INTERVIJAS

„Isole” – zviedru episkā doom metal vēstneši

Evita Hofmane 20.03.2014. 15:14
Piektdien, 18. aprīlī Rīgā, klubā „Melnā Piektdiena” notiks ceturtais tumšās mūzikas mazfestivāls „Antitēzes”, kurā uzstāsies pasaulē atzīti žanra meistari, arī zviedru apvienība „Isole”.

„Isole” ir zviedru episkā doom metal grupa, kas dibināta 1990. gadā. Ar sākotnējo nosaukumu „Forlorn” tika izdoti pāris demo ieraksti, 2003. gadā, lai izvairītos no jaukšanas ar citu tāda paša nosaukuma grupu, viņi kļūst par „Isole”. 2005. gadā ierakstu kompānijā „I Hate Records” klajā nāk debijas albums „Forevermore”, gadu vēlāk – albums „Throne of Void”. 2008. gadā ierakstu kompānija „Napalm Records” izdod „Isole” trešo studijas albumu „Bliss of Solitude”, kam pēc gada seko „Silent Ruins”. Tas ir konceptuāls albums par cilvēku, kurš pamostas postapokliptiskā pasaulē un neatceras neko, kas bijis iepriekš. Pamazām, atgūstot atmiņu, viņu pārņem bailes, ka šīs atmiņas novedīs pie postoša atklājuma pašam par sevi. Grupas jaunākais albums „Born from Shadows” klajā nāca 2011. gadā, turpinot vairākos iepriekšējos albumos uzsāktās tēmas, tajā notiek simboliska tumsas un gaismas satikšanās, nāve satiek dzīvi un ļaunais – labo.   

Koncerta gaidās, piedāvājam nelielu sarunu ar „Isole” basģitāristu un bekvokālistu Džimiju Matsonu.

Kā tu pats raksturotu Isole skanējumu?

Džimijs: Isole skanējums ir lēns, tumšs un smags. Taču vietām tas ir arī ātrs, progresīvs un groovy.

Ja varētu distancēties no fakta, ka Isole ir tava grupa, saki man, kādas būtu tavas emocijas un sajūtas, klausoties šo mūziku?

Džimijs: Es biju grupas fans un draugs ilgus gadus pirms mani uzaicināja tai pievienoties kā dalībnieku. Isole mūzika liek ielūkoties prāta tumšākajos nostūros. Tas ne vienmēr ir tīkams skats, taču šī procesa mērķis ir palīdzēt sev tikt galā ar dzīves grūtībām.

Isole diskogrāfijā ir pieci albumi. Pēdējais no tiem – „Born from Shadows” – izdots 2011. gadā. Vai pasaule ir gatava sestajam Isole albumam?

Džimijs: Ceru, ka pasaule ir tam gatava. Mēs esam. Ir pagājis pārāk ilgs laiks kopš iznāca mūsu iepriekšējais albums.

Tu neesi mūzikas pasaulē pirmo dienu un pat ne otro. Tāpēc – kurš līdz šim bijis labākais laiks tavā muzikālajā karjerā?

Džimijs: Katrs koncerts, kurā esmu spēlējis. Katrs albums, ko esmu ierakstījis. Katrs fans, ko jebkad esmu saticis.

Skats no iekšienes – kā tas bija būt mūziķim Zviedrijā pirms, teiksim, 15 gadiem? Kas šobrīd ir citādi?

Džimijs: Tu pamodies, paēdi brokastis, spēlēji ģitāru, paēdi pusdienas, devies uz grupas mēģinājumu. Nekas īpaši atšķirīgs kā tagad.

Mūzika tev ir nepieciešama kā sevis izpausmes veids jeb tas vienmēr bijis (un arī tagad ir) ceļš konkrētu mērķu sasniegšanai?

Džimijs: Es teiktu, ka tas ir gan viens, gan otrs. Cilvēkam ir pašam savi mērķi. Taču tajā vienmēr ir arī šis moments: „Tas esmu es. Tas ir tas, ko es daru.”

Šis ir jautājums, ko pēdējos gados vienmēr uzdodu mūziķiem. Varētu pat teikt, ka es kolekcionēju atbildes uz šo jautājumu. Kāda ir galvenā atziņa, ko esi guvis par šo dzīvi un mūziku kā divām nedalāmām lietām?

Džimijs: Tā, ka es nevaru pilnvērtīgi funkcionēt, ja nespēlēju mūziku.

Šobrīd tev ir laba iespēja šīs intervijas lasītājus iepazīstināt arī ar pārējām grupām, kurās pats vai pārējie Isole dalībnieki darbojas. Dažos teikumos raksturo tās un pastāsti, kas patlaban notiek šo projektu jomā.

