INTERVIJAS

Biomorph: tā ir mūzika, nevis matemātika

Vitālijs Lopatinskis
VITĀLIJS LOPATINSKIS 15.03.2013. 14:19
Alternative.lv piedāvā interviju ar jauno, talantīgo un perspektīvo apvienību Biomorph, ieskatoties tās muzikālajā virtuvē.

Ņemot vērā to, ka jūs vel neesat uzstājušies plašākai publikai, daudzi par jums praktiski neko nav dzirdējuši. Vai varat īsumā iepazīstināt ar sevi, raksturot stilistiku, ietekmes?

Sergejs: Vārdu sakot, gribat, lai izstāstām visu. Sāksim ar to, ka šobrīd Biomorph ir beidzot pilnā piecu cilvēku sastāvā, kas ļauj izpildīt un parādīt publikai to, ko esam sakomponējuši:

Nikolajs – balss, Aleksandrs – ģitāra, Viesturs – ģitāra, Sergejs – bass, Arnis - bungas

Arnis: Darbs pie šībrīža materiāla ir aizsācies kaut kur 2010. gadā, kad mums bija sakomponētas septiņas dziesmas, bet mēs ar Viesturu bijām palikuši trijatā ar toreizējo otro ģitāristu, kurš drīzumā aizgāja no grupas personisku iemeslu dēļ.

Viesturs: Tajā pašā gadā atnāca Sergejs un, iedziļinoties materiālā, piedāvāja savas idejas, kā esošo mūziku padarīt pilnvērtīgāku.

Sergejs: Varētu teikt, ka grupas skanējums un stils sāka veidoties aptuveni pēc gada – 2011. Sākotnēji tika daudz strādāts pie materiāla pārveidošanas un papildināšanas. Tad es uzķēru djent vilni, kas man ļāva iziet ārpus rāmjiem un vairāk saprast, ka cilvēki neierobežojot sevi spēlē to, kas viņiem patīk kā, piemēram, Animals as Leaders, Periphery, utt. Tas arī bija tas, kas iedvesmoja radīt daļu no mūsu mūzikas. Līdz tam man likās, ka stilistiskie rāmji nepieļauj novirzīties ne pa labi, ne pa kreisi, visam ir jābūt stingri reglamentētam.

Galvenās ietekmes ir jau pieminētie Animals as Leaders, Periphery?

Sergejs: Es negribētu teikt, ka tā ir muzikālā ietekme. Es tajā saskatīju robežu paplašināšanu. Un rezultātā tas deva lielāku brīvību tieši ritmikā, poli-metrisku figūru veidā, nevis melodiju, harmoniju vai dziesmu struktūras veidā.

Bet muzikāli?

Viesturs: Tas varētu būt garš stāsts.

Sergejs: Man daudzu gadu garumā ir uzkrājusies tāda bagāža, kuru es līdz šim nespēju nekur pilnībā realizēt. Katrā grupā bija savs stils un tas īsti neatbilda tam, ko es vēlos. Tā kā manī bija sakrājies daudz mūzikas, es varēju nodoties sacerēšanai. Grupas biedriem rezultāts patika, un sāka veidoties dziesmas.

Arnis: Laikā, kad kopā ar Viesturu radījām sākotnējo materiālu, klausījāmies Cynic, Neglected Fields.

Viesturs: Cynic, Death, King Crimson. Pārsvarā progressive un to, kas neatbilda tad vai arī pat šodien neatbilst klišejai. Domāju, ka mūs ietekmē viss, ko klausāmies, un interesantākās idejas iziet caur mūsu konvertoru un top mūsu mūzika. Ja RŪPĪGI paklausās mūsu nesen ceptās divas dziesmas, es nedomāju, ka var atrast kaut ko līdzīgu. Animals as Leaders un Periphery, kā arī Tesseract, Textures ir no labākajām djent grupām, un no šīm esam ietekmējušies no Sergeja iepriekš pieminētajiem poli-ritmiem.

