VIDEO

Wagars piedāvā studijas video dziesmai Helsinku afēra

Wagars 25.10.2016. 16:58
Grupa "Wagars" piedāvā noskatīties studijas video dziesmai "Helsinku afēra", kas iekļauta arī nupat iznākušajā grupas EP "Melnie Smiekli".
Wagars par dziesmu:

Apbruņoti ar dedzīgu ticību revolūcijas uzvarai Latvijā, LSDSP kaujinieku grupa veica vienu no sensacionālākajām ekspropriācijām 1906. gada 26. februārī (vai 13. februārī atkarībā no kalendāra) Krievijas Valsts bankā Helsinkos gaišā dienas laikā, lai nolaupītu naudu ieročiem un partijas nelegālās darbības finansēšanai.

Pēc 1906. gada 17. janvāra uzbrukumā Rīgas Policijas pārvaldei atbrīvotais Jānis Luters (Bobis) un latviešu kaujinieki Jēkabs Dubelšteins (Jēpis), Ansis Buševics (Zvejnieks), Jānis Žāklis (Mērnieks), Jānis Lencmanis (Ķencis), Jānis Čoke (Brašais) kopā ar saviem brāļiem Gustavu un Kārli, Jānis Masters (Andrejs), Kārlis Jansons (Kapteinis), Kristiāns Treimanis, Pēteris Saliņš, Emma Gailīte, kopā 20 cilvēki, no LSDSP vadības saņēma rīkojumu doties uz Helsinkiem. Viņu rīcībā bija revolveri un sprāgstvielas.

Par spīti divu Pēterburgas slepenpolicijas (“ohranas”) aģentu–provokatoru klātbūtnei grupā (Treitmanis un Ratseps), caristu policija nespēja apturēt grupas uzbrukumu bankai. Treitmaņa uzdevums jucekļa brīdī bija nemanīti nospiest trauksmes pogu. Vācu un krievu valodā runājošie vīrieši iegāja Krievijas Valsts bankas ēkā pie Helsinku Esplanādes un vēlējās samainīt naudu. Kāds gaidīja pie durvīm, cits vēlējās piezvanīt pa telefonu. Kad zālē jau bija ienākuši kādi desmit latvieši, piepeši jaunie vīrieši izrāva revolverus un Jānis Luters iesaucās: “Rokas augšā! Revolūcijas vārdā uzlieku kasei arestu!”
Trauksmes vadi jau bija pārgriezti. Treitmanis nošāva bankas sargu, kurš centās piekļūt durvīm, lai paņemtu savu zobenu, un ievainoja bankas kontrolieri. Viena bankas darbiniece aizbēga caur logu, pārējos darbiniekus un vienu klienti ieslēdza citā istabā. Viņi iztukšoja kasi un bankai atstāja kvīti par «ekspropriāciju» un solīja vēlāk publicēt savā avīzē precīzu konfiscētās naudas summu. Bēgot kaujinieki bankā atstāja tukšu kārbu, kas izraisīja paniku par potenciālu sprādzienu.
Iegūtā summa bija 175 463 rubļi un 68 kapeikas, kā arī 459 000 marku.
Šobrīd bankas ēkā atrodas Zviedrijas vēstniecība.

Seši latvieši tika vēlāk arestēti, bet Žāklis jau bija ceļā uz Vāciju. Ar iegūto naudu viņš Rietumeiropā iegādāja ieročus, kas tika nelegāli transportēti uz Latviju.
Ekspropriācijas laikā Žāklis bija LSDSP biedrs. Bakuņina un Kropotkina ideju iespaidots, 1906. gada aprīlī caur Šveici viņš atgriezās Rīgā - ne vairs kā sociāldemokrāts, bet gan anarhists. Tad arī tika izveidota grupa “Pats – Vārds un Darbs!”.Lasi vēl

Komentāri

Dolans Tramps 25.10.2016. 17:32
Zaibis, bungas sit Deivids Guetta :D
skumjš cilvēks 08.11.2016. 15:07
no krasta par umpa umpa traļi vaļi

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.

JAUNUMI

PASĀKUMI

22.mai
trešdiena

20 minūtes slavas

Depo, Vaļņu iela 32, Rīga
22.mai
trešdiena

Inokentijs Mārpls

NOASS, AB dambis 2, Rīga
24.mai
piektdiena

Sound Religion

Ansamblis, Robežu iela 38 Riga, Latvia
24.mai
piektdiena

Rattus [FIN] + Hot Kommunist [EST]

Depo, Vaļņu iela 32, Rīga
24.mai
piektdiena

SPIRAL SKIES (psychedelic rock/doom, Zviedrija)

Melno Cepurīšu Balerija, Raiņa iela 28, Jelgava

FORUMS