ZIŅAS

Alternative.lv Spotlight: TEMPUS

Jānis Andersons
JĀNIS ANDERSONS 29.09.2015. 15:51
“Radot jaunu materiālu, katram nākamajam skaņdarbam ir jābūt labākam par iepriekšējo,” saka puiši no Saldus, kas ir pamanīti arī ārpus Latvijas robežām. Alternative.lv piedāvā nelielu sarunu ar grupu TEMPUS.

Sākumā laikam ir jāiepazīstas. Kā jūs sevi stādītu priekšā tiem, kas vēl nezina, kas ir TEMPUS?

Esam post-metāla grupa, kas spēlē enerģisku, atmosfērisku instrumentālo mūziku. Ģitāra - Nauris Zeltiņš, Bass - Pauls Jaks, Bungas - Lauris Polis.

Grupas pirmsākumi ir meklējami 2013. gadā. Kā nonācāt pie lēmuma veidot instrumentālu ansambli?

Grupu izveidoja Nauris un Lauris, kad beidza darbību iepriekšējā grupā. Ideja spēlēt instrumentālu mūziku bija jau tajā laikā. Tāpēc izveidojot savu projektu - par vokāla piesaistīšanu nebija jāuztraucas.
Instrumentāla mūzika ir labāka ar to ka, mūziķiem nav jārēķinās ar vokāla piesaistīšanu. Tev nav jādomā piedziedājumi un pantiņi. Muzikāli tu vari izpausties bez robežām.

Nauris agrāk spēlēja vienā no Saldus grupām - Arune. Par kādām iepriekšējām grupām ir runa pārējiem grupas dalībniekiem?

Lauris kopā ar Nauri kādreiz darbojās NighStar un Pauls grupai pievienojās 2015. gadā, kad Audrey Fall beidza savu darbību.

Vai NighStar izjukšanas iemesls bija nozīmīgs faktors lēmumam veidot tīri instrumentālu mūziku?

Tā varētu teikt. Jau tajā laikā prasījās spēlēt ko savādāku, interesantāku.

Savu pirmo albumu "The Future Is Not For Us To See " jūs izdevāt aprīlī vēl esot divatā. Vai Paula pievienošanās grupai ir būtiski mainījusi tās skanējumu?

Jā. Pirmkārt, jau tas, ka tagad klāt ir bass, kas ļoti palīdz spēlēt dzīvajā. Otrkārt, Pauls jaunajās dziesmās spēlē arī baritona ģitāru. Un treškārt, jo vairāk cilvēku grupā, jo vairāk rodas idejas.

Šobrīd jau trijatā strādājat pie jauna materiāla. Vai ir jūtams progress?

Jā, noteikti. Tas tieši bija jūtams pēc Paula pievienošanās. Ir vairāk idejas. Pašas dziesmas rakstās vieglāk.
Gan jaunie, gan vecie skaņdarbi ir palikuši tumšāki un atmosfēriski. Bass un baritons tomēr piedot katrai dziesmā savu nokrāsu.

Vai ir jau domas par otro albumu?

Visu vasaru pavadījām liekot basu klāt dziesmām. Nesen sākām rakstīt jaunus skaņdarbus. Laiks rādīs, kā ies ar jauno materiālu rakstīšanu. Varbūt jau nākošgad varēsiet ko jaunu sagaidīt no mums.

Pirmais jūsu ieraksts tika atzinīgi novērtēts aiz Latvijas robežām. Arī Paulam ir līdzīga pieredze ar Audrey Fall. Vai tas neuzliek nelielu spriedzi, vai tieši otrādāk, liek strādāt cītīgāk un ar lielāku sparu?

Tas noteikti uzliek lielāku atbildību. Radot jaunu materiālu, katram nākamajam skaņdarbam ir jābūt labākam par iepriekšējo.
Jo labāk sanāk kāds skaņdarbs, jo lielāks stimuls ir rakstīt nākošo.