Džimijs: Es spēlēju progresīvā metāla grupā ar nosaukumu Loch Vostok. Mēs patlaban strādājam pie sestā albuma ieraksta. http://lochvostok.com  Pārējie puiši spēlē Ereb Altor, Bathory pielūdzošā metāla grupā, kas patlaban atrodas tūrē, kurā reklamē savu ceturto albumu.
http://www.erebaltor.com

Cik doomed ir dzīve Zviedrijā – gan tiešā, gan pārnestā nozīmē?

Džimijs: Mēs visi esam nolemti. Kolīdz esi piedzimis, pamazām sāc ceļu uz Viņsauli.

Kā tu raugies uz šā brīža doom skatuvi?

Džimijs: Ar savām acīm.

Šobrīd dzīve šķiet grūti iedomājama bez virtuālās pasaules ar visiem tās plusiem un mīnusiem. Pastāsti kā tas bija – būt metāla un rokmūzikas fanam, tolaik, sensenos laikos, pirms tika izdomāts internets...?

Džimijs: Vientuļi. Es uzaugu klausoties roku un metālu. Ja esi jauns un klausies kaut ko atšķirīgu kā citi, tev nav daudz draugu. Tīņa gados sāku draudzēties un iet uz koncertiem kopā ar par sevi vecākiem jauniešiem, kuri klausījās tās pašas grupas ko es. Tas mani izveidoja par tādu cilvēku, kāds esmu tagad. 

Ierakstu digitālais formāts / fiziskais formāts. Kam pieder nākotne?

Džimijs:1000+ MP3 nav mūzikas kolekcija. Es esmu absolūti par CD un vinila plašu iegādi. Iespēja mūziku lejupielādēt tieši radošuma ziņā mūzikas biznesā ir ļoti daudz ko sabojājusi. Visas lietas ir pārāk pieejamas. Mūsdienu jaunatne nekad nesapratīs kāda ir tā sajūta atrast un savā īpašumā iegūt albumu, ko esi meklējis četrus gadus.

Kuri, tavuprāt, ir nozīmīgākie webzine, kas efektīvi palīdz grupām un kuros ir interesanta lasāmviela?

Džimijs:Es lasu fanzine un žurnālus. Šķiet, esmu vecs...

Kā jums visiem izdodas savienot ģimenes pienākumus, darbu un mūziķa karjeru?

Džimijs: Ikvienam, kuru mēs ielaižam savās dzīvēs, ir jāsaprot, ka mūzika nav nekas tāds, ko mēs darām vienkārši joka pēc. Mūzika vienmēr paņems savu daļu no visa pārējā.

Vai zviedru nacionālais ēdiens – pūdētā siļķe (surströmming) – ir garšīga? J

Džimijs: Neesmu to nogaršojis, jo es neēdu zivis.

Pastāsti kādu labu un doomed zviedru joku!

Džimijs: Cilvēce...

Vai tu zini, ka Rīga šogad ir Eiropas kultūras galvaspilsēta? Ko tu zini par Latviju? Vai esi šeit bijis?

Džimijs: Nē, es nezināju. Mūsu dzimtā pilsēta Gāvle arī pirms dažiem gadiem centās kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu, taču, tā kā politiķi neko nesajēdz no kultūras, mums tas viss beidzās ar 200 gadus veca kuģa mastā piestiprinātu rozā krāsas balonu govs veidolā. Šī ir pirmā reize, kad došos uz Rīgu, tāpēc es neko daudz nezinu. Ceru, ka mums būs daudz brīva laika Rīgu kārtīgi iepazīt!

Kas notiek tavā prātā piecas sekundes pirms kāpšanas uz skatuves?  

Džimijs: „Vai uz skatuves ir pietiekoši daudz alus?”

Kā tu raksturotu Isole uzstāšanos cilvēkam, kurš nav jūs redzējis?

Džimijs: Tumsa un smaga mūzika. Nāciet uz koncertu, iedzeriet vienu vai divus alus un ļaujiet mūzikai runāt ar jums!

Cik daudz materiāla no topošā albuma spēlēsiet European Dissonance tūres ietvaros?

Džimijs: Tā kā jaunais albums tiks izdots šī gada izskaņā, mēs no tā, visticamāk, nespēlēsim nevienu dziesmu. Mēs neredzam īpašu jēgu spēlēt dziesmas, ko neviens nav dzirdējis.

Kādi ir Isole tālākie plāni šim gadam?

Džimijs: Pabeigt ierakstus, izdot jauno albumu, vairāk koncertēt. Kā jau ierasts.

Tack så mycket!

Džimijs: Varsågod.

Lasi vēl

Komentāri

Intervija ar Gregu Čandleru (ESOTERIC). Live - 18.04
http://www.tvnet.lv/muzika/intervijas/505391-muzika_ir_mana_dzive_intervija_ar_gregu_candleru_esoteric
Saruna ar DOOMED:
http://www.easyget.lv/muzika/read/60497/

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.