Runājot par atmiņā paliekošākajiem koncertiem… hmm, grūti teikt. Mēs esam spēlējuši ļoti daudz. Koncerti kopā ar "Amebix" pirms 10 gadiem bija lieliski. Man pašam gan atmiņā paliekošs liekas katrs koncerts, kurā es redzu, kā cilvēki izbauda to, ko mēs darām. Tā arī tam būtu jābūt. Nav nozīmes, vai tas ir liels festivāls, vai mazs klubs.

Vai tu zini kautko par Latviju?  Ko jūs sagaidat no koncerta šeit?

Par Latviju es zinu daudz, bet neesmu gan bijis nevienā no Baltijas valstīm, tāpēc gaidu šo uzstāšanos. Gribētu mazliet pastaigāt apkārt un patēlot tūristu, bet šī tūre mums ir diezgan smaga, un laiks mums ir ļoti ierobežots. Cerams, ka nākamreiz šeit izdosies pavadīt ilgāku laiku un nospēlēt vairāk nekā vienu koncertu.

Paldies par interviju!

 

Biļetes iepriekšpārdošanā ticketshop.lv.

 

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.