Arnis: Kā arī šobrīd mums ir vokāls, kas spēj arī dziedāt. 

Viesturs: Dziedošais vokāls ir pats pēdējais jauninājums. Mēs īstenībā paši bijām pārsteigti, dzirdot, kā dziedošais vokāls spēj izmainīt skanējumu.

Sergejs: Pateicoties vokālam instrumentālie gabali ir kļuvuši par dziesmām.

Arnis: Atšķirībā no mūzikas vokālo partiju nebija. Vokāls atnāca un viss sāka skanēt pilnīgi savādāk. Pirmajās reizēs sapratām, ka neko nesaprotam – spēlējot ar vokālu un ieklausoties tajā, bija pat nedaudz nekomfortabli, jo bijām tik ļoti pieraduši spēlēt instrumentāli.

Viesturs: Bet tas ir labi, jo tieši vokāls ir palīdzējis mums uztvert skanējumu no papildus melodiskās šķautnes.

Sergejs: Vokāls iztaisno un paslēpj visu šķībo mudžekli apakšā.

Jūs tik daudz pieminat vokāla lomu, kādas ir viņa paša muzikālās ietekmes?

Viesturs: Šo mēs paši vēl nezinām.

Arnis: Uzzināsim kaut ko jaunu tūlīt.

Nikolajs: Man ļoti patīk Textures, abi viņu vokāli. Bet vispār mani iedvesmo vokālisti, kas pilnīgi neattiecas uz metāla mūziku, piemēram, Fredijs Merkūrijs.

Sergejs: Gandrīz metāls, neskatoties uz to, ka gejs.

Nikolajs: Frenks Sinatra, Stīvijs Vonders. Es, protams, viņu daiļradi nepārveidoju metālam, tas nav iespējams, bet kaut kādu ietekmi uz manā izpildījumā viņi noteikti atstāj.

Kāpēc Biomorph?

Sergejs: Kad visi meklēja nosaukumu grupai, es aizrāvos ar fraktāļiem, no kurienes arī nāk šis vārds. Tas pēc būtības ir veidols, kas līdzinās primitīvam dzīvam organismam.

Nikolajs: Patiesībā tā ir tikai viena no definīcijām. No grieķu valodas bio un morph nozīmē „dzīvības forma”. Nav obligāti fraktāls, tas var būt jebkas.

Sergejs: Interpretēt var jau dažādi.

Viesturs: Bet runājot tieši par tavu interpretāciju....

Sergejs: Kā es šo vārdu esmu atradis un ko es ar to esmu domājis? Pēc būtības - matemātika. 

Svarīgi ir arī tas, kā tas tiek interpretēts dziesmu tekstos. Starp citu, kas ir tekstu autors?

Sergejs: Nikolajs.

Nikolajs: Jā, tas tiek daudzveidīgi sasaistīts. Arī matemātiskā ziņā – piemēram, mūsu dziesmu nosaukumi var tikt saprasti vairākos veidos, gan matemātisku terminu ietvaros, gan arī cilvēku dzīvē. Piemēram, ar konvolūciju es nedomāju vienīgi matemātisko terminu – divu funkciju pārveidošanu, bet arī sociālos aspektus.

Būtībā uzsvars ir uz sociālo tematiku?

Nikolajs: Ne gluži.

Viesturs: Kā jau minēji - neviennozīmīgi.

Nikolajs: Es cenšos rakstīt tekstus tā, lai būtu grūti uztvert viennozīmīgi, kāda ir mana doma tajos, lai katrs to varētu izprast pats pa savam. Piemēram, tekstos pieminot psihiskās slimības, es domāju par to, kā tās ietekmē sabiedrību, un ka katram no mums ir iekšā kaut kāda ārprātība.

Var saprast, ka teksta jēga spēlē ļoti lielu lomu?

Nikolajs: Jā, noteikti. Es kā vokālists varu teikt, ka, ja tekstā nav jēgas, man ir grūti to izpildīt visādā ziņā. 