Arī turpmāk sadarbosieties ar KS records un visu darīsiet paši, vai ir vēlme tēmēt augstāk un otro ierakstu jau mēģināt izdot nopietnākā veidolā?

Noteikti tēmēsim augstāk. Laiks rādīs. Ja viss ies labi, mēģināsim piesaistīt gan dažādus producentus, gan strādāt dažādās studijās.

Koncertējuši gan vēl neesat daudz. Kur ir sanācis uzspēlēt, un vai tuvākajā laikā ir paredzēta kāda uzstāšanās?

Šovasar īpaši uz koncertiem neesam koncentrējušies tāpēc, ka grupai pievienojās jauns dalībnieks. Līdz ar to visa vasara pagāja liekot klāt basu skaņdarbiem. Oktobrī klubā Depo ir domā izmēģināt spēkus nu jau trīs dalībnieku sastāvā.

Kad Latvijā viesojas tādas pazīstamas post-roka grupas kā Mono, God Is An Astronaut un Russian Circles, koncertu norises vietas ir piepildītas un publika ir diezgan atsaucīga, bet uz vietējām grupām klausītāji nav īpaši ieinteresēti, kaut gan grupas saņem pozitīvas atsauksmes no ārzemju klausītājiem. Jūsu prāt - kādēļ tā?

Tas ir pilnīgi cits līmenis. Viņi iegulda savā mūzikā daudz vairāk laika. Tā ir viņu pamatnodarbošanās. Mēs netaisām 8 stundu mēģinājumus kā Russian Circles, mums mūzika vairāk ir kā hobijs, pagaidām... Paši esam bijuši gan uz Russian Circles, gan uz Mono koncertiem, kad viņi viesojās Latvijā. Tie koncerti bija tik labi, ka mums vēl tagad lielākā daļa dzīvo koncertu neizraisa tādas emocijas.
Vēl var būt tas variants, ka Latvijas publika vēl īsti neuzticas vietējām grupām radīt šāda veida mūziku. Tas ir diezgan bēdīgi, jo Latvijā pēdējos gados šāda veida mūzika ir krietni attīstījusies. Un struktūras ziņā tā nepavisam neatpaliek no šo lielo ārzemju grupu mūzikas.

Kādu laiku atpakaļ Latvijas neatkarīgās mūzikas kartē Saldus bija iezīmēts ar vairākām izsaukuma zīmēm. Kā ir ar ģitārmūziku Saldū šobrīd?

Jā, kādreiz Saldus bija slavens ar savu Saldus HC. Bija Latvijā zināmas grupas kā Kriegopfer, 62.ip. un Emanon. Bet tie bija vecie labie laiki. Tagad diemžēl nekas tāds vairs nav.

Kas ir jūsu varonis? Brīva interpretācija, sākot no Latvijas lepnuma līdz Supermenam?

Nauris - Mans varonis ir mana vecā LTD MH50 ģitāra, kuru biju iegādājies pēc smaga darba mežā un kurai nācās piedzīvot manus pirmos koncertus.
Pauls - Samwise Gamgee, jo viņš palīdzēja Frodo nokļūt Mount Doom paciešot visas viņā drāmas.
Lauris – Protams, ģimene un visi cilvēki, kas kādu spēj iedvesmot.

Paldies par sarunu. Varbūt ir kaut kas, ko vēlaties pateikt Alternative.lv lasītājiem?

Ja ir interese, spēlēsim 3. oktobrī klubā Depo. Liels paldies visiem, kas mūs līdz šim ir atbalstījuši. Un neliels, vispārējs ieteikums Latvijas mūziķiem un mūzikas faniem - nebūt tik vienaldzīgiem pret vietējām grupām. Atbalstam savējos!


Meklē grupu TEMPUS internetā:
https://www.facebook.com/tempuslv
https://twitter.com/TEMPUSlv

Lasi vēl

Komentāri

Esi pirmais, izsaki savu viedokli!

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.