INTERVIJAS

Hārdroks tā labākajās tradīcijās – somi Temple Balls viesojas Rīgā

Annija Raga 23.04.2018. 20:30
Pagājušās nedēļas ceturtdienā, 19. aprīlī, Rīgā, klubā “Depo” koncertu sniedza hārdroka grupa no Somijas – “Temple Balls”.

Apkārt notiekot tik daudz dažāda metāla žanra koncertiem (kas ir forši!), priecē tas, ka arī hārdroku neaizmirst - Latvijā viesojās viena no šī brīža aktuālākajām jaunajām hārdroka grupām no Somijas. Neliela atkāpe par Somiju – nav noslēpums, ka šajā zemē tiek radīta kvalitatīva smagā mūzika. Jā, metāls noteikti iekaro pirmo vietu, taču, pavadot pusgadu Helsinkos un aktīvi sekojot līdzi Somijas rokmūzikas scēnam, varu apstiprināt to, ka arī šajā jomā somi ir meistari.

Grupa “Temple Balls” oficiāli ir dibināta 2009. gadā, taču gadu laikā grupas sastāvs ir ļoti mainījies, esošajā sastāvā grupa kopā spēlē tikai aptuveni gadu. Solists Arde grupai pievienojās 2013.gadā, un tad arī grupa sāka patiešām strādāt. Pagājušajā gadā grupa izdeva ilgi gaidīto debijas albumu “Traded Dreams”, kas guva diezgan ievērojamu atsaucību Somijas un ārvalstu medijos, un grupa strauji ieguva lielāku popularitāti. 2017. gada nogalē grupa, kā iesildošie mākslinieki, devās Somijas tūrē kopā ar populāro smagā metāla grupu Battle Beast, uzstājās Japānas mūzikas festivālā “Metal Mania 2017”, devās tūrē pa Ukrainu un, protams, aktīvi koncertēja savās mājās, Somijā.
“Thunder from the North” koncerttūre grupai ir pirmā nopietnā ielaušanās Eiropā, un Rīga bija pirmā pilsēta, kurai somi atrādīja savu mūziku.Uzzinot, ka grupa uzstāsies “Depo”, nedaudz māca bažas, vai koncertvieta grupai nebūs pārāk “underground” un vai skatuve nebūs par mazu, jo grupā ir pieci džeki, kuriem patīk ārdīties, tāpēc pirmais jautājums mūziķiem bija par to, ko grupa domā par klubu. Bažām vispār nebija pamata - puiši itin nemaz nežēlojās un teica, ka viss ir kārtībā.
" Ir ok, esam spēlējuši vēl mazākās vietās. Reiz spēlējām uz tik mazas skatuves, ka mūsu solistam vienkārši nepietika vietas, tāpēc paši, savām rokām, no dēļiem un citiem pieejamajiem materiāliem uztaisījām tādu kā papild-laukumu, papild-podestu speciāli Ardem. Tā arī viņš visu koncertu nodziedāja uz šī podesta," ar smaidu sejā atceras mūziķi.

Pa vidu starp dažādām sarunām par Somijas mūzikas aktualitātēm, Rīgu, Liepāju, tūres organizatorisko pusi un grupas vēsturi, temats, kurš arī bija sarunas vērts, bija pieredze Japānā. Nez vai Japāna tiešām ir tik traka, kā dzirdēts un kā stāsta? Uz to somi atbildēja apstiprinoši:
“ Japānā bija pilnīgi traki! Mums tur, festivāla ietvaros, bija tikai viens koncerts, bet cilvēki patiešām bija atnākuši klausīties tieši mūs, pirmajās rindās dziedāja līdzi dziesmām, bija sajūsmā. Tas ir pārsteidzoši, jo mēs nemaz nezinājām, ka mums Japānā ir tāda fanu bāze, kas ir izveidojusies kaut kā tā, pašplūsmā, pati no sevis... Pēc koncerta pavadījām veselu stundu, sniedzot autogrāfus un fotogrāfējoties ar faniem. Diezgan traki, sajutāmies kā pasaulslavena rokgrupa.”

Koncerts sākās ar pārliecinošu hārdroku jau no pirmajām notīm, atraktivitāte un atdeve uz skatuves, ģitāru rifi, soliņi, skaļums un enerģija, kas uzlādē baterijas visam turpmājakam mēnesim. Biju dzirdējusi grupu aptuveni tieši pirms gada Helsinkos, un iepriecinošākā lieta, kura jāizceļ, ir grupas progress. Pirms gada grupa skanēja ļoti labi, bet šobrīd grupa skan LIELISKI. Šāda veida novērojumi iepriecina jebkuru mūzikas entuziastu - ir liels prieks redzēt un dzirdēt to, kā pa gadu grupa ir augusi, ka grupa neapstājās pie “skanam labi”, bet kārtīgi strādā, attīstās un pilnveidojās.Vēl pieminēšanas vērta lieta noteikti ir vokālās harmonijas. Šajā grupā ir četri mūziķi, kuri dzied, vokāli ir meistarīgi nostādīti, un solista balsi tie papildina perfekti, kā arī nav pārspīlēts ar backvokālu daudzumu - šīs vokālās harmonijas gluži vienkārši piešķir dziesmām tādu foršu daudzslāņotību. Pēc vokālu uzslavēšanas grupas solists pastāstīja pārsteidzošu un rokgrupām netipisku faktu:
" Mēs visas dziesmas mēģinām arī a capella, tā mēs noslīpējam tās harmonijas, vokālus. Mēs to darām ar katru jauno dziesmu, un arī vecās dziesmas ik pa laikam šādi mēģinām, " stāsta Arde.

Iespējams, šīs vokālās harmonijas ir tās, kas noved pie nākamā, arī ļoti svarīga secinājuma – grupa skan kā GRUPA. Nu, protams, loģiski, bet šīs grupas uzstāšanās laikā tik tiešām var sajust to, ka tā ir kopiena, grupa, mūziķi viens otru lieliski papildina un katra individuālās spējas kopā rada vienu veselu – kvalitatīvu hārdroku tā labākajās tradīcijās.

Tieši tāpēc, ka šis roks ir tik kvalitatīvs, sajutos neērti, jo apmeklētāju nebija daudz. Toties iepriecinoši ir tas, ka to apmeklētāju sejās, kuri bija ieradušies, varēja novērot to, ka, jā, latvieši novērtē somu hārdroku.

20. aprīlī grupai bija koncerts Liepājā, tāpēc pirms pāris dienām uzrakstīju džekiem ziņu, kādi kopumā ir iespaidi par Latviju, un, lai arī apmeklētāji nebija tik daudz un publika nebija tā atraktīvākā, mūziķiem viedoklis par Latviju ir tikai pozitīvs: “ Liepājā arī bija forši, sajutām, ka cilvēkiem patīk tas, ko spēlējam. Kopumā abas pilsētas bija lieliskas, žēl, ka nesanāca tik daudz laika apskatīt tās, bet noteikti nākamreiz!” raksta grupas vokālists.

Patiešām ceru, ka nākamajā reizē koncerts būs vairāk apmeklētāks, un arī reklāma būs pamanāmāka. Jo vairāk mēs apmeklēsim kvalitatīvus ārvalstu mākslinieku koncertus, jo vairāk mēs paši varēsim pilnveidoties un attīstīties, kā saka – learning from the best!

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.