Sergejs: Es teikšu tā – neskatoties uz nosaukumu, math metālu un sarunām par matemātiku, nevajag tik ļoti pie tā pieturēties.

Viesturs: Galu galā tā ir mūzika, nevis matemātika.

Sergejs: Bet izpildīt to gan vajag matemātiski. Atgriežoties pie fraktāļu tēmas – tā pēc būtības ir figūra, kas sastāv no sev līdzīgām mazākām figūrām, kuras sastāv no vēl mazākām sev līdzīgām figūrām utt.

Nikolajs: Vienkāršākais biomorfs ir atrodams veikalā – ziedokāposti un brokoļi – kuriem sastāvdaļas ir veidotas no līdzīgām mazākām sastāvdaļām.

Viesturs: Forma veido sev līdzvērtīgu formu. Tā arī mēs pieci veidojam sev līdzvērtīgu formu, ko nevar individuāli atpazīt.

Kam uz pleciem ir uzgults dziesmu radīšanas process?

Arnis: Šim briesmonim.

Sergejs: Jā, es sen neesmu skuvies. Var teikt, ka šobrīd esmu galvenais komponists.

Viesturs: Sergejs ir izrādījis pārliecinošu iniciatīvu un no tā, kas mums bija sākumā, nav daudz atpazīstama palicis. Bet no esošā materiāla ļoti drīz taps viens sasodīti labs albums, tad skatīsimies, ko ar to visu iesākt tālāk.

Sergejs: Es visu mūziku pāraranžēju modernākās un interesantākās variācijās, kas vairāk atbilst mūsu šībrīža stilistikai, - tēmas, bungu partijas, struktūras, rifi. Kaut kas tika pavisam izmests. Galvenais, ka visiem patīk, kas no tā rodas. Te nav tirānijas – katrs priekšlikums tiek apspriests. Notiek pozitīvi –destruktīvs process. Ja sūda vietā tiek atnests kaut kas cits un pārējie to akceptē, tad tas arī paliek.

Kā jums palīdz vai tieši traucē iepriekšējo grupu pieredze?

Viesturs: Citas grupas trijiem no mums jau ir aiz muguras, kas priecē. Nikolajam un Aleksandram ir arī savi projekti bez Biomorph.

Arnis: Es vienīgais esmu spēlējis tikai vienā grupā.

Viesturs: Divās, nē, trijās taču.

Arnis: Var arī tā teikt.

Sergejs: Tagad jau ir tā pati. Cits stils, sastāvs.

Arnis: Vēl bija grupa Fimoz, kurā tika gūtas lieliskas iemaņas spirtoto dzērienu lietošanā. Mēģinājumos pārsvarā savācāmies, aliņi :) un šad tad arī kaut ko uzspēlējām, varbūt nebij tik traki, bet bij jautri.

Nikolajs: Pozitīva pieredze, kā nav jādara.

Sergejs: Mana pozitīvā pieredze ir 10 gadi kopā ar Neglected Fields. Tā ir mana lielākā muzikālā pieredze manas karjeras laikā. Būtībā visa pieredze ir sadzirdama šī brīža mūzikā.

Arnis: Pirms tam mēs esam spēlējuši ar Sergeju, laikam 2006. gadā. Es tad biju, maigi sakot, pārsteigts no tā, kā var skanēts bass.

Viesturs: Mēs pirmo reizi dzirdējām kārtīgu basa partiju.

Arnis: Mums bija priekšlikums spēlēt ar Nile, bet mūsu basists bija kaut kur pazudis, un Sergejs piekrita ar mums uzspēlēt.

Sergejs: Arī otro reizi mēs kaut kur paspējām uzspēlēt.

Arnis: Jā, tās šķiet bija divas reizes. Atceros kā Sergejs mūs pasūtīja, sakot, ka mēs nemākam uzvesties uz skatuves.

Sergejs: Bet tas bija pozitīvi, jo vēlāk viņi sāka uzvesties.

Viesturs: Manuprāt, tas bija labākais periods Infected pastāvēšanas laikā, kad centāmies uzvesties.

Nikolajs: Mana lielākā pieredze ir Sandtrout. Ar šo grupu mēs mēģinām telpā, kas atrodas pretī Biomorph mēģim.

Sergejs: Starp citu, mūsu otrais ģitārists arī ir no šīs pašas grupas.

Viesturs: Ar metālu iepazinos Infected. Arni ar Ilmāru atrada mani alternative.lv. Sāku spēlēt metālu, iepatikās, sāku arī kaut ko komponēt. Vēlāk pozitīvākā pieredze bija jau darbs ar Sergeju. Tas, ko viņš sadzird mūzikā, ko viņš dara – tā ir lieliska pieredze. Šie pēdējie divi gadi ir neatsverami. Es saprotu, ko viņš dara un man tas ļoti patīk un es no tā turpinu mācīties. Infected, protams, nevar salīdzināt Neglected Fields, bet pēdējos pastāvēšanas gados, manuprāt, mēs zāģējām tīri labi. Vēlāk mēs ar Arni izdomājām, ka prasās kaut kas oriģināls un nonācām pie Biomorph.

Arnis: Interesantākais, ka, manuprāt, no šeit esošajiem, es esmu vienīgais, kas pēdējos 7 gadus nav uzstājies koncertos. Būs lieliski atkal kāpt uz skatuves.

Viesturs: Esmu spēlējis arī kādu brīdi ar Flaying. Pieredze ir rock’n’roll, un aknu izturības pārbaudīšana. Tā ir svarīga pieredze kārtīgam metālistam, bet ne muzikāli tehnisko iemaņu uzlabošanai.

Nesen esat sociālos tīklos izlikuši divas dziesmas no gaidāmā albuma. Ko klausītājs var sagaidīt tuvākā nākotnē?

Sergejs: Tuvākajā nākotnē var gaidīt mūsu koncertus. Mēs esam ierakstījuši divas demo dziesmas. Pagaidām līdz albuma iznākšanai neko vairāk ierakstīt nav paredzēts. Materiāls ir gatavs un turpinām strādāt ar vokālu. Varu piebilst, ka topošajā albumā būs astoņas dziesmas un to paredzam iespiest diskā līdz gada beigām.

Runājot par šīgada toleranto pieeju metāla žanram Mūzikas balvās, ko jūs par to domājat?

Arnis: Baigi OK. Visiem stiliem ir jābūt pārstāvētiem. Diskriminācijas nevajadzētu būt. Es vērtēju tikai pozitīvi, ka ir metāls. No vienas puses ir vienkārši ļoti labi, ka tāda nominācija ir, no otras puses vairāk cilvēku tiek apgaismoti un izglītoti.

Kā vērtējat šī gada laureātus?

Arnis: Soundarcade ir labs, viņi ir daudz strādājuši un noteikti to pelnījuši.

Viesturs: Man vairāk tīk Tesa, nekā Soundarcade.

Arnis: Jebkurā gadījumā lieliski ir tas, ka viņi ir saņēmuši balvu.

Vai jūs sev to nostādāt par mērķi?

Sergejs: Tas noteikti nav mūsu mērķis, bet tikt publiski atzītiem noteikti būtu patīkami.

Viesturs: Ja tāda iespēja būtu, mēs noteikti piedalītos. Es varētu pirkt balsis.

Sergejs: Mēs savu mūziku veidojam ne tikai, lai iegūtu regālijas, gada balvas.

Viesturs: It īpaši Latvijā.

Sergejs: Ja vēlies iegūt gada balvu, nepieciešams izveidot matemātiski pareizi veidotu gabalu – hītu, kas to vinnēs, bet tas vairs nav interesanti. Mēs veidojam mūziku, kas mums patīk. Neviens taču neliek mums to spēlēt.

Viesturs: Un neviens nespiež to klausīties.

Sergejs: Šis ir labs, bet labāk intervijā to nelikt. Var iztēloties Internetā izvietotu jauno gabalu ar piezīmi – „šī ir mūsu jaunā dziesma, bet mēs neliekam to klausīties”.

Arnis: Un katru noklausīšanās reizi uztvert kā dislike.

Viesturs: Starp citu, pirmās nedēļas laikā mūsu dziesmas noklausītas vairāk par 1000 reizēm. Biju pārsteigts. 1000 dislike.

Vai plānos ir arī kāda kaverdziesma?

Sergejs: Ir. Mums principā jau ir gatava kaverdziesma, un tā tiks iekļauts albumā. Bet to mēs gribētu paturēt noslēpumā, līdz nospēlēsim to koncertā vai arī tā parādīsies tikai albūmā.

Viesturs: Tas būs kaut kādā ziņā dažam labam sentimentāls gabals.

Sergejs: Nostaļģisks, pārveidots jaunā veidolā.

22. martā klubā „A Nice Place” notiks Sergeja meistarklase, kurā tiks atskaņotas Biomorph dziesmas. Vai varat pastāstīt kaut ko vairāk?

Sergejs: Tas tiks veltīts Biomorph mūzikai, kā arī basģitāras spēlei. Mēs nospēlēsim dažas dziesmas un atnākušajiem tās izskaidrosim. Es pastāstīšu par interesantākiem fragmentiem – kā tie ir sacerēti, kāpēc tie tā skan, kā savstarpēji mijiedarbojas instrumentu partijas, dažādas interesantas polimetrijas, harmoniju variācijas. Plānojam nospēlēt 3-4 Biomorph dziesmas, un no katras dziesmas iztirzāt dažas tēmas. Es ceru, ka cilvēkiem būs jautājumi, būs interesanti atbildēt. Otrā daļa būs veltīta Inner FearCradle of Fear bundzinieka Martina projekts, kurā piedalos es, kā arī Serg no Preternatural.

Sergejs: Jāpiebilst arī, ka esmu oficiāls Dark Glass Electronics pārstāvošs mākslinieks. Tā ir somu kompānija, kas ražo hand-made basģitāras pedāļus un dažādus citus produktus. Es pastāstīšu par savējo, jo manas basģitāras skanējums ir tāds, pateicoties šim pedālim. Dark Glass Electronics ir piekrituši sponsorēt šo pasākumu tādā veidā, ka, ja kāds vēlēsies iegādāties šo pedāli, būs iespēja iegūt 10% atlaidi.

Vai varēs to uzskatīt par pirmo Biomorph uzstāšanos?

Sergejs: Es to nesauktu par koncertu.

Viesturs: Publikas priekšā mēs uzstāsimies pirmo reizi.

Sergejs: Akcents tiks likts uz mūziku, basu, partijām. Tas būs līdzīgs pazīstamu ģitāristu clinic priekšnesumiem, piemēram, Jeff Loomis. Bieži vien tas notiek mūzikas veikalos – izpildītāji nospēlē savas dziesmas, klausītāji uzdod jautājumus – ko tu spēlē šeit, kas ir tas, kā tu sacerēji šo utt.

Un pirmais koncerts?

Viesturs: 2. Aprīlī spēlēsim Melnajā Piektdienā kopā ar The Mascaron un Korea. Visi laipni aicināti.

Sergejs: Jāpiebilst, ka The Mascaron ir djentisti no Latvijas un vokālists viņiem no Lielbritānijas. Man šķiet, viņiem tā arī būs pirmā uzstāšanās.

Viesturs: Es teiktu, ka īstenais djent būs Korea, un mēs atšķaidīsim šo djent sabiezējumu ar vairāk metal.

Sergejs: Jo mēs savu stilu identificējam kā technical metal / djent, ar uzsvaru uz pirmo.

Kāds novēlējums tiem, kas šobrīd šo lasa?

Visi kopā: Novēlam lieliski pavadītu vakaru 2. Aprīlī, Melnajā Piektdienā. \m/

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.